Судова практика
Поняття «вчинення злочину з використанням умов воєнного стану», що обтяжує покарання, не має відношення до кваліфікуючої ознаки «вчинення злочину в умовах воєнного стану»
24 січня 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 346/1286/23 задовольнив частково касаційну скаргу захисника, який не погодився із призначеним покаранням.
Вироком міськрайонного суду, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, особу засуджено за ч. 3 ст. 109; ч. 3 ст. 436-2 КК України за публічні заклики до ведення на території України агресивної війни і зміни шляхом збройного наступу (війни) чинної державної влади та до зміни встановленого в Україні політичного устрою, а також за поширення ідей, поглядів та переконань, зміст яких спрямований на зміну конституційного ладу в Україні..
У касаційній скарзі захисник зазначав, що судом було враховано обтяжуючу покарання обставину, а саме вчинення злочинів в умовах воєнного стану, яка не міститься в ст. 67 КК України.
Читайте також: Посягання на майно співгромадян в умовах воєнного стану впливає на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 368 КПК України суд, ухвалюючи вирок, повинен вирішити зокрема й питання про те, чи наявні обставини, які обтяжують або пом’якшують покарання обвинуваченого, і які саме.
Перелік обставин, які обтяжують покарання, визначено у ст. 67 КК України. Цей перелік є вичерпним. При цьому розширювальне тлумачення змісту окремих обставин, які обтяжують покарання, також не допускається, оскільки це призводитиме до погіршення становища обвинуваченого з підстав, не встановлених законом.
Однак, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що як в обвинувальному акті, так і в рішенні суду першої інстанції, особі інкриміновано та в подальшому враховано при призначенні покарання обтяжуючу покарання обставину, яка зазначена як «вчинення злочину в умовах воєнного стану».
При цьому згідно з п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України обставиною, яка обтяжує покарання, є вчинення злочину з використанням умов воєнного або надзвичайного стану, інших надзвичайних подій.
Поняття вчинення злочину в умовах воєнного стану та поняття вчинення злочину з використанням умов воєнного стану не можна ототожнювати, адже ці поняття мають різний зміст.
Таким чином, урахування судом при призначенні покарання обставини, яка обтяжує покарання, не передбаченої Кримінальним кодексом України, є неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність. Апеляційний суд, перевіряючи доводи сторони захисту про безпідставність визнання місцевим судом зазначеної обставини такою, що обтяжує покарання, на допущені порушення місцевим судом уваги не звернув.
Отже, Верховний Суд вирок міськрайонного суду та ухвалу апеляційного суду змінив, виключив із зазначених судових рішень посилання на обставину, яка обтяжує покарання, вчинення злочину в умовах воєнного стану.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.