Судова практика
Звільнені військовослужбовці з вислугою 20 років і більше мають право на отримання житла, а отже, і на залишення на обліку до його отримання
24 вересня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 748/303/20 залишив без задоволення касаційну скаргу військової частини, яка посилалась на відсутність підстав для перебування позивача на квартирному обліку.
Учасник бойових дій звернувся до суду з позовом до військової частини про визнання рішення незаконним та його скасування, зобов`язання вчинити певні дії. У позові зазначав, що був звільнений зі служби після закінчення контракту. На момент звільнення він мав вислугу 25 років, був ветераном військової служби та мав статус учасника бойових дій. Наказом командира військової частини позивача разом із членами сім’ї знято з квартирної черги.
Читайте також: Одноразова грошова допомога військовослужбовцю сплачується незалежно від часу настання інвалідності та часу звільнення
Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, позов задоволено з тих мотивів, що відсутні підстави для зняття позивача з квартирного обліку зважаючи на положення ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», як такого, що на момент звільнення мав вислугу на військовій службі 25 років, був зарахований на квартирний облік.
Розглянувши касаційну скаргу відповідача, який зокрема посилався на неврахування судами висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах ВС від 25 вересня 2019 р. у справі № 127/18942/16-ц, від 31 січня 2020 р. у справі № 620/1491/19, від 20 травня 2020 р. у справі № 620/2755/19, Верховний Суд вказав, що основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 12 Закону військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
На виконання приписів ст. 12 Закону постановою Кабінет Міністрів України від 3 серпня 2006 р. № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Системний аналіз п. 1, 3, 24, 29, 30 Порядку свідчить про те, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а, отже, і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених п. 30 Порядку:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;
2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;
3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;
4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;
5) в інших випадках, передбачених законодавством.
Читайте також: Стаж для перерахунку пенсії особам, призваним до війська в особливий період, розраховується за спеціальними нормами
Аналогічні правові позиції викладені постановах Верховного Суду: від 17 березня 2020 р. у справі № 487/5835/17, від 1 квітня 2020 р. у справі № 638/5769/18, від 8 квітня 2020 р. у справі № 683/2197/18 та від 19 травня 2020 р. у справі № 683/2198/18.
Отже, Верховний Суд постановив, що вирішуючи спір у цій справі, суди дійшли правильного висновку про те, що позивач, який є ветераном війни та учасником бойових дій, був зарахований в загальну чергу на квартирний облік для отримання житлової площі зі складом сім`ї 4 особи, та пізніше включений в список військовослужбовців, які мають право на першочергове одержання житлових приміщень як учасник бойових дій; звільнений із військової служби у запас за п. «а» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»; має вислугу років у Збройних Силах України понад 20 років, тому підстави, визначені законом для зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов, не настали.
Підготував Леонід Лазебний