Connect with us

Думка експерта

Колапс органів досудового розслідування: чого чекати в березні?

Дмитро Никифоров, адвокат

Слідчі, прокурори й адвокати нині задаються питанням: чи встигнуть правоохоронці зареєструвати органи досудового розслідування як юридичні особи до 15 березня цього року? І куди подавати клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження після вказаного терміну?

Мова про «березневі» зміни в ч. 2 ст. 132 Кримінального процесуального кодексу України. Ініціатор змін – народний депутат А. Лозовий. У новій редакції стаття виглядатиме так: «Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа».

Цікаво, яку ідею закладав у такі зміни законодавець? Стимулювати правоохоронців впорядкувати структуру, знову вивести Україну в першість країн за кількістю позовів до Європейського суду з прав людини, чи перевірити на міцність судову систему? На сьогодні, наприклад, територіальні відділи Нацполіції не зареєстровані як юридичні особи. Можете пересвідчитися самі, просто «пробийте» будь-який територіальний відділ поліції в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У реєстрі зареєстровані як юридичні особи лише головні управління в областях.

Натомість стаття 15 Закону України «Про Національну поліцію» визначає територіальні органи поліції як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні. Але керівництво поліції так і не спромоглося провести організаційну роботу щодо реєстрації на місцях.

Є обґрунтовані підстави вважати, що ситуація не зміниться. Як мінімум за два місяці слідчих повинні були повідомити про переведення в штат новоствореної юридичної особи, але поки ніхто цього не зробив.

І якщо ситуація не зміниться, то, наприклад, один із найзавантаженіших у країні Шевченківський районний суд м. Києва стане місцем прийому (і розгляду?) клопотань слідчих Нацполіції всієї Київської області. Саме завдяки тому, що в Шевченківському районі м. Києва зареєстроване як юрособа Головне управління Нацполіції в Київській області. Додамо до цього правила про аудіо- відеофіксацію й отримаємо новий тип суду — суд, заблокований законом.

Але ж не слідчими єдиними. Адвокати також часто звертаються із клопотаннями про тимчасовий доступ до речей і документів або проведення обшуку. Цікаво, скільки часу розглядатиме суд таке клопотання і чи взагалі буде в ньому сенс, якщо після подачі мине кілька місяців?.

Ймовірно, що з 15 березня 2018 року адвокати зможуть ефективніше захищати клієнтів під час обрання запобіжного заходу в суді. Просто в судовому засіданні зайти в реєстр юросіб і перевірити, слідчий якого органу досудового розслідування подав клопотання, і чи зареєстрований орган досудового розслідування як юридична особа. Якщо ні, слідчий, скоріш за все, порушив правила підсудності й суд відмовить у задоволенні його клопотання.

Що далі? Вірогідніше за все законодавець не скасує зміни. Тому правоохоронці десь ближче до 17 години 14 березня вкотре продемонструють усю свою наполегливість і заблокують реєстраторів у своїх кабінетах, або депутатів у Верховній Раді. У будь-якому випадку, когось та й мусять заблокувати. Адже не зможуть правоохоронці сидіти мовчки й спостерігати, як руйнується судова система.

А ви як вважаєте, чи зареєструють територіальні органи досудового розслідування до 15 березня 2018 року?

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі
Клікніть для коментування

You must be logged in to post a comment Login

Залишати коментар

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2023
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.