Connect with us

Думка експерта

“Поняті” в українському законодавстві – формальність чи потреба?

Опубліковано

Уявімо ситуацію, яка є досить реальною та звичною за нинішніх умов існування понятих в українському законодавстві: пізній вечір, наближається комендантська година, а слідчий в пошуках понятого підбігає до першої зустрічної людини й просить її бути понятим. Кілька людей відмовляться, хтось таки погодиться, однак відшукати, так званого, понятого може бути не так просто. Крім того, нерідко трапляються випадки коли особи можуть свідчити за кошти в інтересах зацікавлених сторін розслідування або є непоодинокі випадки, коли у протоколах та постановах вказуються інші прізвища, ім’я та по батькові що в подальшому ставлять під сумнів зібрані докази. У таких випадках про яку ефективність понятих ми можемо говорити?

Григорій Мамка – народний депутат IX скликання, доктор юридичних наук

З метою удосконалення кримінального процесуального законодавства для ефективного виконання судом та сторонами завдань кримінального провадження, у листопаді цього року в Парламенті зареєстрований проект № 10206. Зокрема, ним передбачено запровадження обов’язкової відеофіксації процесуальних дій. Зазначу, що даний проект у моєму співавторстві. На мою думку, ухвалення проекту дозволить забезпечити більш оперативне та достовірне отримання й збереження доказів у кримінальних провадженнях, забезпечивши при цьому права та законні інтереси потерпілих осіб й реалізацію права на доступ до правосуддя.

Зазначу, що для провідних демократичних країн світу, де високий рівень правової культури та правосвідомості громадян, залучення сторонніх осіб, таких як поняті, до кримінального процесу вважається досить нетиповим. Якщо законодавство передбачає таку можливість, то це стосується лише процесуальних дій примусового характеру, що в більшості пов’язані з вторгненням до житла особи.

Читайте також: Відібрання біологічних зразків без понятих не є порушенням кримінального процесуального закону

Фактично сьогодні функції понятого зводяться виключно до фіксації слідчих або виконавчих дій. Важливий нюанс: не завжди ті, хто погоджується бути понятими, усвідомлюють, що вони надалі можуть бути викликані до суду у ролі свідка і зобов’язані надавати свідчення щодо проведених дій. Нерідко поняті залишають свої неправдиві дані, що ускладнює, а іноді навіть унеможливлює пошук свідків, які раніше погодилися бути у ролі понятих. Додам, що для таких осіб, які набувають статусу понятий, відсутня й оплата в національному законодавстві. Крім того, є ще одне не вирішене питання щодо пошуку понятих під час комендантської години або повітряної тривоги.

Розберемо хто такий “понятий” в українському законодавстві?

Починаючи з 2012 року становище понятого як учасника кримінального судочинства жодного разу не піддавалося змінам і доповненням у КПК, хоча світ диджиталізується і з’являються нові засоби, які спрощують низку процесів, роблячи їх більш прозорими та чесними.

Поняті – це будь-які дієздатні громадяни, яких працівники органів досудового розслідування запрошують бути присутніми під час проведення обшуку, огляду, пізнання, слідчого експерименту, опису майна. Важливий момент: поняті не повинні мати особистої зацікавленості у здійсненні виконавчих дій, і не мають бути родичами чи підлеглими учасників виконавчого провадження. Тобто, це абсолютно сторонні особи. Понятий має право отримати від особи, що запрошує до слідчих (розшукових) або виконавчих дій, а саме слідчого, прокурора, адвоката, виконавця – роз’яснення про власні права та обов’язків перед їхнім проведенням. Також має право знати, у яких діях бере участь й відмовитися від участі у них.

Читайте також: Особу можна залучати понятим під час проведення кількох слідчих дій в одному і тому самому кримінальному провадженні

Серед обов’язків понятого зазначено про нерозголошення відомостей з приводу проведення процесуальної дії, безпосередньо на вимогу слідчого, прокурора, а також обов’язок засвідчувати факт, зміст і результати дій, під час яких він був присутнім. Крім цього, важливо повідомити свої паспортні дані та підтвердити це документом, дотримуватися законних розпоряджень й вимог працівників правоохоронних органів та, за необхідності, з’явитися до суду.

За яких умов участь понятих необхідна?

Слідчий чи прокурор зобов’язаний запросити не менше двох понятих для пред’явлення особи, трупа чи речі для впізнання, огляду трупа, в тому числі пов’язаного з ексгумацією, слідчого експерименту, освідування особи. Такі дії зумовлені статтею 223 КПК України. Також з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії здійснюються обшук або огляд житла чи іншого володіння особи. У виконавчому провадженні присутність понятих є обов’язковою й у випадку вилучення готівки та майна, що належать боржнику від інших осіб, або ж у разі відсутності боржника чи його представника під час вчинення виконавчих дій.

Також встановлено, що особистий огляд може провадитись уповноваженою на те особою однієї статі з оглядуваним і в присутності двох понятих тієї ж статі. Передбачено статтею 264 КУпАП.

Крім того, огляд речей, ручної поклажі, багажу, знарядь полювання і лову риби, добутої продукції, транспортних засобів та інших предметів здійснюється, як правило, у присутності особи, у власності (володінні) якої вони є. У невідкладних випадках зазначені речі, предмети можуть бути піддано оглядові з участю двох понятих під час відсутності власника (володільця).

Про що говорить новий проект №10206:

По-перше, ним передбачається обов’язкова відеофіксація. У випадку відмови особи, яка брала участь у процесуальних діях, підписати протокол – така відмова фіксується за допомогою технічних засобів, про що зазначається в протоколі. Передбачено внесенням змін до статі 104 КПК України.

По-друге, виключається вимога, що слідчий та прокурор зобов’язаний запросити понятих. Натомість зазначено, що слідчий та прокурор зобов’язані здійснювати аудіо- та відео- запис проведення таких дій. Зумовлено змінами до статті 223 КПК України.

Читайте також: Дані протоколу огляду місця події є недопустимими доказами, якщо фактично було проведено обшук без участі понятих

Також додано поправку про те, що обшук житла чи іншого володіння особи здійснюється при обов’язковій аудіо- та відео- фіксації. Нагадаю, що наразі обшук здійснюється з обов’язковою участю понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксації.

Необхідно розуміти, що поняті входять до кола учасників кримінального провадження, проте порівняно з іншими учасниками для них відсутній чіткий процесуальний статус. Більше того, трапляється і таке, що з плином довгого періоду часу від проведення процесуальної дії поняті забувають вагомі деталі, які важливі для суду або ж здатні перекрутити факти й цим зашкодити провадженню.

Бувають випадки коли поняті при проведенні слідчої дії залишають не свої особисті дані, а чужі або видумані, оскільки побоююся всього, що пов’язано з розслідуванням злочинів чи маючи упередження щодо поліції як державного органу тощо. Такі ситуації унеможливлюють та ускладнюють пошук понятих яких необхідно допитати як свідків.

Тому скасування інституту понятих та заміна їх на відеофіксацію має значущі переваги, які сприяють підвищенню прозорості, справедливості та ефективності правосуддя. Враховуючи вищезазначене, я вважаю, що введення обов’язкової відеофіксації – це позитивне та необхідне нововведення.

Саме відеофіксація здатна забезпечити об’єктивність, адже у порівнянні з понятими, відеозапис – чітке та об’єктивне джерело інформації. Відеофіксація допомагає деталізувати та побачити хід слідчого процесу, який раніше відтворювали лише на папері. Крім того, неможливість в ході процесу вигадувати події допомагає уникнути неправомірних втручань та нерозумних рішень. Проте, необхідний посилений контроль за тим хто буде здійснювати таку фіксацію, і тим як відео буде задокументовано та збережено, тобто, від посягань на його знищення, змінення або видалення окремих його частин.

Переконаний, ухвалення проекту № 10206 допоможе оптимізувати досудове розслідування й таким чином відмовитись від архаїчного та застарілого «інституту понятих». Більш того, залучення понятих під час дії воєнного стану та бойових дій призводить до затягування відповідних процесуальних дій, піддає таких осіб необґрунтованому ризику для власного життя. Надважливим є ефективність та зменшення корупційної складової у судових процесах. До того ж це дозволить зрушити з “мертвої” точки велику кількість справ, що роками перебувають на стадії судового провадження без рішення й водночас суттєво зменшить навантаження на суди. За таких умов й слідчі будуть більш ретельно підходити до виконання своїх обов’язків.

Григорій Мамка, депутат Верховної Ради України IX скликання,
доктор юридичних наук, заслужений юрист України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.