Законодавство
Посіви соняшнику і ріпаку – не частіше як раз на 4 роки
Вступив у дію наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Методики польового оцінювання насіннєвих посівів соняшнику та ріпаку» від 21 листопада 2018 р. № 558.
Агрономи-інспектори, вони ж аудитори із сертифікації Мінагрополітики, здійснюють польове оцінювання насіннєвих посівів базового насіння (далі – БН), що призначене для реалізації.
Польові обстеження та остаточне оцінювання посівів БН, яке не призначене для реалізації, здійснюється спеціалістами науково-дослідних установ.
Аудиторами із сертифікації можуть залучатися фахівці із захисту та карантину рослин, а також представник організації-замовника насіннєвої продукції.
Насіннєвий посів має бути придатним для чіткого визначення сортової чистоти та інших показників, що впливають на якість насіння. На ділянці для вирощування насіння не має бути інших рослин, які можуть стати джерелом погіршення сортових якостей насіння та поширення інфекційних хвороб і шкідників.
На одному полі періодичність розміщення насіннєвих ділянок соняшнику та ріпаку повинна становити не менше 4 років.
Відстань між рядками посівів має бути достатньою для вільного руху та проведення спостережень (від 50 см).
Польове оцінювання посівів проводиться у період вегетації рослин у 3 етапи:
- попереднє обстеження – за 2 тижні до початку цвітіння рослин;
- контроль запилення;
- остаточне оцінювання (сортові ознаки).
Під час попереднього обстеження інспектор перевіряє документи на право використання сорту рослин та на висіяне насіння, щодо наявності опису заявленого сорту; перевіряє просторову або почасову ізоляції; тощо.
Контроль запилення в період цвітіння рослин є обов’язковим на посівах, призначених для отримання:
- БН стерильних аналогів самозапильних ліній, першої генерації самозапильних ліній, і т.д.;
- сертифікованого насіння гібридів F1, отриманого на ділянках гібридизації, сортів-популяцій.
Остаточне оцінювання здійснюється за сортовими ознаками генеративних органів рослин. Такому оцінюванню підлягають посіви, які за результатами польових обстежень визнано придатними для використання урожаю з них на насіннєві цілі.
За результатами польового оцінювання та встановлення відповідності посіву до певної категорії аудитором складається акт польового оцінювання посіву у 3 примірниках. Один з актів передається заявнику, другий залишається в агронома-інспектора, інший надсилається до органу із сертифікації, куди заявник звернувся на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу.
You must be logged in to post a comment Login