Законодавство
Якщо іноземця-нелегала було затримано до 15 грудня 2017 р., строк затримання становить 3 місяці, а не 6
Київський апеляційний адміністративний суд визнав, що за редакції законодавства, що діяла до 15 грудня 2017 р., затримання іноземного громадянина, який незаконно потрапив в Україну, може подовжуватись на строк до трьох місяців. В нинішній редакції цей строк підвищено до шести місяців (загальний строк становить не більше вісімнадцяти місяців).
6 лютого 2018 р. Київський апеляційний адміністративний суд виніс постанову у справі № 751/88/18 за адміністративним позовом до іноземного громадянина щодо подовження строку його затримання.
Протягом усього періоду затримання іноземця прикордонний загін надсилав неодноразові запити до Консульської установи країни походження затриманого щодо ідентифікації його особи проте жодних відповідей не отримав. Суд першої інстанції задовольнив позов прикордонного загону про подовження на 6 місяців строку затримання іноземного громадянина в пункті перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Не погодившись із таким рішенням суду, заступник прокурора Чернігівської області подав апеляційну скаргу про скасування рішення суду першої інстанції та просив прийняти нове рішення про подовження терміну затримання іноземного громадянина на 3 місяці. Свою позицію скаржник аргументував тим, що на момент затримання діяла норма закону, яка передбачала, що орган, за клопотанням якого затримано іноземця, кожні три місяці має подавати позов про подовження терміну затримання.
Згідно з ч. 1 ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, на підставі заяви поданої органом охорони державного кордону до іноземця або особи без громадянства, суд може застосувати такий захід як затримання з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 р. № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до ч. 7 ст. 183-7 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції станом на 3 серпня 2017 р.), строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, не може перевищувати шести місяців. У разі наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на дванадцять місяців.
Про продовження строку затримання не пізніш як за п’ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні три місяці подає відповідний адміністративний позов.
В чинній редакції КАС України статті 183-7 немає.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України (у редакції станом на 15 грудня 2017 р.), строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
За таких обставин, Київський апеляційний адміністративний суд визнав що іноземця було затримано та поміщено до пункту тимчасового перебування до внесення змін в КАС України строку затримання був визначений до трьох місяців. Тому Київський апеляційний адміністративний суд подовжив строк затримання іноземного громадянина на 3 місяці.
You must be logged in to post a comment Login