Законодавство
Зміни до ПКУ: чого слід очікувати українцям?
Які зміни слід очікувати щодо оподаткування у 2022 році? Як змінилася ставка оподаткування та вимоги щодо предмета оподаткування і вчинення нотаріальних дій, пов’язаних з ним? Далі в цій статті ми проаналізуємо основні зміни в зв’язку з прийняттям Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (№ 1914-IX від 30.11.2021 року).
Читайте також: Закон №5600 прийнято: чи варто сподіватися на збільшення надходжень до держбюджету?
Загалом по темі
Податкова реформа в нашій державі – це процес, який тягнеться дуже довго. Іноді навіть здається, що він нескінченний. Практично наприкінці кожного року до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) вносяться зміни. І, як свідчить практика, вони не завжди полегшують життя звичайних платників податків. Безумовно, законодавець намагається вдосконалити податкову сферу діяльності. Як це відбувається в реальному житті? Розберемося детально в нюансах Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» №1914-IX від 30.11.2021 року.
Кінець 2021-го для підприємців став тривожним. Це й не дивно, адже будь-які зміни завжди призводять до великої кількості питань, очікування офіційних роз’яснень, коментарів та виявлення позитивних чи негативних наслідків для пересічних громадян. До того ж, податкові зміни напряму впливають і на діяльність нотаріусів при вчиненні нотаріальних дій.
Оподаткування по-новому
Нагадаю, напередодні нового року, 21 грудня, було опубліковано згаданий закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» № 1914-XI від 30.11.2021 р. Він набрав чинності з 1 січня цього року, хоча деякі його норми почали діяти з наступного дня після його офіційного опублікування. Порядок оподаткування операцій, які стосуються продажу об’єктів нерухомого та рухомого майна регулюється статтями 172—173 розділу IV ПКУ. Саме до цих статей були внесені зміни щодо розміру ставки та порядку оподаткування. Так, законом передбачена індексація ставок деяких різновидів податків, кардинальна зміна підходу до процесу оподаткування, рентної плати для видобування руд заліза та за користування надрами. Окрім того, запроваджується податок на дохід фізичних осіб розміром 18% за продаж третього та наступних об’єктів нерухомості за підзвітний податковий рік.
Читайте також: Безкомпромісне питання ренти
Уточнимо, що згідно із чинним законодавством, яке діяло до цього, дохід від продажу першого об’єкта нерухомості на рік не оподатковувався, за продаж другого і наступних об’єктів нерухомості була встановлена ставка в 5 відсотків. Крім того, законодавець дав продавцеві можливість зменшити дохід, що оподатковується, на суму понесених витрат. Звучить досить складно, як на перший погляд, насправді ж це означає, що податком оподатковуватиметься лише різниця. Відняти можна витрати, понесені в ході будівництва або купівлі нерухомості, включаючи держмита, реєстраційні збори та інше. Тільки врахуйте, що оподатковуваний дохід не зменшується автоматично, але «може бути зменшений». Іншими словами, останнє слово все одно залишається за податковими органами. Також під час укладання угоди, продавець буде змушений сплатити податок з усієї суми, а якщо ж ні, то нотаріус відмовиться її засвідчити. Таким чином, слід сказати, що на нотаріусів поклали обов’язок контролерів сплати податку. Лише наступного року, подаючи декларацію та підтверджуючі документи, особа зможе довести податківцям свої витрати.
Відповідно до п. 4 ст. 173 ПКУ при проведенні операцій, які стосуються відчуження рухомих об’єктів, на нотаріуса покладений обов’язок посвідчення договору купівлі-продажу об’єктів рухомого майна (винятки складають легкові автомобілі, мопеди, мотоцикли) за наявності відповідного документу про оцінку майна та сплату продавцем до бюджету податку, який обчислюється, виходячи із вартості, зазначеної в самому договорі. Якщо йдеться про продаж чи обмін легкового автомобіля, мопеда чи мотоцикла, то договори нотаріусом посвідчуються за наявності відповідного документа про сплату податку, який обчислюється із зазначеної ціни в договорі купівлі-продажу, однак не нижче середньоринкової для подібного роду транспортних засобів.
Щокварталу нотаріус за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса подає до контролюючого органу інформацію про посвідчені договори купівлі-продажу, вартість конкретного договору, суму сплаченого податку в порядку, встановленому законодавством для податкового розрахунку. При здійсненні купівлі—продажу нерухомого чи рухомого майна фізичними особами нотаріус виконує функцію податкового агента тільки щодо надання контролюючим органам інформації про суму отриманого платником податку доходу та суму сплаченого до бюджету податку на доходи фізичних осіб.
Чи є нотаріус податковим агентом?
Щодо того, чи є нотаріус податковим агентом, існує багато спорів та розбіжностей. Нотаріальна палата України надала інформаційний лист-роз’яснення від 28.10.2021 року в результаті численних звернень з цього приводу, де вказано, що нотаріус виступати може в 2-х статусах, а саме: податкового агента (ведення податкового обліку, надання контролюючим органам звітності); спеціального суб’єкта, на якого покладені функції надання інформації про посвідчені договори, які стосуються відчуження рухомого чи нерухомого майна.
Перелічені статуси один від одного суттєво відрізняються. Зважаючи на це, та ж Нотаріальна палата України роз’яснила, що як до податкових агентів до нотаріусів санкції застосовуватися не можуть, про що, своєю чергою, свідчить і судова практика. Однак зазначений лист НПУ носить лише рекомендаційний характер, тож у даних питаннях слід керуватися перш за все Податковим кодексом.
Як післяслово
Отже, прийняті нещодавно зміни до ПКУ напряму вплинуть на діяльність нотаріусів. Як будуть працювати розглянуті норми, покажуть час та практика, та в будь-якому випадку, новий Закон не повинен негативно вплинути на громадян та бізнес, які працюють законно й відкрито. Загалом зміни до ПКУ спрямовані на вдосконалення чинного податкового законодавства. А от чи ускладниться робота нотаріусів – це питання, на яке можна відповісти лише трохи згодом. Слідкуймо за змінами разом.
Джерело: Юридичний вісник України