Законодавство
Затверджено Типові штатні нормативи наукових ліцеїв
Набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Типових штатних нормативів наукових ліцеїв» від 4 листопада 2020 р. № 1368.
Ці Типові штатні нормативи поширюються на усі державні та комунальні наукові ліцеї – заклади спеціалізованої освіти, що забезпечують здобуття базової та/або профільної середньої освіти наукового профілю та визначають кількість посад (штатних одиниць).
Штатні розписи закладів формуються з урахуванням:
– структури закладу;
– режиму роботи закладу;
– кількості класів та груп;
– кількості учнів, у тому числі і тих, які проживають в інтернаті (пансіоні);
– площі та санітарного стану приміщень, будівель і споруд.
Кількість класів, груп закладів визначається з урахуванням положень наказу Міністерства освіти і науки від 20 лютого 2002 р. № 128.
Ці Типові штатні нормативи не встановлюють норми щодо визначення кількості ставок учителів закладів. Кількість ставок учителів визначається залежно від контингенту осіб, які навчаються, кількості класів та груп з урахуванням класів (груп) з вечірньою (заочною), дистанційною формою навчання, інклюзивних класів для навчання осіб з особливими освітніми потребами, кількості годин за навчальними планами на їх підготовку та з урахуванням педагогічного навантаження, норма якого на одну тарифну ставку становить 18 навчальних годин на тиждень.
За наявності інклюзивних класів у закладах для проведення з дітьми корекційно-розвиткових занять, що визначені індивідуальною програмою розвитку, затвердженою в установленому порядку, вводяться посади вчителів, які здобули вищу освіту за спеціальностями «Спеціальна освіта», «Дефектологія», «Корекційна освіта (за нозологіями)» та яким присвоєно відповідну кваліфікацію. Кількість ставок визначається залежно від обсягу годин на такі корекційно-розвиткові заняття та з урахуванням педагогічного навантаження, норма якого на одну тарифну ставку становить 18 навчальних годин на тиждень.
Педагогічні працівники та/або наукові чи науково-педагогічні працівники, для яких науковий ліцей не є основним місцем роботи, залучаються до керівництва участю учнів у науковій, навчально-дослідницькій, дослідницько-експериментальній, конструкторській, винахідницькій, пошуковій діяльності, виходячи з обсягу таких робіт, відповідно до законодавства, в тому числі на договірній основі.
Штатний розпис закладів розробляється в межах затвердженого центральними, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування фонду заробітної плати, з дотриманням умов, передбачених цими Типовими штатними нормативами.
Також надано право керівникам закладів здійснювати заміну посад (крім керівних) у межах затверджених в установленому порядку коштів на оплату праці та кількості посад, визначених за нормативами, затвердженими цим наказом. Заміну посад здійснювати лише в межах однієї категорії (педагогічного, господарсько-обслуговуючого тощо) персоналу.
У разі потреби за рахунок спеціального фонду можуть бути введені додаткові посади.
У разі виробничої необхідності за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного/місцевих бюджетів до штатних розписів закладів також можуть бути введені додаткові посади.
Керівникам наукових ліцеїв доручено привести штатні розписи закладів у відповідність до цього наказу.