Події
Адвокати активно долучаються до співпраці із системою БПД
Підбито підсумки ХІІI конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги, у Києваі та областях. За результатами конкурсу 627 правозахисників включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Загалом на сьогодні в реєстрі 8 171 адвокат.
Читайте також: Система безоплатної правової допомоги запускає проєкт «Волонтер БПД»
Конкурс проходив відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 24.05.2021 р. № 1687/7 «Про проведення конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги» з 28 травня по 2 серпня 2021 року. Це вже 13-ий такий відбір, проведений у межах залучення адвокатів до надання БВПД, починаючи із 2012 року. «Постійне проведення конкурсів із відбору адвокатів надзвичайно важливе для системи безоплатної правової допомоги. У нас є окремі райони, де взагалі немає адвокатів або є один. І коли виникає потреба в правовій допомозі, вони приїжджають до клієнтів із сусідніх районів. Якщо в певних категоріях цивільних та адміністративних справ ми можемо залучати до надання правової допомоги наших юристів, то в кримінальному процесі виключно адвокати можуть захищати клієнта», — зазначив виконувач обов’язків директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.
Як було уточнено, з 1 січня 2013 по 1 серпня цього року адвокати отримали 705,8 тис. доручень для захисту в кримінальних справах та у випадках затримання й арешту. Щодо представництва інтересів у судах або складання процесуальних документів у цивільних та адміністративних справах, то з 1 липня 2015 по 1 серпня 2021 року адвокати отримали 201,1 тис. доручень. У доробку правозахисників, які співпрацюють із системою БПД, — 1 276 випадків винесення виправдувального вироку або скасування обвинувального вироку та закриття провадження судом апеляційної (касаційної) інстанції. Є також чимало задоволених позовів про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, зміну розміру аліментів, усиновлення, встановлення фактів, що мають юридичне значення, стягнення моральної та матеріальної шкоди, завданої злочином, оскарження стягнення заборгованості за кредитом та багато інших справ.
«Ми постійно ведемо роботу з адвокатським середовищем, роз’яснюємо, що таке система безоплатної правової допомоги, які переваги співпраці з нами. Проводимо тренінги, семінари, організовуємо зустрічі та дискусії, що сприяють комунікації всередині правової спільноти», — додав Олександр Баранов.
Як відомо, Кабінет Міністрів України постановою від 12 травня 2021 року № 464 вніс зміни до Порядку і умов проведення конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги. Серед змін — можливість проводити засідання конкурсної комісії дистанційно в режимі відеоконференції за умови наявності технічної можливості. Крім того, за рішенням комісії співбесіда з адвокатом може проводитися дистанційно в режимі відеоконференції за умови наявності технічної можливості.
Відповідно до Порядку сам конкурс проходив у два етапи, а обов’язковою умовою участі в ньому було проходження дистанційного курсу «Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги».
Загалом для участі у конкурсі зареєструвалися 766 адвокатів, документи яких відповідають встановленим вимогам. Дистанційний курс успішно пройшли 704 з них (оцінка за результатами його проходження формується автоматично). Конкурсні комісії, окрім того, що розглянули документи адвокатів, також оцінили за критеріями стажу їх практичну діяльність, наявність або відсутність застосування до них дисциплінарних стягнень, а також результати проходження дистанційного курсу.
Другий етап конкурсу передбачав індивідуальні співбесіди адвокатів з конкурсною комісією. Ключовим при оцінюванні готовності претендентів до надання безоплатної правової допомоги стала їх мотивація, а також емоційна врівноваженість, комунікабельність та вміння представити приклади надання правової допомоги. Цього року вперше в деяких регіонах конкурс адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги, проходив у змішаному форматі — як офлайн, так і онлайн. Зокрема, в Києві, Донецькій, Луганській, Миколаївській, Волинській, Одеській областях адвокатам була надана можливість взяти участь у співбесіді дистанційно в режимі відеоконференції. За підсумками проходження дистанційного курсу, індивідуальних співбесід із конкурсними комісіями в регіонах та з урахуванням наданих оригіналів документів 627 адвокатів включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України