Судова практика
Ухвала слідчого судді про скасування постанови слідчого про зупинення досудового розслідування через неможливістю забезпечити явку підозрюваного не підлягає окремому апеляційному оскарженню
6 червня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 489/6721/21 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, який оскаржував відмову у відкритті апеляційного провадження.
Ухвалою слідчого судді районного суду задоволено скаргу захисника і скасовано постанову слідчого про зупинення досудового розслідування на підставі п. 3 ч. 1 ст. 615 КПК у зв’язку неможливістю забезпечити явку підозрюваної особи для проведення слідчих дій під час воєнного стану.
Апеляційний суд відмовив у відкритті апеляційного провадження за скаргою прокурора і повернув апеляційну скаргу на підставі ч. 4 ст. 399 КПК, оскільки таке рішення слідчого судді не підлягає оскарженню.
Розглянувши касаційну скаргу прокурора, Верховний Суд вказав, що сторона обвинувачення не оспорює, що така ухвала слідчого судді не входить до переліку рішень, які відповідно до положень ст. 309 КПК підлягають апеляційному оскарженню під час досудового розслідування, однак стверджує, що сама постанова слідчого не могла бути оскаржена до слідчого судді на підставі п. 2 ч. 1 ст. 303 КПК, і, відповідно, слідчий суддя не мав повноважень розглядати таку скаргу і приймати за нею рішення.
Свої доводи обвинувачення ґрунтувало на тому, що на відміну від формулювання викладеного у п. 2 ч. 1 ст. 303 КПК, яке передбачає право оскаржити рішення про зупинення «досудового розслідування», п. 3 ч. 1 ст. 615 КПК передбачає рішення про зупинення «строку досудового розслідування».
Верховний Суд не погодився, що різниця у формулюванні в згаданих положеннях КПК є вирішальною для права на оскарження постанови слідчого. У другому реченні п. 3 ч. 1 ст. 615 КПК законодавець використав вираз «до зупинення досудового розслідування», що свідчить про те, що в його намір не входило виключити постанови, ухвалені слідчим на підставі цього положення, із загального права на оскарження, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 303 КПК.
Читайте також: В апеляційному порядку може бути оскаржено ухвалу суду про закриття всього кримінального провадження, а не його частини
Крім того, хоча на момент ухвалення слідчим постанови ч. 4 ст. 615 КПК передбачала, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність прокурора, прийняті або вчинені на виконання повноважень, визначених ч. 1 цієї статті, розглядаються «судом», вже 14 квітня 2022 р. було внесено зміни до цього положення, де чітко було встановлено, що такі скарги розглядаються «слідчим суддею» відповідного суду.
Таким чином, можливість оскарження до слідчого судді рішення слідчого про зупинення строку досудового розслідування, ухвалене на виконання повноважень, визначених ч. 1 ст. 615 КПК, було чітко передбачено ч. 4 цієї ж статті.
Тому Верховний Суд відхилив довід сторони обвинувачення, що ухвала слідчого судді не передбачена нормами кримінального процесуального закону і прийнята поза межами його повноважень.
Законодавець, позбавивши сторони права на апеляційне оскарження певних ухвал слідчого судді під час досудового розслідування, не залишив сторони без засобів правового захисту від незаконних або необґрунтованих рішень слідчого судді. Закон надає можливість розглянути ці питання під час судового провадження, передбачивши у ч. 3 ст. 309 КПК, що щодо ухвал, які не оскаржуються під час досудового розслідування, можуть бути подані заперечення під час підготовчого провадження в суді. Суд, отримавши такі заперечення, має їх розглянути під час підготовчого провадження або під час судового розгляду, в залежності від характеру поставленого питання, і прийняти вмотивоване рішення.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.