Законодавство
Ратифіковано Протокол про уникнення подвійного оподаткування в рамках домовленості Урядів України і Туреччини
Протокол між Урядами Туреччини та України було ратифіковано в стінах Верховної Ради України 18 вересня 2019 року. Положення Протоколу спрямовані на внесення змін до чинної Угоди, щодо попередження подвійного оподаткування, а також уникнення ухилень від сплати податкових зборів (на доходи і майно). Рішення про ратифікацію Протоколу отримало підтримку більшості народних обранців (320 позитивних голосів).
Нагадаємо, Угода між Урядами Турецької Республіки та України була укладена 2 роки тому (09 жовтня 2017 року). Внесені зміни ратифіковані 18 вересня 2019 року Протоколом, стали необхідними, на думку Урядів Туреччини і України, в ході проведення переговорів щодо питань подвійного оподаткування та ухилення від сплати податків на доходи і майно. Досягнуті домовленості знайшли своє відображення в таких положеннях Протоколу як:
- Визначення чіткого переліку податків, регульовані Угодою відповідно до національного законодавства обох сторін.
- Термін «резидент» розширено. Ця умова необхідна до виконання в зв’язку з Конвенцією ОЕСР.
- Стаття, що містить норми, що регулюють порядок здійснення обміну інформацією між Україною та Туреччиною викладається в новій редакції. Це дозволить значно розширити допустимі межі в обміні інформацією, що стосується податків, так як усуваються застереження, що перешкоджали повноцінному обміну даними. Таким чином, вимоги національного інтересу або банківська таємниця не впливатимуть на здійснення обміну інформацією.
- Стягнення податків буде здійснюватися при обопільній підтримці договірних сторін. Ця норма досягнута завдяки новій статті, яка регулює порядок надання правової допомоги, сприянню стягнень заборгованостей по сплаті податків.
Чи дійсно необхідна ратифікація Протоколу?
Повідомляється, що попередні домовленості між Україною і Турецькою Республікою втратили свою актуальність, на тлі вимог до стандартів, викладених в Конвенції Організації економічного співробітництва і розвитку. Крім того, положення Угоди допоможуть запобігти ухилення від обов’язкової сплати податків на дохід або майно. В рамках міжнародних відносин покращиться правова підтримка щодо стягнення податків. Отже, ратифікація Протоколу є більшою мірою необхідністю.