Connect with us

Думка експерта

Набуття кредитором права власності на майно, яке передано в іпотеку

Юрій Зарівний, юрист

Останнім часом в Україні почастішали випадки перереєстрації заставного нерухомого майна у власність кредитора. Як правило, це відбувається на підставі договору іпотеки, що містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя шляхом набуття права власності на предмет іпотеки.

Наскільки це законно, запитаєте ви? Відповідно до по­ложень пункту 61 «Порядку державної реєстрації майно­вих прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затверджено­го постановою Кабінету Міні­стрів України від 25 грудня 2015 року No 1127 (в редакції постанови КМУ від 23 серпня 2016 року No 553) для пере­оформлення майна на підставі договору іпотеки, який міс­тить застереження, кредитор повинен надати державному реєстратору лише копію ви­моги про усунення порушень, надісланої боржнику (або іпо­текодавцю) і документ, що підтверджує наявність факту закінчення 30-денного термі­ну з моменту її отримання.

Фактично, це майже все, що потрібно кредитору, або привласнити майно боржни­ка, якщо не брати до уваги оцінку майна, яка в більшості випадків недійсна та докази безспірності його вимог.

Як захистити своє право і законні інтереси? Перш за все слід звертати увагу на поло­ження ст. 37 ЗУ «Про іпоте­ку» й умови самого іпотечного договору. Якщо по суті, то договір іпотеки, що містить застереження про задоволен­ня вимог іпотекодержателя, є правовою підставою для реєстрації права власності кре­дитора лише в тому випадку, якщо боржник (або іпотеко­давець) відмовився від укла­дення окремого договору про задоволення вимог іпотеко­держателя. Крім цього, оскар­жуйте оцінку майна.

Майте також на увазі, що відсутність нотаріально засвід­ченої згоди другого з подруж­жя, якщо предметом договору іпотеки є спільне майно, дає можливість визнати в місце­вому загальному суді відповідне застереження або окремий до­говір про задо­волення вимог іпотекодержате­ля недійсним.

Для скасу­вання рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, в Міністерство юстиції України або в суд пода­ється скарга на рішення державного реєстра­тора.

Якщо ж ви хочете бу­ти вчасно проінформовани­ми про зміну статусу об’єкта нерухомого майна або про початок та хід реєстрацій­ної процедури щодо об’єкта нерухомого майна, скорис­туйтеся платним сервісом моніторингу реєстраційних дій щодо об’єктів нерухомого майна (SMSмаяк): http://bit.ly/2w3BiUV.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі
Клікніть для коментування

You must be logged in to post a comment Login

Залишати коментар

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.