Законодавство
Відкритий ринок платіжних послуг в Україні може запрацювати вже цього року
Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував Верховній Раді прийняти в другому читанні проект Закону «Про платіжні послуги» № 4364.
Європейська Бізнес Асоціація неодноразово наголошувала на доцільності якнайшвидшого прийняття зазначеного проекту, яким будуть впроваджені нові стандарти банківського ринку і платіжних послуг.
Європейське регулювання в цьому контексті полягає в тому, щоб відкрити ринок платіжних послуг для нових гравців – гнучких і технологічних сервісних компаній, діяльність яких не обтяжена повним комплексом банківського регулювання, але залишатиметься у регуляторному і наглядовому полі НБУ.
Із запровадженням стандартів відкритого ринку, у системі платіжних послуг з’явиться і дві нових категорії регульованих інституцій, а саме компанії, які:
- за згоди клієнтів, ініціюють платежі безпосередньо з клієнтських рахунків у банках;
- мають доступ до даних клієнтів банків (за згоди клієнтів), та забезпечують інформаційно-аналітичний сервіс щодо їх транзакцій та рахунків, у так званому «єдиному вікні», наприклад, у форматі мобільного додатку.
Система Відкритого ринку передбачає, що банки забезпечуватимуть цим компаніям доступ до клієнтських даних через відкриті API (коди, IP-адреси тощо).
Таким чином, очікується, що конкуренція між банками трансформується у пряму конкуренцію між продуктами, а за увагу клієнта та право надання йому інформаційно-аналітичних послуг боротимуться між собою банки та спеціальні провайдери.
Бізнес-спільнота зауважила, що Українська банківська система є спроможною до швидкої адаптації, разом з цим, так званий перехідний період є обов’язковим, для забезпечення планомірного переходу до роботи за стандартами Відкритого банку для всіх учасників ринку платіжних послуг.