Законодавство
Відпустки, лікування та компенсації: що змінилося в забезпеченні прав військовослужбовців?
Скасування статусу «обмежено придатний» для військової служби, лікування до 12 місяців та грошова компенсація за невикористані відпустки — це передбачає Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців і поліцейських на соціальний захист». Його Президент України підписав ще 2 квітня. Розберемося детальніше, що змінюється в умовах служби та як це вплине на військових.
«Обмежено придатних» не буде
Відтепер діятимуть статуси «придатний» та «непридатний» до військової служби. За логікою законотворців, людина, яка за станом здоров’я непридатна до виконання бойових задач безпосередньо в зоні бойових дій, цілком може служити у штабі, займатися військовим IT-напрямком, документообігом тощо. Важливо, що скасування обмеженої придатності не означає автоматичного переходу до статусу «придатний» чи «непридатний». Такий висновок має надати повторна військово-лікарська комісія (ВЛК), яку військовозобов’язані мають пройти протягом 9 місяців після набрання законом чинності. Саме ВЛК може уточнити сферу, в якій конкретна людина може бути залучена у війську. Військовозобов’язані, що визнані непридатними, будуть виключені з військового обліку.
Читайте також: Економічне бронювання – 20 000 грн за кожного
Такі зміни потребують уточнення переліку захворювань для визначення придатності чи непридатності до військової служби. Прийняття відповідних нормативно-правових актів повинен забезпечити Кабмін. А якщо в цілому, то відмова від статусу «обмежено придатний» сприятиме більшій прозорості системи військового обліку та призову. Це дозволить уникнути суб’єктивних оцінок та забезпечити однаковий підхід до всіх військовозобов’язаних. З іншого боку важливо забезпечити, щоб військовослужбовці з певними медичними обмеженнями мали необхідну підтримку.
Щодо лікування військових
Ще одна новація – можливість перебувати на лікуванні до року без необхідності через кожні 4 місяці проходити ВЛК.
Досі військовим, що перебували на довгостроковому лікуванні, зокрема й закордоном, треба було раз у чотири місяці проходити ВЛК для вирішення питання про придатність до військової служби. Це викликало багато незручностей, бо для підтвердження, що проблема зі здоров’ям є й лікування триває, треба було повертатися в Україну.
Зміни передбачають термін до 12 місяців: йдеться як про тривалість лікування у медзакладі, так і про перебування у відпустці для лікування. Сама передача даних про стан здоров’я має здійснюватися автоматично й дистанційно. Але військовослужбовцю все одно доведеться пройти ВЛК впродовж перших 4-х місяців для визначення необхідності тривалого лікування, а вже наступні — лише після встановленого терміну безперервного лікування.
Отримання відпустки під час хвороби дитини
Військовослужбовці зможуть отримати звільнення від службових обов’язків на період хвороби дитини. Пріоритет мають жінки-військовослужбовці, але ця норма стосується й чоловіків. До цього існувала можливість оформити відпустку за домовленістю з керівником, і при цьому хвороба дитини не зазначалася як причина.
Читайте також: 4 категорії «придатних» до військової служби
З’явилася й норма про грошову компенсацію за невикористані дні відпустки. Відтепер на військо поширюється цивільна норма, коли за невикористані дні відпустки можна отримати грошову компенсацію. Її сума залежить від зарплати, кількості невикористаних днів та індивідуально розраховується у військовій частині.
Джерело: Юридичний вісник України