Connect with us

Думка експерта

Квантова суперпозиція ВАКС щодо строку досудового розслідування

Опубліковано

Дякую шановному колезі Ростиславу Голосію за вдалу назву статті.
(Суперпозиція в квантовій механіці – це принцип,
згідно з яким квантова система може перебувати одночасно в кількох станах.
Лише під час вимірювання ця система «обирає» один із можливих станів).

На цей допис автора надихнула ухвала слідчого судді ВАКС у справі № 991/13987/24 від 23 грудня 2024 р., яку слідчий суддя постановив за наслідками розгляду клопотання прокурора САП про продовження строку дії обов’язків покладених на підозрюваного. У згаданій ухвалі слідчий суддя зазначив таке:

«… відповідно до положень статті 203 КПК України, ухвала про застосування запобіжного заходу припиняє свою дію після закінчення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, ухвалення виправдувального вироку чи закриття кримінального провадження або винесення ухвали про скасування запобіжного заходу в порядку, передбаченому цим Кодексом.

… Завершення чи закінчення досудового розслідування в інших формах, крім закриття кримінального провадження, не є підставою для припинення строку дії ухвали про застосування запобіжного заходу, в тому числі і в частині покладення на підозрюваного обов’язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України. Разом з тим, відповідно до висновку, викладеного в ухвалі колегії суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05.10.2022 (справа № 991/3931/22 провадження № 11-сс/991/299/22), строк застосування запобіжного заходу не може перевищувати строк досудового розслідування.

… слідчий суддя дійшов висновку щодо необхідності продовжити строк дії покладених на підозрюваного додаткових процесуальних обов’язків ще на два місяці, тобто, до 23 лютого 2025 року включно, але у межах строку досудового розслідування. Поняття закінчення строку досудового розслідування та закінчення досудового розслідування не є тотожними. Факт звернення до суду з обвинувальним актом, …, клопотанням про закриття кримінального провадження або ухвалення рішення про закриття кримінального провадження (ч. 1 ст. 219 КПК України) свідчить про припинення обчислення строку досудового розслідування і не призводить до закінчення (спливу) такого строку.

п о с т а н о в и в:

Продовжити на строк дії ухвали строк дії наступних обов’язків, покладених на підозрюваного. Строк дії ухвали – два місяці, до 23 лютого 2025 року включно, але у межах строку досудового розслідування».

Читайте також: Строк дізнання у провадженнях про кримінальні проступки не має перевищувати строку досудового розслідування у кримінальних провадженнях про нетяжкі злочини

Фактично слідчий суддя ВАКС зазначив:

Поняття закінчення строку досудового розслідування та закінчення досудового розслідування не є тотожними. Строк застосування запобіжного заходу не може перевищувати строк досудового розслідування, але факт звернення до суду з обвинувальним актом не призводить до закінчення строку досудового розслідування, а лише свідчить про припинення обчислення строку досудового розслідування!

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України «строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження».

Відповідно до ст. 283 КПК України формами закінчення досудового розслідування є: закриття кримінального провадження, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, звернення до суду з обвинувальним актом.

Тобто формою закінчення досудового розслідування є звернення до суду з обвинувальним актом. Також звернення до суду з обвинувальним актом є закінченням строку досудового розслідування. Як на мене, зовсім не зрозуміло, чому слідчий суддя зазначив, що «поняття закінчення строку досудового розслідування та закінчення досудового розслідування не є тотожними». Це начебто різні юридичні терміни, які пов’язані між собою як причина та його невід’ємний наслідок. Закінчення досудового розслідування (у тому числі звернення до суду з обвинувальним актом) негайно приводить до закінчення строку досудового розслідування.

Читайте також: Наявність у матеріалах провадження запиту прокурора про надання доказів захисту не зумовлює зупинення перебігу строку досудового розслідування, якщо запит не був направлений

Зі змісту КПК очевидно випливає, що це нероздільні поняття. Не може відраховуватись строк досудового розслідування після закінчення досудового розслідування, чи навпаки, строк досудового розслідування сплив, а досудове розслідування ще триває. Я навіть теоретично не можу уявити, як ці норми зрозумів слідчий суддя, що після направлення обвинувального акту до суду досудове розслідування закінчується, а строк його не закінчується, а лише його припиняють обраховувати, а строк досудового розслідування закінчується лише з закриттям кримінального провадження?!

Дійсно, ч. 7 ст. 194 КПК України зазначає, що «Обов’язки, передбачені частинами п’ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов’язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов’язки скасовуються».

За ч. 6 ст. 199 КПК України «У разі закінчення строку запобіжного заходу до проведення підготовчого судового засідання прокурор не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення строку дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу може подати клопотання про його продовження. Розгляд такого клопотання здійснюється слідчим суддею за правилами цієї статті».

Читайте також: Ухвала слідчого судді про зобов’язання прокурора закрити кримінальне провадження через закінчення строку досудового розслідування підлягає апеляційному оскарженню

Тобто фактично зміст викладених норм можливо розуміти, що запобіжний захід та обов’язки слідчий суддя може продовжувати до підготовчого судового засідання.

Слідчий суддя посилається не на ці норми, а на ст. 203 КПК України «Негайне припинення дії запобіжних заходів», де зазначено, що «Ухвала про застосування запобіжного заходу припиняє свою дію після закінчення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, ухвалення виправдувального вироку чи закриття кримінального провадження або винесення ухвали про скасування запобіжного заходу в порядку, передбаченому цим Кодексом». Але вочевидь випадки негайного припинення дії запобіжного заходу не є виключними. Знов таки, певна гра в терміни. Скажімо, строк досудового розслідування закінчився до направлення обвинувального акту до суду.

Відповідно п. 10 ст. 284 КПК України (крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи) кримінальне провадження закривається. Причина, та передбачені КПК невід’ємні наслідки. Тому казати, що закінчення строку досудового розслідування не має відношення до ст. 203 КПК України є помилковим.

Фактично, слідчий суддя намагався викласти свою незгоду з відповідною ухвалою АП ВАКС, та продовжити обов’язки за межі строку досудового розслідування. Але він ґрунтував свою думку не на ч. 6 ст. 199 КПК України і не зазначив в ухвалі: «до 23 лютого 2025 року включно, але до проведення підготовчого судового засідання», а зазначив «у межах строку досудового розслідування», як було викладено в ухвалі АП ВАКС. А для досягнення бажаної мети вдався до того, що намагався обґрунтувати, що строки досудового розслідування не закінчуються при закінченні досудового розслідування.

Ось фактично і усе. Наприкінці хочу зауважити, що непотрібно кожному судді ВАКС створювати власний КПК для задоволення потреб сторони обвинувачення. Достатньо лише прибрати з антикорупційних процесів захисників… Не дякуйте!

З повагою,
Адвокат ЮК «Амбер»
Семен Ханін

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.