Законодавство
Підвищення пенсій не може бути меншим за 100 грн та більшим за 1500 грн
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 р. № 168.
Як прокоментували у Пенсійному фонді України, згідно з документом пенсії, призначені відповідно до Законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам з числа військовослужбовців строкової служби) перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, у розмірі 1,197.
До пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, розмір яких не підвищився з 1 березня 2023 р., встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 грн.
Доплата 100 грн встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (20930 грн), додатково до виплат, встановлених з 1 липня 2021 р. (100 грн) та/або з 1 березня 2022 р. (135 грн).
Індексація пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розміри пенсій, призначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби), підвищуються на коефіцієнт збільшення 1,197.
Підвищенню підлягає розмір пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).
Підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. З 1 березня підвищенню на коефіцієнт 1,197 підлягають:
– мінімальні розміри пенсій по інвалідності особам з інвалідністю внаслідок війни з числа військовослужбовців строкової служби (передбачені абз. 2 і 3 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»);
– мінімальні розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи (передбачені ч. 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Читайте також: До 20 млрд грн передбачено на компенсацію пошкоджень суден внаслідок агресії рф
Додаткові гарантії мінімальних пенсійних виплат. З 1 березня встановлюються доплати до мінімальних розмірів виплат пенсіонерам:
– які досягли віку 65 років, не працюють, отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та мають повний страховий стаж 30/35 років;
– яким виповнилося 80 років, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та мають страховий стаж 20/25 років;
– віком від 70 до 80 років, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та мають страховий стаж 30/35 років;
– віком до 70 років (працюючим), які мають страховий стаж 30/35 років та особам з інвалідністю І групи, які отримають пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
– іншим категоріям пенсіонерів, які не працюють (незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію).
Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 1 березня не може бути меншим за 100 грн та більшим за 1500 грн. Перерахунки пенсій проводяться без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.
Індексація страхових виплат. Щомісячні страхові виплати потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197.
Перерахування проводиться у межах максимального розміру щомісячної страхової виплати, що становить чотири мінімальні заробітні плати – (6700 грн х 4 = 26800 грн).
Розмір збільшення в результаті перерахування щомісячних страхових виплат не може перевищувати 1 500 грн.
Окрім того, працюючим пенсіонерам, які на 1 березня 2023 р. набули право на проведення перерахунку пенсій, з урахуванням не менш як 24-х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії або якщо після призначення (попереднього перерахунку) пройшло не менше 2-х років, відповідні перерахунки пенсій проводяться з 1 квітня 2023 р., після надходження до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за 1 квартал 2023 р.
З 1 липня підвищенню на коефіцієнт 1,197 підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, доплат до пенсій, встановлених законодавством). Підвищення здійснюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.