Connect with us

Порятунок у Польщі

Д-р Пьотр Цибула: Юристи відчувають потребу допомагати

Опубліковано

Я дуже радий, що за майже 100 днів акції «Юридичні книги з автографом – допомога Україні» вдалося отримати таку вагому підтримку юридичної спільноти, а також задоволення від надання допомоги в такому вигляді. Я не очікував, що аукціони збурять такий інтерес. Йдеться про суму майже 240 тисяч PLN, – каже юрисконсульт доктор Пьотр Цибула.

Інтерв’ю з д-ром Пьотром Цибулою, юрисконсультом, організатором Facebook-групи «Юридичні книжки з автографами – допомога Україні (аукціони)», яку за нагородили президент Національної ради юрисконсультів та Видавництво «Волтерс Клювер Польща».

Читайте також:  Юристи, судді, працівники судів і прокуратур – дедалі більше ініціатив для України

Олександра Партик: По-перше, я хочу вас привітати з чудовою і оціненою в юридичній і не лише в юридичній спільноті ініціативою допомоги Україні. Скажіть, будь ласка, що спонукало вас створити групу у Facebook Юридичні книги з автографами – допомога Україні (аукціони)?

Пьотр Цибула: Ідея виникла на початку березня. Справді, тоді всі старалися якось допомогти. Я також намагався придумати щось розумне, яке було б сумісне з моєю роботою – юрисконсульта, викладача та сімейними обов’язками. У цьому проекті мені також вдалося поєднати свої інтереси, пов’язані з правом, книгами та Інтернетом. Як ми обговорювали раніше у зв’язку зі статтями про аукціони, на початку не було впевненості, чи такий вид участі в допомозі зацікавить юридичну спільноту. З перших інтерв’ю, які я проводив, це було не так очевидно, хоча більшості людей ця ідея дуже сподобалася. По-перше, я опублікував попереднє оголошення про пропозицію щодо починання у Facebook із проханням висловлюватися. Суддя Станіслав Заблоцький одразу запропонував передати п’ять його книжок. І я збагнув, що акція може бути успішною. Того ж дня я завів сторінку групи у Facebook і все швидко зрушило. Юридична спільнота дуже добре сприйняла книжкові аукціони. Зважаючи на власний досвід, я виходив із припущення, що видавці можуть бути зацікавлені в тому, щоб пожертвувати підручники для цілей кампанії. На практиці, що мене дуже позитивно здивувало, були й люди, які спеціально для цілей кампанії купували власні книги, а потім виставляли їх на аукціонах. Багато хто не обмежився однією книгою чи одним примірником, а дарував багато своїх праць. Я також помітив підтримку з боку юридичних факультетів Ягеллонського університету, Сілезького університету,  Щецинського університету, де заради цієї акції були організовані книгозбірні. В організації аукціону мене також підтримали різні юридичні видавництва. Унікальною була співпраця з видавництвом Wolters Kluwer, яке, як провідне юридичне видавництво в Польщі, долучилося до просування аукціону. Підтримка була потужною.

Олександра Партик: Про яку підтримку йдеться?

Пьотр Цибула: Видавництво Wolters Kluwer саме зв’язалося з деякими авторами, щоб отримати автограф у виданні. Тоді видавництво виставило книжки на аукціон. Ці книги видавництво відправило тим, хто виграв аукціони. Завдяки участі Wolters Kluwer на аукціоні було продано багато книжок. Нещодавно Wolters Kluwer подарував книги проф. Циммерманна і проф. Вальтозія.

Читайте також: Хвиля біженців несе загрозу торгівлі людьми, тому спеціальний закон змінить Кримінальний кодекс

Олександра Партик: Скільки грошей зібрано з усіх аукціонів?

Пьотр Цибула: Наразі це майже 240 тис. злотих.

Олександра Партик: Гадаю, що для багатьох юристів аукціони, які ви організували, були дуже важливими. Ви можете зробити ставку на цікаві книги, отримати книгу з присвятою і допомогти одночасно. Автори ж бачили, що їхні книги служать благородній меті і водночас розширюють читацьку аудиторію.

Пьотр Цибула: Так я і розраховував. У цілому це було вираженням певної солідарності правничої спільноти. Не дивлячись на те, що багато хто з нас допомагає в різних сферах, можна було долучитися до підтримки, взявши участь в аукціонах. Це лише один із напрямів, за якими юристи надають допомогу.

Олександра Партик: Які аукціони вам особливо запам’яталися, наприклад, тому що на них виплачувалися дуже великі суми?

Пьотр Цибула: На початку акції було представлено докторську дисертацію проф. Влодзімежа Врубеля. Її продали на аукціоні за понад 5000 злотих. Професор Врубель разом із співробітниками кафедри кримінального права Ягеллонського університету також надав, зокрема, кілька повних коментарів до Кримінального кодексу. З його аукціону вдалося отримати підтримку в розмірі близько 30 000 злотих. Варто згадати й кілька примірників коментаря до Конституції, які подарував професор Пьотр Тулея. Можна було також виставити на аукціоні копію Конституції з підписами людей, пов’язаних із Tour de Konstytucja (не лише юристів, наприклад Збігнєва Голдиса чи Анджея Хири). Публікації проф. Еви Лєнтовської (останній з них – приватно виданий Liber amicorum під назвою «Людина. Музика. Право. Непам’ятна книга»), а також – лише для прикладу – аукціони праць: проф. Станіслав Бернат, проф. Войцех Садурський, проф. Єжи Заядло, проф. Бартош Брожек, проф. Марцін Мачак, проф. Вацлав Урущак, проф. Марек Саф’ян, проф. Роман Квєцен або Збігнєв Буяк. Серед нетипових аукціонів варто також згадати диск Льони (адвоката) та копії Конституції, підписані президентом Олександром Квасьневським. Триває ще один такий аукціон – він має завершитися 10 червня. Помітним явищем було тлумачення сільськогосподарського права. Чотири примірники були продані за понад 8000 злотих. З такою кількістю цінних аукціонів неможливо перелічити всі, але я дуже вдячний усім, хто вирішив таким чином підтримати акцію. проф. Роман Квєцен або Збігнєв Буяк.

Олександра Партик: Ви очікували такого інтересу та успіху аукціону?

Пьотр Цибула: Не очікував і не сподівався аж такого значного інтересу.

Олександра Партик: Скажіть, будь ласка, скільки годин ви витрачали на нагляд за аукціонами в дні, коли їх було найбільше?

Пьотр Цибула: Попри видимість, не так багато. Я веду юридичний блог з 2008 року, тематичний профіль у Фейсбуці – 10 років, і додатково, особливо під час багатьох видавничих проектів, я зміг отримати певний досвід, який міг використати для цілей цієї нашої акції. Певним чином мене надихнули інші благодійні аукціони в минулому. Найбільше часу витратили на початку. Тоді, з одного боку, деякі організаційні моменти не були вирішені, вони ще набирали форму, а з іншого – інтерес до акції був найбільший. Загалом, те, що було видно на сайті групи, – це лише частина виконаної роботи, адже окрім цього було ще листування електронною поштою, а іноді й телефонні дзвінки з людьми, які підтримали акцію, а також з людьми, яких я запрошував на приєднатися до аукціону.

Олександра Партик: Чи довго триватимуть аукціони?

Пьотр Цибула: Я зробив припущення, що аукціони за цією акцією триватимуть загалом 100 днів, тому вони завершаться 10 червня 2022 року. В основному через те, що певний час інтерес до акції з боку жертводавців був нижчим, що, звичайно, можна зрозуміти. Акція триває вже понад три місяці. Хоч маю сказати, що коли я оголосив у Facebook, що аукціон має завершитися 10 червня, почали з’являтися нові пропозиції. Нещодавно відбувся цікавий захід з нагоди 1 червня, з нагоди Дня захисту дітей. Тоді на аукціон було виставлено 15 книжок, а кошти у розмірі близько 5 тис. злотих передано Асоціації «Дитячі села SOS в Україні».

Олександра Партик: Чи завершиться аукціон після 10 червня? Можливо, з вами зв’яжеться автор, який захоче виставити на аукціон дуже цікаву книгу. Чи можна буде на них робити ставки? Чи розглядаєте ви інші заходи допомоги?

Пьотр Цибула: Через війну, яка триває, потреба допомагати українцям все ще існує, і немає жодних ознак того, що це суттєво зміниться найближчим часом. З іншого боку, така необхідність виникає в багатьох інших випадках. В юридичних колах з’являються також різні види фандрейзингу. Тому я не виключаю, що повернуся до ідеї.

Олександра Партик: Як ви вважаєте, чи можливо було б організувати аукціони юридичних книг такого масштабу поза межами Інтернету?

Читайте також: Координаційний центр юрисконсультів допоможе громадянам України

Пьотр Цибула: Думаю, якби такі аукціони були пов’язані з іншою подією, то це було б можливо. Не знаю, чи будуть такі самі аукціони за масштабом. Однак існують різні типи конгресів, конференцій і з’їздів юридичних кіл, з нагоди яких можна організовувати подібні заходи.

Олександра Партик: Чи легко залучати юристів до проведення таких аукціонів?

Пьотр Цибула: Юристи працюють у дуже різних місцях, що також впливає на їхню чутливість. Загалом, мабуть, частіше, ніж у більшості професій, вони стикаються з людськими проблемами та трагедіями, що також може бути додатковим фактором залучення до різних форм допомоги. Звичайно, у кожного з нас різні можливості, ми можемо допомогти в різних сферах. Однозначно варто допомогти. Це не лише користь для одержувача допомоги, але й для нас самих, адже це також є джерелом задоволення для нас.

Олександра Партик: Як ви вважаєте, чи варто залучати до благодійних аукціонів майбутніх юристів?

Пьотр Цибула: Мені здається, що молоде покоління ще більш чутливе до цих викликів. Не лише через своєрідний Великий Оркестр Різдвяної Благодійності, а й через те, що дедалі більше помічає такі заходи в ході навчального процесу. Кажуть, навіть про певну моду на допомогу серед молоді. Це неодмінно окупиться в майбутньому, коли такі люди будуть займатися юридичною практикою.

Читайте:  Магдалена Бартосевич: Безоплатна правова допомога формує юриста

Олександра Партик: Ще раз вітаємо із вдалою ідеєю й успішним проведенням аукціону, нагородами від видавництва Wolters Kluwer та президента Національної ради юрисконсультів. Ви здивовані, що вас відзначили?

Пьотр Цибула: Ознайомився з описами досягнень інших юрисконсультів, які брали участь у конкурсі «Кришталеве серце юрисконсульта», що змальовують дивовижну картину багатогранної та довгострокової підтримки людей, які потребують допомоги. За таких обставин мене здивувало повійне нагородження. До речі, хочу подякувати редакції та сайту Prawo.pl за підтримку кампанії серією статей про неї, які дуже допомогли в організації. Вони були особливо корисні тим, що спонукали людей приєднатися до акції. Поширені посилання на статті, безперечно, додали ініціативі громадської довіри. Велика вам дяка!

Олександра Партик

Текст польською на Prawo.pl

Посилання в тексті статті можуть напряму вказувати на відповідні документи в програмі LEX PL та Активлекс. Щоб переглянути ці документи, необхідно увійти у відповідну програму.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.