Connect with us

Законодавство

Скасування адвокатської монополії не суперечить Конституції

Опубліковано

Конституційний Суд України надав Висновок у справі за конституційним зверненням Верховної Ради України щодо відповідності законопроекту «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії)» № 1013 вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України.

Зазначеним законопроектом було запропоновано внести до Конституції України такі зміни:

  • викласти у новій редакції ч. 4 ст. 131-2 Конституції України, згідно з якою захист особи від кримінального обвинувачення здійснює виключно адвокат;
  • виключити ч. 5 ст. 131-2 Конституції України, за якою законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, визнаних судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
  • виключити пп. 11 п. 16-1 Розділу ХV «Перехідні положення», згідно з яким із дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» представництво відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 та ст. 131-2 Конституції України виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.

Перевіривши законопроект № 1013 на предмет його відповідності вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України, Конституційний Суд України виходив із того, що запропоновані ним зміни до Конституції України розширюють можливості здійснення представництва в суді.

У Висновку зазначено, що поняття «надання професійної правничої допомоги» не тотожне поняттю «представництво особи в суді». Надання професійної правничої допомоги здійснюють адвокати, натомість представництво особи у суді може бути здійснене за вибором особи адвокатом або іншим суб’єктом.

Конституційний Суд України також констатував, що запропоновані Законопроектом зміни до ст. 131-2, пп. 11 п. 16-1 розд. ХV «Перехідні положення» Конституції України не передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, а отже, відповідають вимогам ч. 1 ст. 157 Конституції України.

У Висновку зазначається, що Верховна Рада України дев’ятого скликання протягом року не розглядала вказаний Законопроект та протягом строку своїх повноважень не змінювала положень ст. 131-2, пп. 11 п. 16-1 розд. ХV «Перехідні положення» Конституції України, а отже, Законопроект відповідає вимогам ст. 158 Конституції України.

З огляду на наведене Конституційний Суд України постановив, що Законопроект № 1013 відповідає вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України.

Висновок Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржений.

З повним текстом висновку можна ознайомитися за цим посиланням.

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.