Connect with us

Законодавство

єВідновлення: впроваджено компенсацію за зруйноване майно в районах бойових дій і окупації

Опубліковано

Верховна Рада прийняла Закон щодо компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, що знаходяться на територіях ведення воєнних (бойових) дій або тимчасово окупованих російською федерацією (законопроект № 11161).

Зокрема новими ч. 20 та 21 ст. 4 Закону України від 23 лютого 2023 р. № 2923-IX встановлено, що об’єкти нерухомого майна, що знаходяться на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій, та обстеження яких є неможливим у зв’язку з воєнними (бойовими) діями або тимчасовою окупацією, оточенням (блокуванням), вважаються знищеними для цілей цього Закону.

Читайте також: Оскарження бездіяльності місцевої ради, спрямоване на отримання компенсації, має відбуватися за правилами цивільного судочинства

Для цілей цього Закону об’єкт нерухомого майна вважається таким, що знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), за умови включення такої території до переліку територій, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій, після дати набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64/2022.

Компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна на підставі цієї частини надається за умови, що отримувач компенсації на дату подання заяви про надання компенсації проживає в Україні протягом останніх двох років. Проживання в Україні для цілей цього Закону означає:

1) проживання на території в межах державного кордону України;

2) перебування на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України;

3) перебування громадян України у встановленому законодавством порядку у відрядженні за межами України в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах;

4) перебування на полярній станції України;

5) перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межами України.

Читайте також: У чергу на забезпечення постійним житлом зараховуються військовослужбовці, які не забезпечувалися таким житлом протягом усього часу служби

Особа вважається такою, що проживає в Україні, для цілей цього Закону, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а строк перебування за межами України кожного річного періоду протягом останніх двох років на дату подання заяви про надання компенсації не перевищував 183 дні. Не є порушенням вимоги про проживання в Україні виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу, а також проживання особи в іноземній державі, крім російської федерації та республіки білорусь, за отриманим після 24 лютого 2022 р. правовим статусом біженця, особи, яка потребує додаткового захисту, особи, яка потребує тимчасового захисту, чи іншого подібного правового статусу, наданого у зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України.

Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна на підставі цієї частини подається у спосіб, визначений цією статтею.

За наслідками отримання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна на підставі цієї частини Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації вирішується питання про можливість чи неможливість проведення обстеження об’єкта нерухомого майна, про що складається відповідний акт, який направляється заявнику протягом 10 календарних днів з дня подання заяви.

Читайте також: Заборона відчуження нерухомого майна, яке є предметом іпотеки і на яке вже було накладено арешт та звернуто стягнення, не може вважатися заходом забезпечення позову про поділ майна

До заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна на підставі ч. 20 цієї статті, крім документів, передбачених ч. 7 цієї статті, додаються нотаріально посвідчена заява, за якою заявник зобов’язується відчужити у власність держави/територіальної громади об’єкт нерухомого майна, щодо якого отримується компенсація, та відступити державі/територіальній громаді право вимоги до російської федерації щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, в обсязі отриманої компенсації, у разі отримання компенсації за такий об’єкт нерухомого майна, а також декларація місця постійного проживання отримувача компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна.

Порядок надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна на підставі ч. 20 цієї статті та відчуження у власність держави/територіальної громади об’єкта нерухомого майна, щодо якого отримується компенсація, та відступлення державі/територіальній громаді права вимоги до російської федерації щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, типова форма заяви про відчуження у власність держави/територіальної громади об’єкта нерухомого майна та відступлення державі/територіальній громаді права вимоги до російської федерації щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, а також типова форма декларації місця постійного проживання отримувача компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Закон набирає чинності через чотири місяці з дня його опублікування.

Нагадаємо, участь особи у незаконних виборах до міської ради на тимчасово окупованій території України у разі необрання утворює закінчений замах на вчинення колабораційної діяльності

Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.