Законодавство
Курсанти та військові Держспецзв’язку, які звільняються, відшкодовуватимуть витрати на їх підготовку за новим порядком

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2016 р. № 456» від 14 липня 2025 р. № 843.
Новою редакцією Порядку та умов, затверджених постановою від 22 липня 2016 р. № 456, визначено механізм відшкодування курсантами, які звільняються із служби через службову невідповідність або у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, а також військовослужбовцями, які звільняються із служби із зазначених підстав протягом п’яти років після закінчення закладу освіти Держспецзв’язку, витрат, пов’язаних з їх підготовкою та утриманням у закладі освіти Держспецзв’язку.
Витрати, пов’язані з утриманням у закладі вищої освіти, у тому числі вищому військовому навчальному закладі чи військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, які підпорядковані іншим центральним органам виконавчої влади, відшкодовуються відповідно до Порядку відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов’язаних з їх утриманням у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, затвердженого постановою від 12 липня 2006 р. № 964.
Розрахунок фактичних витрат, пов’язаних з підготовкою та утриманням у закладі освіти Держспецзв’язку, здійснюється таким закладом згідно із визначеними в установленому порядку нормами на підготовку та утримання курсантів.
Витрати, пов’язані з підготовкою та утриманням у закладі освіти Держспецзв’язку, відшкодовуються Адміністрації Держспецзв’язку в повному розмірі за весь період навчання.
Відшкодування витрат, пов’язаних з підготовкою та утриманням у закладі освіти Держспецзв’язку, здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов’язаних з:
– підготовкою;
– грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням;
– перевезенням до місця проведення канікулярної відпустки та у зворотному напрямку;
– оплатою комунальних послуг та за спожиті енергоносії або оплатою послуг з розміщення курсантів у спальних приміщеннях та гуртожитках.
Порядок розрахунку фактичних витрат, зазначених вище, встановлюється Адміністрацією Держспецзв’язку.
Читайте також: Поліцейські не відшкодовуватимуть витрати на проходження базової військової підготовки
Витрати, пов’язані з підготовкою та утриманням у закладі освіти Держспецзв’язку, відшкодовуються в повному розмірі:
– курсантами, які вислужили до вступу до закладу освіти Держспецзв’язку встановлений законодавством строк базової військової служби, а також курсантами жіночої статі – за весь період навчання;
– курсантами, які навчалися понад встановлений законодавством строк базової військової служби, – за період навчання, що перевищує такий строк;
– особами офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п’яти років після закінчення закладу освіти Держспецзв’язку через службову невідповідність або у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, – за весь період навчання.
Витрати відшкодовуються у розмірі різниці сум витрат, пов’язаних з підготовкою та утриманням у закладі освіти Держспецзв’язку курсантів, і витрат на утримання громадян України, що пройшли базову військову службу:
– курсантами, які навчалися менше встановленого законодавством строку базової військової служби, – за весь період навчання;
– курсантами, які навчалися понад встановлений законодавством строк базової військової служби, – за період навчання, який відповідає такому строку.
У разі відмови курсанта або військовослужбовця добровільно відшкодувати витрати таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Суми відшкодованих курсантами та військовослужбовцями витрат перераховуються Адміністрації Держспецзв’язку із подальшим їх перерахуванням до загального фонду державного бюджету за кодом класифікації доходу бюджету 24060300 «Інші надходження».
Зарахування сум, відшкодованих курсантами та військовослужбовцями, витрат, що будуть надходити за рішеннями судів, прийнятими до набрання чинності постановою від 14 липня 2025 р. № 843 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2016 р. № 456», продовжується до повного погашення боргу із подальшим перерахуванням їх до загального фонду державного бюджету.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.