Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

В Україні

Антикорупційне законодавство: чи можлива нова якість застосування?

Опубліковано

on

За підсумками 2017 року Україна посіла 130 місце зі 180 країн у рейтингу-дослідженні Transparency International «Індекс сприйняття корупції». Це на один пункт краще ніж було позаторік. Прогрес в ефективності виконання антикорупційного законодавства, скажімо відверто, бажає кращого.

Директор НАБУ Артем Ситник вважає, що темпи ефективності боротьби з корупцією в Україні можуть зрости лише за умови створення спеціалізованого Антикорупційного суду, який має забезпечити прийняття певних вироків та справедливе покарання для топ-корупціонерів. За два останніх роки в судових інстанціях опинилося понад 100 справ від НАБУ та САП. Однак, на жаль, ці справи судами майже не розглядаються. Не має відповідного досвіду розгляду кримінальних подій, що у всьому світі йменуються як «білокомірцеві злочини». Отже, будучи найкорумпованішою державою в Європі після Росії, тим не менше наша держава має перспективу отримати вагому підтримку від міжнародних інституцій. Зокрема, експерти МВФ готові наразі надати допомогу Україні в організації діяльності Антикорупційного суду.

Про стан виконання антикорупційного законодавства, створення Антикорупційного суду, моніторингової місії щодо ефективності антикорупційного законодавства, роль державних інституцій та інститутів громадянського суспільства тощо йшлося під час круглого столу на тему «Антикорупційне законодавство України: проблеми забезпечення ефективності», який відбувся в Інституті законодавства Верховної Ради України. На цьому авторитетному зібранні прозвучали цікава статистика, досвід, віднайдені відповіді на деякі проблемні питання.

Питання сприйняття корупції – один із вагомих показників ментального ставлення до цієї проблеми населення країни. Так, серед сусідів України найкраща ситуація зі сприйняттям корупції в Польщі — країна із 60-ма балами зайняла 36 місце в світі. У нас же, на жаль, населення не готове сприймати корупцію як тяжкий злочин. За даними експертів, показники «м’якого» сприйняття корупції, що дорівнює показнику нижче 50 балів, мають понад дві третини зі 180 країн, які потрапили до рейтингу. А це означає, що понад шість мільярдів людей у світі живуть в умовах суцільної корупції. І наша країна в цьому списку.

Ішлося під час круглого столу також і про роль ЗМІ в підвищенні ефективності антикорупційного законодавства. В юридичній журналістиці, на відміну від інших юридичних сфер, працюють більш активні за ментальністю люди. Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Володимир Арьєв, Ігор Яценко, Юлія Мостова, Олександра Примаченко та деякі інші журналісти, що починали із судово-правової тематики, стали на сьогодні відомими авторитетними аналітиками й не лише в журналістському середовищі.

Загалом метою діяльності професійних юридичних ЗМІ у сенсі висвітлення питань ефективності антикорупційного законодавства є викривання ознак корупції, публікація матеріалів із метою збільшити ймовірність того, що корупціонери понесуть відповідальність. Але суспільно-політичні ЗМІ в основному висвітлюють події під певним кутом зору, грішать суцільною фактологією, еклектично змішуючи події в історії з діяльністю відомих по всій Україні корупціонерів. У той же час у професійних ЗМІ події, пов’язані, наприклад, з діяльністю Одеської міськради та мером міста Г. Трухановим, подаються не лише з точки зору точності викладу факту, але й висвітлення інституціональних проблем стратегії боротьби з корупцією, взаємодії правоохоронних інституцій, узгодженості нормативних актів, аналізу причин, з яких політична воля держави в ефективній боротьбі з корупцією не знайшла свого підтвердження. Так, за версією САП суть події полягає в тому, що завдано збитків місцевому бюджету Одеси. Міськрада придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу заводу «Краян», за 185 мільйонів гривень у приватної структури, яка на початку 2016 року сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованому ліквідатором держпідприємства, за 11,5 мільйона гривень. Різниця — суттєва. Але ж підозра, оголошена Г. Труханову, практично не має судової перспективи, адже Одеському міському голові інкримінується, що сесія Одеської міської ради прийняла неправильне рішення про придбання будівлі заводу «Краян» за ціною, що перевищує ринкову. САП не зібрало доказів, які б свідчити про вплив голови на депутатів з метою примусити їх проголосувати за придбання будівлі. Не зібрано доказів, які б свідчили і про причетність міського голови до неправомірних дій оцінщика або про особистий інтерес в придбанні цієї будівлі. Тому Шевченківський суд м. Києва, розглядаючи подання САП, прийняв рішення виходячи з того, що не побачив ознак злочину в діях мера, хоча гроші, сплачені за придбання будівлі за завищеною ціною, до бюджету не повернулися.

Цей факт свідчить не лише про нездатність правоохоронців надати докази чиєїсь вини. Ці події вказують на хибність антикорупційної стратегії, котру намагаються реалізовувати спецоргани (НАБУ, НАЗК, САП тощо), а майбутній Антикорупційний суд може стати додатковим джерелом подразнення суспільства. Внаслідок «реформ», які проходили, в тому числі, під впливом певних інтересів, в країні немає державного органу, який би захищав публічний інтерес та повноваження здійснювати нагляд за додержанням законності суб’єктами публічного права. На сьогодні жоден державний орган не має повноважень звернутися до суду з вимогою скасувати навіть очевидно неправильне колегіальне рішення органу державної влади. Задля підвищення ефективності законодавства потрібні наступні складові: по-перше, політична воля та відповідальність вищого керівництва держави; по-друге, негативне ставлення до корупції в значної частини громадян; по-трете, чіткі повноваження державних інституцій щодо захисту публічних інтересів. Отже, зосередитися потрібно на головних питаннях боротьби з корупцією. Все решта має похідний характер.

Лесь Курінний,

оглядач, спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Українських чиновників будуть оцінювати за КРІ

Опубліковано

on

Уряд на засіданні в середу прийняв постанову, якою визначається порядок і процедура встановлення показників ефективності державних службовців, зокрема вищої категорії А.

Про це повідомив міністр Кабінету Міністрів Олександр Саєнко у Фейсбуці. «Практика встановлення держслужбовцям КРІ [Key Performance Indicators, ключові показники ефективності], які формуються зважаючи на стратегічні цілі уряду, давно відпрацьована в країнах ЄС, у США, Канаді тощо. В Україні ж результатом діяльності в системі державного управління вважався керуючий вплив, тобто оцінювалися процеси, кількість виконаних планових або позапланових завдань. Тепер ми впроваджуємо принцип, згідно з яким в основу оцінки покладено кінцевий результат — не кількість проведених нарад, а те, що вони змінили «за вікном», — зазначив міністр.

За його словами, українська система щорічної оцінки чиновників схожа на систему управління результативністю в уряді Канади, що займає одну з перших позицій у світі за ефективністю держслужби. Система ключових показників буде побудована за принципом «від загального до конкретного», яка дозволяє транслювати стратегічні цілі і завдання уряду в персональні завдання на рік для кожного державного службовця. «Наприкінці цього року відбудеться перше, пілотне оцінювання. Особливої уваги варті показники ефективності для вищого корпусу державної служби – службовців категорії А. Завдяки цьому суспільство зможе відстежити результативність їх роботи протягом року й розуміти, хто як працює і які завдання виконує», — додав О. Саєнко.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

ДБР оголосило конкурс на понад дві сотні посад

Опубліковано

on

Державне бюро розслідувань оголосило конкурс на 219 посад центрального апарату.

Про це повідомляється на сторінці ДБР у Facebook. «Конкурс на 219 посад центрального апарату Державного бюро розслідувань — оголошено! В тому числі, на 152 посади слідчих бюро», йдеться в повідомленні.

Водночас зазначається, що конкурс на посади працівників оперативних підрозділів не оголошується до внесення змін до Закону України «Про Державне бюро розслідувань». У ДБР пояснюють, що відповідними змінами до закону визначається посада оперативного працівника. «Це перша хвиля конкурсу. Незабаром буде оголошено конкурс до територіальних управлінь. Переконаний, що тисячі людей захочуть спробувати свої сили», — зазначив директор ДБР Роман Труба.

За його словами, всі процедури буде проведено прозоро. «Той, хто переможе – зробить це завдяки своїм здібностям. Хто не переможе – має знати, що бюро для всіх кандидатів забезпечило рівні можливості», — заявив Р. Труба.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Генпрокуратура взялася за Мінкульт

Опубліковано

on

Міністерство культури провело тендер на придбання книжок для публічних бібліотек, витратили при цьому 50 мільйонів гривень на сучасну українську літературу. Аж тут виявилося, що результати тендеру не всім до вподоби. Видавці, які програли конкурс, поскаржилися на його непрозорість. І тепер Генеральна прокуратура проводить обшуки та вилучає з бібліотек закуплені книги, інформує прес-служба відомства.

У ГПУ публічно ситуацію не коментують. Під час обшуків пояснили лише, що відкрили кримінальне провадження щодо ймовірної змови видавців і державних службовців підчас проведення тендеру.

Зазначимо, що цього року Міністерство культури закупило до публічних бібліотек більше ніж сотню найменувань книжок — до п’яти тисяч екземплярів кожного. На це витратили майже 50 мільйонів гривень. Книжки розподілили між бібліотеками.

У 2017-ому конкуренція на конкурсі була чимала — вісім книжок на місце. Народний депутат Борислав Береза, який очолював комісію, котра й рекомендувала книжки до придбання, каже, що видавці не просто змагалися за держзамовлення, а намагалися дискредитувати один одного.

«Звісно, були невдоволені, вони завжди є. Бо кожне видавництво вважає, що саме в нього найгарніші книжки», — зазначив Б. Береза.

Далі питання, які видання закупляти, вирішували самі бібліотеки. Вони й склали список переможців. І саме ним невдоволені ті, хто програв. Відтак прокуратура провела обшуки. Зокрема, з парламентської бібліотеки вилучили закуплені державою цього року книжки. В ухвалі, яку правоохоронці пред’явили видавцям, йдеться, що «провадження відкрито за двома статтями — замах на злочин та привласнення і розтрата державного майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».

Утім сам замовник — Міністерство культури — не коментує скандал із придбанням книжок. Є лише офіційне повідомлення на сайті про вдалий конкурс.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.