Connect with us

Законодавство

Скорочена процедура призначення суддів має відповідати принципам верховенства права та незалежності судів

Опубліковано

На офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя оприлюднено текст рішення ВРП № 2326/0/15-20 про надання консультативного висновку щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо порядку призначення на посаду судді місцевого, апеляційного суду за спеціальною (скороченою) процедурою» № 3691.

Обґрунтовуючи необхідність прийняття вказаного законопроекту надмірним навантаженням суддів у зв’язку із неукомплектованістю штату, що негативно впливає на строки розгляду справ, його автори пропонують запровадити нову належну процедуру кадрового оновлення суддівського корпусу із числа осіб, які у встановленому законом порядку підтвердили здатність здійснювати правосуддя у судах вищого рівня.

Передбачається, що призначення на посаду судді місцевого суду може відбуватися за спеціальною (скороченою) процедурою з числа осіб, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили здатність здійснювати правосуддя на посаді судді апеляційного суду, а на посаду судді апеляційного суду – з числа осіб, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили здатність здійснювати правосуддя на посаді судді касаційного суду у складі Верховного Суду за відповідною спеціалізацією.

Вища рада правосуддя вважає, що запровадження скороченої процедури призначення на певні посади суддів, тобто проведення можливого паралельного конкурсу, може створити нерівні умови для кандидатів на посаду відповідного суду, що призведе до зміни порядку і умов проведення конкурсу, який уже розпочато.

Також, на думку Вищої ради правосуддя, впровадження скороченої процедури призначення суддів може призвести до дискримінації тих кандидатів на посади суддів, які вже пройшли конкурс на зайняття вакантної посади судді.

Крім того, Закон України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що результати кваліфікаційного іспиту дійсні протягом трьох років із дня його складення. Водночас автори законопроекту пропонують встановити строк дії кваліфікаційного оцінювання для участі у відповідному спрощеному конкурсі – чотири роки. У зв’язку із цим, на думку ВРП, може виникати проблема актуальності відомостей про доброчесність та професійність кандидата.

Отже, з метою подолання кадрового голоду в судах можливо спростити процедуру призначення суддів, однак така процедура повинна враховувати інтереси як кандидатів – діючих суддів, які мають можливість інстанційного кар’єрного зростання, так і кандидатів, які пройшли конкурсну процедуру.

Запропонований суб’єктом законодавчої ініціативи спосіб заповнення вакантних посад у судах має відповідати основним принципам верховенства права, незалежності судових органів, закріпленим у Конституції України.

З огляду на зазначене Вища рада правосуддя підтримає законопроект № 3691 за умови його доопрацювання.

Ознайомитись з повним текстом рішення ВРП № 2326/0/15-20 можна за посиланням.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.