Connect with us

Законодавство

Захист від насильства

Надія КОШЕЛЬ, адвокат

Сучасна правова доктрина, міжнародне право та європейське конвенційне законодавство, яке базується на практиці ЄСПЛ, проголошують основоположними правами кожної людини невід’ємне право на життя, свободу та особисту недоторканність, повагу до її честі, гідності.

Мається на увазі, що будь-яка особа, незалежно від статі, віку, стану здоров’я чи будь-яких інших чинників, має право на ефективний захист від усіх форм та проявів насильства, причому наголошується, що захист від насильства, що вчиняється з боку членів сім’ї або інших близьких родичів, має бути не меншим, ніж від вчинення насильницьких дій з боку сторонніх осіб. Такий правовий підхід, а також підписання Україною положень Стамбульської конвенції, поклали на нашу державу зобов’язання створити ефективну систему запобігання та протидії насильству в сім’ї, спрямовану на захист прав та інтересів жертв такого насильства та недопущення ревіктимітизації.

Відтак 6 грудня 2017 р. був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами». Метою ухвалення цього закону стала імплементація положень Стамбульської конвенції в національне кримінальне та кримінальне процесуальне законодавство України для боротьби з насильством щодо жінок та домашнім насильством, яка, як відомо, була розроблена та прийнята для боротьби із гендерною нерівністю та проявами домашнього насильства. Положення вказаного закону набули чинності в січні цього року. Також, 7 грудня 2017 р. був прийнятий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який набрав чинності 7 січня 2018 р. Зазначений Закон був прийнятий у рамках реалізації Національної стратегії у сфері прав людини, затвердженої Указом Президента України від 25.08.2015 р. № 501/2015 з метою імплементації міжнародних стандартів протидії насильству, забезпечення комплексного підходу до запобігання будь-яким формам насильства стосовно жінок та дітей, узгодження політики та профілактики насильства, а також запровадження додаткових заходів, спрямованих на створення запобіжних і захисних механізмів боротьби з усіма формами гендерно зумовленого та домашнього насильства.

Зазначимо, Закон від 7.12.2017 р. надає поняття «домашнє насильство» та визначає його форми. Так, під домашнім насильством Закон визначає діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи в шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, в тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

До фізичного насильства належать — ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру. Інакше кажучи, до фізичного насилля належать всі дії, спрямовані на завдання фізичної шкоди, обмеження свободи чи завдання будь-якої іншої шкоди на фізичному ґрунті.

Джерело: Юридичний вісник України

Законодавство

Затверджено новий Класифікатор Державної митної служби

Набрав чинності наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Класифікатора Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів» від 26 листопада 2019 р. № 495.

Наказом, відповідно до ст. 454 Митного кодексу України, затверджено Класифікатор Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів.

Отже відтепер під час оформлення митних декларацій слід користуватися Класифікатором для визначення, зокрема:

  • коду місця митного оформлення;
  • ознаки пункту пропуску;
  • назви місця митного оформлення;
  • адреси митного органу.

Читати далі

Законодавство

Паперовий та електронний документи мають однакову юридичну силу

Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань державної служби та електронного документообігу» (законопроект № 2260).

Законом внесено зміни до низки законодавчих актів, що регулюють діяльність окремих державних органів, зокрема в частині проходження та особливостей державної служби, врегулювання правового статусу державних службовців, повноважень керівників державної служби.

Так, згідно з законом, апарат Антимонопольного комітету очолює його керівник, який призначається на посаду та звільняється з посади Головою Антимонопольного комітету. Перший заступник і заступник голови Антимонопольного комітету України з числа державних уповноважених призначаються та звільняються Кабінетом міністрів України за поданням голови Антимонопольного комітету.

Голова Служби безпеки України призначається на посаду та звільняється з посади Верховною Радою за поданням Президента. Замість секретаріату Кабінету Міністрів створюється державний орган, що забезпечуватиме діяльність уряду.

Як суб`єктивний чинник законом вилучено Інститут погодження призначення керівників структурних підрозділів третіми особами.

Крім цього визначається, що письмовою формою документа є документ створений у паперовій або електронній формі (у тому числі в автоматичному режимі) з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Паперовий та електронний документи мають однакову юридичну силу.

Читати далі

Законодавство

Відпустку за власний рахунок можна буде взяти на 30 днів

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства прокоментував низку питань, пов’язаних з реформою зайнятості.

«В Україні буде проведена реформа зайнятості – стандарти захисту працівника будуть дотримані. Потрібно прибрати радянські забюрократизовані норми», – наголосив Тимофій Милованов.

В оновленому трудовому законодавстві будуть чітко закріплені ознаки трудових відносин, враховані пропозиції профспілок і роботодавців, міжнародний досвід.

Насправді, нововведень небагато, зокрема й таких, що вже давно «прижилися» на ринку праці, але не були підкріплені нормативно. Деякі норми не зміняться.

Працівник та роботодавець і надалі укладатимуть трудовий договір лише у письмовій формі, а виплата заробітних плат здійснюватиметься винятково у грошовій формі.

Регулювання виплат за лікарняними не зміниться, а ось відпустку за власний рахунок можна буде взяти і на 30 днів (наразі лише на 15 днів).

Трудові книжки не скасовуються, але вся інформація щодо зайнятості людини міститиметься в он-лайн реєстрі і буде доступною для працівника в будь-який момент.

Нове законодавство надійніше захищатиме від звільнення осіб з інвалідністю, пенсіонерів, вагітних жінок та тих, хто перебуває у декретних відпустках.

Стосовно діяльності профспілок буде підготовлено новий закон про профспілки, який чітко регулюватиме взаємини працівників з ними.

Читати далі

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.