Судова практика
Знищення орендарем без згоди орендодавця багаторічних насаджень на орендованій земельній ділянці є підставою для розірвання договору оренди
22 грудня 2022 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 133/1886/21 залишив без задоволення касаційну скаргу ТОВ, яке істотно порушило умови спірного правочину.
Орендодавець звернулася до ТОВ з позовом про розірвання договору оренди землі, оскільки відповідач без його згоди знищив на належній йому земельній ділянці багаторічні насадження (сад), чим порушив умови договору оренди землі.
Суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний, позов задовольнив, врахувавши те, що відповідач істотно порушив умови договору оренди, а саме – без згоди орендодавця знищив сад та змінив вид угідь з багаторічних насаджень на ріллю, хоча такі дії мали бути обумовлені в укладеному між сторонами договорі.
Розглянувши касаційну скаргу ТОВ, Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Читайте також: Систематична несплата орендної плати є підставою для розірвання договору оренди навіть якщо заборгованість в подальшому сплачено
Договором оренди землі, укладеним між сторонами спору, визначено, що його дія припиняється шляхом розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню.
Багаторічні насадження не можуть розглядатися як окремий об’єкт права власності без земельної ділянки, на якій вони розташовані, оскільки є складовою частиною цієї земельної ділянки.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду України від 25 лютого 2015 р. у справі № 6-14цс15.
Суди, встановивши фактичні обставини у справі, від яких залежить правильне вирішення спору, належним чином оцінивши докази, подані сторонами, дійшли обґрунтованого висновку про те, що ТОВ, знищивши сад, який розташований на земельній ділянці орендодавця, порушило право власності останнього на багаторічні насадження – сад, чим завдав шкоди і позбавило його права на вільне володіння і розпорядження багаторічними насадженнями, на яке він розраховував при укладенні оспорюваного договору оренди землі.
Верховний Суд погодився з висновком судів про розірвання оспорюваного договору оренди землі, тому що ТОВ істотно порушило умови спірного правочину, оскільки без згоди позивача, як орендодавця, знищило сад та змінило вид угідь з багаторічних насаджень на ріллю, хоча такі дії мали бути обумовлені в укладеному між сторонами договорі оренди землі.
Доводи касаційної скарги про те, що судами розірвано договір оренди землі від 8 лютого 2019 р. укладений щодо двох земельних ділянок, обґрунтовано визнано безпідставними, оскільки вони спростовуються п. 2 того ж договору, згідно з яким в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 2,0212 га, у тому числі рілля – 1,583 га; сад – 0,8629 га. Крім того, неможливо розірвати оспорюваний договір оренди землі лише у частині земельної ділянки площею 0,829 га, оскільки товариством укладено цей правочин щодо двох земельних ділянок, як однієї ділянки.
Підготував Леонід Лазебний