Гірка страва солодкою не буває. Деякі роздуми після прес-конференції Президента України | LexInform - Правові новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

В Україні

Гірка страва солодкою не буває. Деякі роздуми після прес-конференції Президента України

Опубліковано

on

Не так уже часто глава держави публічно комунікує з журналістами. При тому, що в ораторських здібностях у порівнянні з попередником Петро Порошенко явно виграє. Тож анонс чергової прес-конференції Президента викликав підвищений інтерес журналістської братії. Хоча сама комунікація справила двояке враження — «ніби про все і про ніщо».

Ніде правди діти — Президенту завжди вдавалися сильні акценти, що вказували на успіх влади. Та цього разу гарант не був таким яскравим, хоча й акцентував увагу на таких «гарячих» питаннях, як внесення на розгляд ВРУ низки важливих законопроектів (про Антикорупційний суд, національну безпеку, Національне бюро фінансової безпеки, про податок на виведений капітал, що замінить податок на прибуток, про валюту).

Кожен із зазначених законопроектів, звісно, потребує окремого аналізу, тому повіримо Президенту на слово, що вони призведуть якщо не до успіху, то хоча б до певного імпульсу в покращенні економічних реалій країни. Та в сенсі економічного життя, на жаль, Петро Порошенко не відзначив нічого особливого, крім отримання п’яти міжнародних траншів, що само по собі справляє враження про кепські справи в економіці і фінансах. Скільки закрито або відкрито нових підприємств, створено нових робочих місць, притягнуто до відповідальності корупціонерів, відслідковано порушень електронного декларування, про сподівання не на міжнародні транші, а на вітчизняного товаровиробника, ми нічого не почули. Абсолютна мовчанка, ніби це стосується виключно компетенції КМУ, а не гаранта Конституції. Правда, при цьому була озвучена парадоксальна інформація, що Президент ініціював продовження мораторію на перевірки для малого і середнього бізнесу, а в уряді поки що зволікають із цим. І хто тут кого дурить? Адже такі перевірки в цьому році ідуть повним ходом.

Чергову обіцянку гарант дав й інститутам громадянського суспільства, бажаючи, певне, за краще мати їх у союзниках на подальших президентських виборах. «Я декілька разів наголошував, що законопроекти, які ще минулого літа передав до Верховної Ради, … передбачають зміну принципів електронного декларування для антикорупційних активістів, скасування кримінальної відповідальності, перехід на європейські принципи звітності, і зволікати з відповідним рішенням далі нікуди. Постійно звертаюся до Верховної Ради, до коаліції, аби переконати народних депутатів підтримати ці надзвичайно важливі рішення», — запевнив Петро Порошенко.

Дещо несподіваною стала пропозиція Президента «заякорити» в Конституції європейську та євроатлантичну інтеграцію України. Ці ідеї справді є консолідуючими, користуються широкою підтримкою в суспільстві. Тож прагнення до членства в Євросоюзі і НАТО дійсно можна було би зафіксувати в Преамбулі до Конституції — для певності майбутнього поступу країни. Хоча оптимізм глави держави, що так і станеться, був достатньо стриманим.

Загалом же хотілося б більше почути конкретики в тих проблемних питаннях, які найбільше хвилюють українців і вже призвели до великих розчарувань. Сьогодні можна сказати, що йде наступ влади на громадянське суспільство, відмова від координації з громадськими організаціями в центрі і на місцях, мовчазна відмова від роботи над виконанням плану заходів КМУ щодо розвитку громадянського суспільства на 2017 рік (на 2018-й такий план взагалі не ухвалений). Це говорить про те, що фактично і Президент, і уряд у 2018-му нічого хорошого в цих питаннях робити не збираються. І тут є над чим подумати. А не за горами вибори — і парламентські, і президентські, й політичний тиск на інститути громадянського суспільства ще посилиться.

Не інакше, як втомою Петра Порошенка можна пояснити деякі його невдалі спічі про «не програв жодної компанії», «дорогенька», «власний паспорт на кордоні», «про життя не цукор» тощо. Та й узагалі в словах і міміці Президента відчувалася якась невпевненість, незважаючи на спроби виглядати лідером нації. Але в лідера нації не може бути неозвучених питань, на кшталт розслідування Альджазіри по угоді з Курченком на 500 млн, матеріалів «Руставі-2», корупції в найближчому оточенні, офшорів, зростання тарифів, масової еміграції, «кращий банкір» Гонтарева. Можливо, це був не кращий день Порошенка.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Прем’єр анонсував скорочення кількості районів

Опубліковано

on

От

Продовження реформи децентралізації в Україні передбачає укрупнення районів, щоб до 2020 року їх число скоротилося до 100.

Про це під час форуму місцевого самоврядування заявив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. «Нам необхідно сформувати нові спроможні райони, бо ми розуміємо проблематику, коли створюються громади, а райони є різними за кількістю, за можливостями. Однозначно нам необхідно буде проводити укрупнення районів. І це є нормальним і незворотнім шляхом», — сказав він.

За словами прем’єра, зменшення кількості районів викликане необхідністю створити фінансово сильні адміністративні одиниці. «Повірте, це не питання кількості, це питання якості та спроможності. Краще мати 100 районів, які будуть з якісними повноваженнями, з якісними фінансовими можливостями, які адекватно сприйматимуть запити громадян і виконуватимуть ці завдання», — зазначив В. Гройсман.

Прем’єр також додав, що нова територіальна основа, яка має сформуватися в Україні до 2020 року, передбачає не лише укрупнення районів, а й створення загалом 1 600–1 800 спроможних об’єднаних територіальних громад.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Судова реформа — плюсів мало

Опубліковано

on

От

Про це свідчать результати опитування професійного юридичного середовища, проведеного Центром «Соціальний моніторинг» і Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка.

Тема дослідження — «Результати впровадження судової реформи в Україні станом на кінець 2018-го». Цілком позитивно судову реформу оцінюють менше 1% респондентів.

На питання, чи варто вважати судову реформу успішно реалізованою, 72,6% опитаних експертів дали негативну відповідь. «Переважна більшість експертів говорить, що реформа неуспішна», — сказав на прес-конференції керівник центру «Соціальний моніторинг» Дмитро Дмитрук.

При тому саму ідею проведення судової реформи експерти вважають необхідною. Втім напередодні її впровадження (2016 р.) 68% опитаних експертів взагалі нічого не знали про жоден альтернативний законопроект й аналізували лише президентський документ. У той же час професійне середовище було вельми добре поінформоване про конкретні пункти майбутньої судової реформи.

Так, поінформованими про всю реформу або деякі її положення визнали себе 71,4% респондентів. Згідно з цим дослідженням 84,8% експертів відзначають, що потрібно змінити існуючі методи і підходи до проведення судової реформи. А 54,5% опитаних вважають, що якість реалізації судової реформи зміниться в разі зміни організатора її впровадження.

З моменту введення судової реформи рівень довіри до судової влади не змінився або зменшився. Так, вважає 79,8% експертного юридичного товариства. Серед головних негативних наслідків цієї реформи професійні юристи зазначили наступне: низький рівень кваліфікації працівників правоохоронної системи — 82,75% респондентів; суттєве зростання судових зборів — 71,75%; збереження корупції в судовій системі — 69%; відсутність реальних змін, у той же час зміни носять чисто декларативний характер — 65%; 84,8% опитаних професійних юристів вважають, що існуючі методи і підходи до проведення судової реформи треба міняти.

Опитування проводилося Центром «Соціальний моніторинг» і Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка з 28 листопада по 6 грудня методом телефонного інтерв’ю. У дослідженні взяли участь 400 респондентів, серед яких адвокати, правоохоронці, судді, науковці, правозахисники та інші представники професійного юридичного співтовариства, які безпосередньо стикаються з роботою українських судів.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Куди поділася земля зниклих домогосподарств?

Опубліковано

on

От

Вадим ІВЧЕНКО,
народний депутат України

У минулому році виділений мільярд для державної підтримки фермерів вражав та радував, хоча багато хто сприймав його як спосіб відволікти увагу фермерів від безпрецедентної підтримки наближених до групи президента олігархів. У кінці року стало зрозуміло, що навіть 20% цієї суми сільгосптоваровиробники не отримають. Що ж до бюджету-2019 — то тут уже не криючись аграріям скорочують підтримку на 1 мільярд, в тому числі півмільярда недоотримають сільгоспвиробники, при цьому виділяючи кошти великим аграрним гравцям як компенсацію на будівництво вагонів-зерновозів…

Програма підтримки фермерства, сільгосптоваровиробників мізерна, але навіть і ті гроші, які виділяються, не доходять до людей. А що за цим слідує? З катастрофічною швидкістю зникають фермерські та домогосподарства, які здатні виробляти товарну продукцію.

А куди йде земля, яку вони обробляли? Поставивши собі це питання, звернувся до Державної служби статистики. За її даними — на 2016 рік в Україні зареєстровано 4,5 мільйона домогосподарств, з яких 25% — 1,1 мільйона — товарні. За період з 2010 по 2016 роки кількість домогосподарств в Україні зменшилася на 476 тисяч, з них товарних — 185 тисяч. Зважаючи на те, що середня статистична площа землі в домогосподарства становить 2,2 га (у товарних 3,3), не складно порахувати, що за 6 років, за даними офіційної статистики, селянські господарства втратили понад 1 млн гектарів землі в обробітку.

Ще одні промовисті дані: в Україні продовжує активно зростати кількість агрохолдингів та їх земельний банк. Якщо у 2012 році налічувалося 80 сільськогосподарських підприємства що обробляють більше 10 тисяч гектарів, то у 2017-му їхня кількість дорівнювала 93. При цьому частка сільгоспземель у користуванні агрохолдингів становила минулого року 29% від усіх сільгосппідприємств, тоді як у 2012 році цей показник був 25%. Зріс і загальний земельний банк в обробітку агрохолдингами за 5 років — із 5,6 до 5,95 мільйона гектарів у 2017 році, збільшення сільгоспугідь у користуванні цією категорією сільгосппідприємств склало 6,3 відсотка.

Тобто майже всі землі від зниклих домогосподарств нині знаходяться в обробітку в агрохолдингів. Ті антиселянські та антифермерські кроки, які здійснює влада сьогодні, дають право стверджувати, що за період з 2016 по 2018 роки тенденція зникнення домогосподарств значно пришвидшилася, а отже, можна прогнозувати, що за 20 років ми можемо повністю втратити потенціал сільських товарних ферм. І як не болісно це казати, навіть за умов повного сприяння сільгосптоваровиробникам, нам навіть за 10 років не наздогнати хоча б ту ж Польщу, оскільки на сьогодні в неї 2,5 мільйона сімейних ферм із середньою площею в обробітку кожної до 20 гектарів. А в нас уже немає навіть такого потенціалу… І чи не тому так активно сьогодні лобіюються питання зняття мораторію на продаж землі?

Від редакції: Додамо, що на сьогодні у Верховній Раді зареєстровано вісім законопроектів про продовження земельного мораторію. Цю хвилю розпочав депутат від Блоку Петра Порошенка Олег Барна, який 30 листопада запропонував продовжити тимчасову заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2024 року (законопроект № 9355). Далі, 4 грудня, інші народні депутати зареєстрували ще сім альтернативних проектів.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.