В Україні
Гірка страва солодкою не буває. Деякі роздуми після прес-конференції Президента України
Не так уже часто глава держави публічно комунікує з журналістами. При тому, що в ораторських здібностях у порівнянні з попередником Петро Порошенко явно виграє. Тож анонс чергової прес-конференції Президента викликав підвищений інтерес журналістської братії. Хоча сама комунікація справила двояке враження — «ніби про все і про ніщо».
Ніде правди діти — Президенту завжди вдавалися сильні акценти, що вказували на успіх влади. Та цього разу гарант не був таким яскравим, хоча й акцентував увагу на таких «гарячих» питаннях, як внесення на розгляд ВРУ низки важливих законопроектів (про Антикорупційний суд, національну безпеку, Національне бюро фінансової безпеки, про податок на виведений капітал, що замінить податок на прибуток, про валюту).
Кожен із зазначених законопроектів, звісно, потребує окремого аналізу, тому повіримо Президенту на слово, що вони призведуть якщо не до успіху, то хоча б до певного імпульсу в покращенні економічних реалій країни. Та в сенсі економічного життя, на жаль, Петро Порошенко не відзначив нічого особливого, крім отримання п’яти міжнародних траншів, що само по собі справляє враження про кепські справи в економіці і фінансах. Скільки закрито або відкрито нових підприємств, створено нових робочих місць, притягнуто до відповідальності корупціонерів, відслідковано порушень електронного декларування, про сподівання не на міжнародні транші, а на вітчизняного товаровиробника, ми нічого не почули. Абсолютна мовчанка, ніби це стосується виключно компетенції КМУ, а не гаранта Конституції. Правда, при цьому була озвучена парадоксальна інформація, що Президент ініціював продовження мораторію на перевірки для малого і середнього бізнесу, а в уряді поки що зволікають із цим. І хто тут кого дурить? Адже такі перевірки в цьому році ідуть повним ходом.
Чергову обіцянку гарант дав й інститутам громадянського суспільства, бажаючи, певне, за краще мати їх у союзниках на подальших президентських виборах. «Я декілька разів наголошував, що законопроекти, які ще минулого літа передав до Верховної Ради, … передбачають зміну принципів електронного декларування для антикорупційних активістів, скасування кримінальної відповідальності, перехід на європейські принципи звітності, і зволікати з відповідним рішенням далі нікуди. Постійно звертаюся до Верховної Ради, до коаліції, аби переконати народних депутатів підтримати ці надзвичайно важливі рішення», — запевнив Петро Порошенко.
Дещо несподіваною стала пропозиція Президента «заякорити» в Конституції європейську та євроатлантичну інтеграцію України. Ці ідеї справді є консолідуючими, користуються широкою підтримкою в суспільстві. Тож прагнення до членства в Євросоюзі і НАТО дійсно можна було би зафіксувати в Преамбулі до Конституції — для певності майбутнього поступу країни. Хоча оптимізм глави держави, що так і станеться, був достатньо стриманим.
Загалом же хотілося б більше почути конкретики в тих проблемних питаннях, які найбільше хвилюють українців і вже призвели до великих розчарувань. Сьогодні можна сказати, що йде наступ влади на громадянське суспільство, відмова від координації з громадськими організаціями в центрі і на місцях, мовчазна відмова від роботи над виконанням плану заходів КМУ щодо розвитку громадянського суспільства на 2017 рік (на 2018-й такий план взагалі не ухвалений). Це говорить про те, що фактично і Президент, і уряд у 2018-му нічого хорошого в цих питаннях робити не збираються. І тут є над чим подумати. А не за горами вибори — і парламентські, і президентські, й політичний тиск на інститути громадянського суспільства ще посилиться.
Не інакше, як втомою Петра Порошенка можна пояснити деякі його невдалі спічі про «не програв жодної компанії», «дорогенька», «власний паспорт на кордоні», «про життя не цукор» тощо. Та й узагалі в словах і міміці Президента відчувалася якась невпевненість, незважаючи на спроби виглядати лідером нації. Але в лідера нації не може бути неозвучених питань, на кшталт розслідування Альджазіри по угоді з Курченком на 500 млн, матеріалів «Руставі-2», корупції в найближчому оточенні, офшорів, зростання тарифів, масової еміграції, «кращий банкір» Гонтарева. Можливо, це був не кращий день Порошенка.
Віктор Ковальський
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login