Connect with us

Законодавство

Які банкноти повинні приймати банки та небанківські фінустанови?

Опубліковано

Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні» від 20 червня 2023 р. № 76.

Зокрема новою редакцією п. 170 розд. VII Інструкції, затвердженої постановою від 25 вересня 2018 р. № 103, встановлено, що банк (філія, відділення)/небанківська фінансова установа приймають на інкасо:

1) банкноти іноземної валюти, які набули під час обігу одну або кілька ознак значного зношення/пошкодження:

– розірвані (розрізані) на частини;

– із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);

– зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;

– із локальними забрудненнями (плямами), включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;

– із загальними забрудненнями, включаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;

– обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);

– мають явні друкарські недоліки;

2) банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).

Також новими п. 170-1 – 170-5 Інструкції передбачено, що банк (філія, відділення) приймають на інкасо банкноти іноземної валюти, перелік яких зазначений у пп. 1, 2 п. 170 розд. VII цієї Інструкції, на умовах, що визначаються банком разом із банком-кореспондентом, від:

1) фізичних осіб (резидентів і нерезидентів);

2) юридичних осіб – резидентів;

3) представництв юридичних осіб – нерезидентів.

Читайте також: Заборонено відмовляти в обміні іноземної валюти, справжність якої встановлено відповідним обладнанням

Банк зобов’язаний у Положенні про організацію роботи щодо здійснення касових операцій визначити:

1) порядок та умови здійснення операцій з приймання на інкасо банкнот іноземної валюти;

2) тариф комісійної винагороди за операцію інкасо та умови її сплати клієнтом;

3) строки виплати клієнтам відшкодування за прийняті на інкасо банкноти іноземної валюти (відшкодування безпосередньо після приймання банкнот від клієнта або після отримання відшкодування від іноземного банку-кореспондента).

Небанківська фінансова установа приймає на інкасо банкноти іноземної валюти, перелік яких зазначений у пп. 1, 2 п. 170 розд. VII цієї Інструкції, від фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) за умови, що така небанківська фінансова установа здійснює діяльність з торгівлі іноземною валютою в готівковій формі на підставі ліцензії Національного банку на здійснення валютних операцій та має договірні відносини з банками України, які мають договори з банками-кореспондентами.

Небанківська фінансова установа зобов’язана у внутрішньому положенні (інструкції) про організацію роботи щодо здійснення касових операцій визначити:

1) порядок та умови надання послуг з приймання на інкасо банкнот іноземної валюти;

2) тариф комісійної винагороди за операцію інкасо та умови її сплати клієнтом;

3) строки виплати клієнтам відшкодування за зношені банкноти іноземної валюти з урахуванням договірних відносин небанківської фінансової установи з банками України.

Банк, небанківська фінансова установа, які надають послуги з приймання банкнот іноземної валюти на інкасо, зобов’язані розмістити в доступному для огляду клієнтами місці таку інформацію:

1) витяг з наказу (розпорядження) про встановлені тарифи на послуги з приймання на інкасо банкнот іноземної валюти;

2) повідомлення про ознаки значного зношення/пошкодження банкнот іноземної валюти, перелік яких зазначений у пп. 1, 2 п. 170 розд. VII цієї Інструкції.

Інформація, зазначена в пп. 1 та 2 п. 170-5 розд. VII цієї Інструкції, розміщується в доступному для огляду клієнтами місці на електронних пристроях (за наявності) та має відповідати змісту рішень, прийнятих та оформлених у формі паперового або електронного документа.

Крім того, виключено абз. 2 п. 171 розд. VII Інструкції.

Нагадаємо, 17 000 грн штрафу за відмову банку чи обмінника купляти валютну готівку

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні
||
№ Документа: 76
Дата прийняття: 20.06.2023
Дата набрання чинності: 21.06.2023
Дата реєстрації в Мінюсті: Немає
Номер реєстрації в Мінюсті: Немає
Внутрішній номер документа: Немає

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні
||
№ Документа: 76
Дата прийняття: 20.06.2023
Дата набрання чинності: 21.06.2023
Дата реєстрації в Мінюсті: Немає
Номер реєстрації в Мінюсті: Немає
Внутрішній номер документа: Немає