Connect with us

Судова практика

Сам лише факт запровадження воєнного стану не може бути підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження судових рішень

Опубліковано

8 серпня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 440/15583/23 залишив без задоволення касаційну скаргу військової частини, якій було відмовлено у поновленні строку на апеляційне оскарження.

Особа звернулася до суду з позовом до військової частини про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Окружний адміністративний суд рішенням позов задовольнив.

Військова частина подала апеляційну скаргу із клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження, зокрема просила врахувати, що строк на апеляційне оскарження припав на час дії в Україні воєнного стану.

Апеляційний адміністративний суд у задоволенні клопотання військової частини відмовив, скаргу залишив без руху. Надав строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги шляхом сплати судового збору, а також подання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням інших поважних причин пропуску цього строку, оскільки скаржником не було наведено підстав пропуску строку на апеляційне оскарження, які є об’єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення скаржника та пов’язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами (п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України).

Читайте також: Необізнаність скаржника про мотиви постановленої суддею ухвали є поважною причиною пропуску строку її апеляційного оскарження

У касаційній скарзі військова частина зазначала, що вказані причини пропущення строку на апеляційне оскарження є поважними, будь-якої вини чи протиправних дій з боку командування військової частини допущено не було, останнє діяло в межах норм чинного законодавства України та керівних документів.

Верховний Суд вказав, що введення на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду. Питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов’язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується у кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві/клопотанні про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.

Читайте також: Строк апеляційного оскарження вироку, постановленого у спрощеному провадженні без виклику особи, яка його оскаржує, має обчислюватись з дня отримання нею копії вироку

Введений в Україні воєнний стан, звичайно, ускладнив (подекуди унеможливив) повноцінне функціонування, зокрема, органів державної влади. Між тим, сама по собі ця обставина, без належного її обґрунтування крізь призму неможливості ситуативного (в конкретних умовах) виконання процесуальних прав і обов’язків учасника справи, й без підтвердження її належними й допустимими доказами, не може слугувати підставою для поновлення пропущеного процесуального строку.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що при оцінці поважності причин пропущення процесуального строку з підстави введення воєнного стану в Україні додатково необхідно брати до уваги, зокрема: територіальне місцезнаходження суду та порядок його функціонування; місце проживання/місцезнаходження скаржника; ведення на відповідній території бойових дій або розташування у безпосередній близькості до такої території; посилення ракетних обстрілів у відповідний проміжок часу, що об’єктивно створювало реальну небезпеку для життя учасників процесу; тривалість самого процесуального строку та часу, який минув із дати закінчення процесуального строку; наявність чи відсутність обставин, які об’єктивно перешкоджали конкретній особі реалізувати своє право (повноваження) у межах визначеного процесуального строку; поведінку особи, яка звертається з відповідною заявою/клопотанням, зокрема, чи вживала особа розумних заходів для того, щоб реалізувати своє право (повноваження) у межах процесуального строку та якнайшвидше після його закінчення (у разі наявності поважних причин його пропуску); інші доречні обставини.

Таким чином, сам лише факт запровадження воєнного стану не може бути підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження судових рішень в усіх абсолютно випадках.

Неналежна організація процесу з оскарження судового рішення з боку відповідальних осіб та невиконання відповідачем вимог процесуального закону не належать до об’єктивних обставин особливого і непереборного характеру, які можуть зумовити перегляд остаточного і обов’язкового судового рішення після закінчення строку його апеляційного оскарження.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

 

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.