Законодавство
Релігійна організація може отримати культове майно в безоплатне користування на 10 років

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 854, якою визначено процедуру передачі релігійній організації в безоплатне користування (позичку) державного або комунального майна, яке є культовим майном, зокрема культовою будівлею, спорудою чи комплексом культових будівель, з метою проведення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній, процесій, ритуалів, молитов, служінь, релігійних зібрань, релігійної освіти та забезпечення інших видів релігійної практики.
Затвердженим Порядком, зокрема встановлено, що уповноважений орган управління веде облік об’єктів позички на підставі актів обстеження, технічної інвентаризації, оцінки майна (у паперовій або електронній формі).
Уповноважений орган управління зобов’язаний оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті та підтримувати в актуальному стані перелік усіх об’єктів позички, повноваження з управління якими він здійснює, та інформацію про кожний об’єкт позички.
Для отримання об’єкта позички в безоплатне користування (позичку) релігійна організація подає уповноваженому органу управління клопотання в паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем, особисто чи на поштову адресу.
Читайте також: Рішення про зміну канонічної належності релігійної громади зачіпає права виключно членів цієї громади
У клопотанні зазначається:
– інформація про релігійну організацію (найменування юридичної особи, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ);
– вимога передати релігійній організації об’єкт позички в безоплатне користування (позичку);
– мета безоплатного користування (позички);
– спосіб доведення до відома релігійної організації рішення уповноваженого органу управління (рекомендованим листом з повідомленням про вручення, у тому числі за бажанням релігійної організації кур’єром за додаткову плату, на адресу електронної пошти, передається з використанням інших засобів електронних комунікацій, вручається особисто тощо).
Об’єкти позички не можуть передаватися іноземній релігійній організації, діяльність якої в Україні заборонена відповідно до ст. 3 Закону України «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій», а також релігійним організаціям, діяльність яких не допускається відповідно до ст. 5-1 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
На підставі рішення про передачу об’єкта позички в безоплатне користування (позичку) з релігійною організацією укладається договір безоплатного користування (позички) об’єктом позички, строк дії якого визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 10 років.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.