Connect with us

Законодавство

Визначено особливості транспортування бджіл і джмелів

Опубліковано

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Правил транспортування тварин» від 29 вересня 2023 р. № 1041, якою визначено особливості транспортування бджіл і джмелів.

Новим розділом Правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1402, передбачено, що територією України дозволяється перевезення:

1) бджіл таких категорій:

  • бджолиних маток;
  • робочих бджіл;
  • трутнів;
  • бджолиних сімей;

2) джмелів.

Транспортування робочих бджіл, бджолиних маток, трутнів, стільників з розплодом та джмелів здійснюється усіма видами транспорту (автомобільним, залізничним, внутрішнім водним та повітряним) відповідно до правил перевезення тварин і сировини тваринного походження, що діють на таких видах транспорту.

Партії бджолиних маток і джмелів на будь-якій стадії їх життєвого циклу, включаючи розплід, дозволяється транспортувати лише за умови дотримання таких вимог:

1) пакувальний матеріал і кліточки для пересилки маток, що використовуються для відправлення медоносних бджіл і джмелів, повинні:

  • бути новими;
  • не перебувати до моменту транспортування в контакті з будь-якими бджолами та стільниками з розплодом;
  • піддаватися заходам для запобіганню їх зараженню патогенами, що викликають хвороби медоносних бджіл або джмелів;

2) корми, що супроводжують медоносних бджіл і джмелів, повинні бути вільними від збудників хвороб бджіл і джмелів;

3) пакувальний матеріал та супутні товари повинні пройти візуальний огляд, щоб переконатися, що вони не становлять ризику для здоров’я тварин і не містять:

  • під час транспортування медоносних бджіл – Aethina tumida (малого вуликового жука) та кліща Tropilaelaps на будь-якій стадії їх життя;
  • під час транспортування джмелів – Aethina tumida (малого вуликового жука) на будь-якій стадії їх розвитку.

Читайте також: Замість Держекоінспекції створять Державну природоохоронну інспекцію

Бджолині матки з супровідними бджолами повинні бути упаковані таким чином, щоб запобігти їх втечі або поширенню бджолиних шкідників.

Бджоли, які перевозяться в ящиках для бджолиного пакета, повинні бути обгорнуті у відповідну сітку, закриті обрешіткою із відповідними відступами не менше 5 сантиметрів від кожного краю контейнера для запобігання пошкодження сітки.

Якщо вантаж з бджолами перебуває на піддоні, то такий піддон має бути повністю покритий матеріалом з отвором менш ніж 2 міліметри, щоб запобігти втечі всіх шкідників бджіл.

Пакування живих бджіл повинно бути маркованим з описом вмісту, способу доставки та адреси відправника для забезпечення належної простежуваності. Пакування звичайних медоносних бджіл маркується з усіх боків літерами заввишки 2,55 сантиметра або більше з чітким написом «ЖИВІ БДЖОЛИ», «НА СОНЦІ НЕ ТРИМАТИ!».

Партії з клітинок з бджолиними матками повинні мати маркування «ЖИВІ БДЖОЛИНІ МАТКИ», «НА СОНЦІ НЕ ТРИМАТИ!».

Дозволяється перевезення бджолиних маток в бджолиних кліточках, якщо кліточка містить одну бджолину матку і не більше 20 супровідних бджіл.

Після ввезення на митну територію України та транспортування до місця призначення бджолині матки можуть бути заселені в місцеві колонії за умови їх перенесення в нові клітки під безпосереднім наглядом представника компетентного органу.

Партію джмелів дозволяється транспортувати лише за умови, що такий вантаж був відправлений у закритих контейнерах, кожен з яких містить колонію не більше як 200 дорослих джмелів, з маткою або без неї.

Медоносні бджоли і джмелі можуть транспортуватися за наявності ветеринарного свідоцтва або міжнародного ветеринарного сертифіката.

Під час організації та здійснення перевезення бджіл приватним транспортом або в супроводі відповідальної особи має забезпечуватися надійне утримання бджіл у межах транспортного засобу.

Читайте також: Уведено ліцензування експорту сільгосппродукції до 5 країн

Перевезення дозволяється такими транспортними засобами:

– закритими, з отворами не більше як 2 міліметри та які забезпечують надійне утримування бджіл всередині кузова;

– з відкритим бортом із закритими льотками вуликів або ящиків для пакетів бджіл, закритими кліточками для бджіл без знаходження вільних бджіл на тарі;

– з відкритим бортом з відкритими льотками та/або з вільним виходом бджіл в інший спосіб. У разі знаходження вільних бджіл на тарі такий вантаж дозволяється перевозити транспортним засобом з відкритим бортом надійно накритими відповідною сіткою з отвором менше 2 міліметрів чи іншим покрівельним матеріалом, що не дає змоги бджолам покинути межі такого покриття.

Транзитне перевезення бджіл територією країни транзиту дозволяється лише в закритому транспортному засобі, який не має отворів більше 2 міліметрів, в якому бджоли надійно утримуються всередині кузова або в закритих вуликах, ящиках для пакетів, кліточках для пересилки маток та інших конструкціях, за відсутності сторонніх бджіл поза такими конструкціями та після огляду на дотримання зазначених умов відповідальною особою цієї країни транзиту. У разі недотримання зазначених умов та у разі, коли їх не недоліки не усунуто, відповідальна особа може не дозволити в’їзд на територію країни транзиту.

Постанова вводиться в дію одночасно із Законом України від 4 лютого 2021 р. № 1206-IX «Про ветеринарну медицину».

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Про внесення змін до Правил транспортування тварин
||
№ Документа: 1041
Дата прийняття: 29.09.2023
Дата набрання чинності: 04.10.2023
Дата реєстрації в Мінюсті: Немає
Номер реєстрації в Мінюсті: Немає
Внутрішній номер документа: Немає

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.