Законодавство
Здобувачі освіти – члени релігійних організацій вивчатимуть «Захист України» за індивідуальним планом
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2024 р. № 1393, якою визначено процедуру проведення початкової загальновійськової підготовки громадян України.
Затвердженим Порядком, зокрема передбачено, що початкову підготовку проходять громадяни України незалежно від статі, які здобувають профільну середню освіту в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), спеціалізованої, фахової передвищої освіти усіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.
Під час організації та проведення початкової підготовки забороняється будь-яка дискримінація, зокрема порушення принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків, пряме або непряме обмеження прав здобувачів освіти залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного, соціального та іноземного походження, стану здоров’я чи наявності інвалідності або іншими ознаками.
Основними завданнями початкової підготовки є:
– утвердження української національної та громадянської ідентичності, зокрема через національно-патріотичне та військово-патріотичне виховання;
– формування оборонної свідомості на основі суспільно-державних (національних) цінностей України;
– підвищення суспільної значущості та поваги до військової служби;
– набуття знань про функції Збройних Сил, інших складових сил безпеки та сил оборони, їх характерні особливості;
– набуття практичних навичок для забезпечення власної безпеки та безпеки оточуючих у разі виникнення надзвичайної ситуації, засвоєння основ захисту України, військової справи, цивільного захисту населення, домедичної допомоги в умовах бою тощо;
– професійної орієнтації здобувачів освіти до служби у Збройних Силах та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.
Початкова підготовка реалізується шляхом викладання навчального предмета «Захист України» у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), спеціалізованої, фахової передвищої освіти усіх форм власності та здійснення заходів, спрямованих на військово-патріотичне виховання.
Викладання навчального предмета «Захист України» проводиться за навчальними програмами, розробленими на основі модельної навчальної програми з навчального предмета «Захист України», затвердженої МОН за погодженням з Міноборони.
Здобувачі освіти, які належать до діючих згідно із законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю або має інші обмеження, що поширюються на відпрацювання практичних навичок, передбачених програмою навчального предмета «Захист України», вивчають предмет за індивідуальним навчальним планом, що розробляється закладом освіти за поданою особисто письмовою заявою батьків (законних представників).
Заходи, спрямовані на військово-патріотичне виховання, організовуються та проводяться відповідно до планів заходів з утвердження української національної та громадянської ідентичності центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать заклади освіти.
У військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою початкова підготовка включається до Стандарту спеціалізованої освіти військового спрямування та проводиться за освітніми програмами, розробленими на основі Типової освітньої програми спеціалізованої освіти військового спрямування, затвердженої Міноборони.
Початкова підготовка у військових ліцеях проводиться шляхом викладання навчального предмета «Захист України», профільних навчальних предметів та інтегрованих курсів, а також курсів за вибором, факультативних та спеціалізованих курсів військового спрямування.
Організація та супроводження початкової підготовки покладається на МОН, Міноборони, інші центральні органи виконавчої влади, обласні, Київську міську держадміністрації (військові адміністрації), до сфери управління яких належать заклади освіти.
До проведення початкової підготовки в межах повноважень залучаються МВС, Мінмолодьспорт, Мінветеранів, інші центральні органи виконавчої влади.
Органам місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать заклади освіти, рекомендовано керуватися Порядком, затвердженим цією постановою.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.