Судова практика
Суд може позбавити права керувати транспортними засобами особу, якій водійське посвідчення може знадобитися для евакуації з-під обстрілів
7 листопада 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 336/5442/19 вказав, що не є достатньою підставою для непризначення особі додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами та обставина, що місто, в якому мешкає засуджений, перебуває під щоденними обстрілами, і це може вимагати вжиття ним заходів для збереження життя та здоров’я родини шляхом евакуації на транспортному засобі, а відсутність у нього вищевказаного права позбавляє його такої можливості.
Вироком районного суду фігуранта визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК, та призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки без позбавлення права керувати транспортними засобами. На підставі ст. 75 КК звільнено від відбування покарання з випробуванням.
Апеляційним судом вирок місцевого суду змінено в частині призначеного покарання та призначено фігуранту покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки. На підставі ст. 75 КК звільнено від відбування основного покарання з випробуванням.
У касаційних скаргах засуджений та його захисник наголошували на тому, що під час призначення додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами суд апеляційної інстанції не врахував, що м. Запоріжжя, де мешкає засуджений, знаходиться під щоденними обстрілами. Це може вимагати вжиття засудженим заходів для збереження життя та здоров’я родини шляхом евакуації на транспортному засобі.
Верховний Суд вказав, що апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність непризначення засудженому місцевим судом додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами. При цьому апеляційний суд урахував загальні засади призначення покарання, визначені у ч. 1 ст. 65 КК, а саме: ступінь тяжкості вчиненого злочину, який відповідно до вимог ст. 12 КК відноситься до категорії тяжких, конкретні обставини його вчинення, наявність пом’якшуючих і відсутність обтяжуючих покарання обставин, відомості, що характеризують засудженого.
Як правильно наголосив суд апеляційної інстанції, місцевий суд залишив поза увагою те, що засуджений грубо порушив одразу кілька пунктів ПДР, рухався в межах населеного пункту з перевищенням дозволеної швидкості, внаслідок чого на пішохідному переході в районі перехрестя здійснив наїзд на пішохода – малолітню, яка мала перевагу в русі, якій результаті ДТП були спричинені тяжкі тілесні ушкодження, а тому незастосування до засудженого додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами буде недостатнім для його виправлення та перевиховання.
У разі погіршення ситуації у м. Запоріжжі, пов’язаної із збройною агресією рф, що вимагатиме від засудженого вжиття заходів для евакуації його родини, останній не буде позбавлений можливості керувати транспортним засобом навіть без наявності у нього посвідчення водія, оскільки такі його дії вчинятимуться у стані крайньої необхідності, що відповідно до вимог ст. 39 КК не є кримінально караним діянням.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.