Connect with us

Думка експерта

Аліменти по-новому. Збільшення засобів примусу до виконання рішення

Опубліковано

Яна Драган, адвокат

Кінець минулого року та початок нового приніс багато нововведень у правовому полі. Не оминув змін і Сімейний кодекс України, як основний документ, що регулює сімейні правовідносини.

Порядок присудження аліментів

Згідно даних змін був переглянутий порядок присудження аліментів. На сьогоднішній день, стягнути аліменти буде значно простіше, оскільки законодавчо передбачена можливість стягнення аліментів не лише в порядку позовного провадження, але і в порядку наказного, що значно швидше. Так, частиною 5 ст.183 Сімейного кодексу України передбачено, що той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі: на одну дитину — однієї чверті, на двох дітей — однієї третини, на трьох і більше дітей — половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

У разі ж, якщо позивач претендує на більшу частку від доходу ніж зазначено в ст. 183 Сімейного кодексу, додатково просить аліменти на особисте утримання до досягнення дитиною трьохрічного віку або ж бажає отримувати кошти в твердій грошовій формі в розмірі, більшому ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, — справа буде розглядатися в порядку позовного провадження.

Крім того, були внесені зміни до ст. 182 Сімейного кодексу України та збільшено мінімальний розмір аліментів. Так, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Збільшено також перелік обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів. Зокрема, зараз, окрім стану здоров’я та матеріального становища дитини; стану здоров’я та матеріального становища платника аліментів; наявності в платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, судом, також будуть враховуватися: наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Таким чином, у разі, якщо платник аліментів має мінімальну заробітну плату, але при цьому «живе на широку ногу», в позивача збільшується коло інструментів для доказування майнового стану Відповідача.

Відповідальність за несплату аліментів

Також, слід зазначити, що на сьогоднішній день визначено право стягнення неустойки в разі існування заборгованості при сплаті аліментів. У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) в розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Крім того, ухилення від сплати аліментів, як наслідок, може вплинути на розмір часток в спільній сумісній власності подружжя при поділі спільного майна. Так, у разі, якщо один із батьків ухиляється від утримання дитини (сплати аліментів), при поділі спільного майна частка другого з батьків може бути збільшена.

На початку 2018 року збільшені й засоби примусового виконання рішень. Згідно змін, в якості примусових засобів можуть застосовуватися: тимчасові обмеження в праві виїзду з України, в праві керування транспортними засобами, в праві користування зброєю і в праві полювання. Крім того, передбачено новий вид адміністративного стягнення – суспільно корисні роботи, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Також новеллою в законодавстві є право того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішуватиме питання про тимчасовий виїзд дитини за кордон, якщо другий має заборгованість по виплаті аліментів за 6 місяців.

Нагадаємо, що окрім адміністративної відповідальності, в Україні, статтею 164 Кримінального кодексу України передбачено ще й кримінальну відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.

Аліменти – власність дитини

Новим законом чітко визначено, що аліменти це не власність батьків, що проживають з дитиною, а власність самої дитини. Крім того, передбачена можливість перевірки цільового використання аліментів в інтересах дитини.

Звільнення від сплати судового збору

На сьогодні законом було розширено перелік справ, в яких не потрібно сплачувати судовий збір. Якщо раніше судовий збір не стягувався в справах про стягнення аліментів, то завдяки законодавчим змінам збір також не буде стягуватися ще й у справах, що стосуються оплати додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексації аліментів чи зміни способу їх стягнення.

Сподіваємося, що дані зміни будуть реалізовуватися на практиці й дозволять зменшити заборгованість зі сплати аліментів, а також забезпечать належне утримання дітей, які отримують аліменти.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.