Законодавство
Податок на виведений капітал поховає єдиний податок
Президент П. Порошенко подав до Верховної Ради України проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податку на виведений капітал» від 5 липня 2018 р. № 8557.
Пропонується, що пп. 9.1.1 (податок на прибуток підприємств) діятиме з 1 січня 2019 р. в новій редакції як «податок на виведений капітал/податок на прибуток підприємств».
Об’єктом оподаткування ним визнаються операції з виведення капіталу та операції, прирівняні до операцій з виведення капіталу, а платниками податку зазначені резиденти та нерезиденти України.
Ставки податку застосовуватимуть такі:
- 5% – до коштів, сплачених на виконання боргових зобов’язань пов’язаним особам – нерезидентам.
- 15% – до операцій з виведення капіталу;
- 20% – до операцій, прирівняних до операцій з виведення капіталу.
До операцій з виведення капіталу належатимуть:
- виплата дивідендів на користь неплатника податку;
- виплата частини прибутку державними чи комунальними підприємствами;
- повернення внесків власнику корпоративних прав – неплатнику податку;
- тощо.
До операцій, прирівняних до операцій з виведення капіталу, належатимуть:
- виплати в межах договорів страхування або перестрахування на користь страховиків-нерезидентів (в окремих випадках);
- фінансова допомога, надана платником податку неплатнику податку, яка не підлягає поверненню або надана пов’язаній особі, або надана непов’язаній особі та залишається неповернутою протягом 12 місяців;
- операції з безоплатного надання майна неплатнику податку;
- інше.
Якщо оподаткування здійснюватиметься за декількома пунктами, то передбачена сплата лише за максимальною ставкою податку.
Відмінність такого податку від податку на прибуток підприємства полягає у базі оподаткування. Якщо нині податок сплачується за весь фактичний прибуток, то в разі його трансформації у «податок на виведений капітал/податок на прибуток підприємств» сплачувати доведеться лише з дивідендів, тобто сум, які виводяться з обігу суб’єкта господарювання.
Законопроект віщує зміни до всіх дотичних положень законодавства задля узгодження дії нового податку з податковою системою України.
Якщо нормативний акт буде прийнято в поточній редакції проекту, і всі платники податку на прибуток підприємств, зареєстровані в контролюючих органах станом на 1 грудня 2018 р., будуть до 31 грудня 2018 р. автоматично включені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до Реєстру платників податку на виведений капітал (п. 1 нового підрозділу 4-2 розділу XX “Перехідні положення”), то слід очікувати припинення їхніх господарських відносин з «єдинниками», які до Реєстру включені не будуть.
You must be logged in to post a comment Login