Connect with us

Події

Майстерність судової промови. У Вінниці пройшов ІІІ Всеукраїнський дебатний турнір з цивільного права і процесу

Опубліковано

Двадцять першого квітня в Апеляційному суді Вінницької області відбулася заключна частина ІІІ Всеукраїнського дебатного турніру з цивільного права і процесу «Майстерність судової промови», присвяченого 35-річчю з дня заснування юридичного факультету Донецького національного університету імені Василя Стуса.

Зазначимо, що дебатний турнір є модельним процесом з цивільного судочинства та однією з методик правової освіти, що має на меті поглиблення студентами-правниками теоретичних знань з цивільного права та процесу, практичних навиків ведення фахових дискусій, розвиток ораторської майстерності, критичного мислення, вміння відстоювати власну позицію, вироблення навиків складання процесуальних документів, розвиток співпраці між представниками різних правничих шкіл, а також юристами-практикам. Професійні компетенції юристів за великим рахунком формуються саме в процесі подібного моделювання фахових вимог і потреб проявити свої здібності. При цьому важливу роль відіграє саме організація заходу, під час якої студент має з усією повнотою розкрити ці здібності.

Щодо нинішнього турніру, то він проводився в два тури: конкурс письмових робіт команд, що відображають правові позиції у справі (меморандуми); усні виступи команд, які включають відбірковий тур, півфінал і фінал. У другому турі моделювалося відтворення судового процесу, під час якого кожна з команд представляє інтереси позивача або відповідача відповідно до обставин фабули та отриманим за результатами жеребкування процесуальним статусом. Разом із тим, турнір — це ще й спілкування. Участь у судових дебатах надає унікальну можливість зануритися в реальну атмосферу ділової співпраці з вирішення практичних кейсів, що є оптимальним для формування та розвитку навичок і якостей майбутнього юриста. Такий формат дозволяє учасникам задіяти почуття, емоції, вольові якості, проявити артистичні та ораторські здібності, відчути атмосферу зали судового засідання та переживання від власного виступу у суді, випробувати себе, а також почути думки експертів-правників.

Тематика цьогорічного дебатного турніру присвячена медичному праву. Тому його особливістю є участь, поряд зі студентами юридичних спеціальностей, студентів медичних спеціальностей (Вінницький національний медичний університет імені М. І. Пирогова).

Організаторами турніру виступили юридичний факультет ДонНУ імені Василя Стуса (кафедра цивільного права і процесу) та Апеляційний суд Вінницької області. Нас підтримали партнери: Рада суддів України, проект USAID «Справедливе правосуддя», юридичні компанії «ВОЛХВ», «Правовий Альянс», «Мартінс», «Патюк та партнери», «Якименко та партнери», «Укрєвролекс», а також Науково-дослідний інститут доказової медицини та належної медичної практики.

Загалом у змаганнях взяли участь 20 команд із 12 вищих навчальних закладів, а саме Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, Одеського державного університету внутрішніх справ, Академії Адвокатури України, Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, Донецького національного університету імені Василя Стуса, Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Маріупольського державного університету, Національної академії внутрішніх справ, Національного університету «Одеська морська академія», Національного університету «Острозька академія» й Університету економіки та права «КРОК».

Під час відкриття турніру його учасників привітали заступник голови Апеляційного суду Вінницької області, суддя Олександр Панасюк, ректор Донецького національного університету імені Василя Стуса, доктор юридичних наук, професор Роман Гринюк, суддя Касаційного цивільного суду Верховного Суду Алла Лесько та інші відомі юристи.

Щодо суддівства, то в цій ролі виступили вже згадана Алла Лесько, Тетяна Шемета (суддя, секретар судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області), Оксана Савенко (член Ради суддів України, суддя Городищенського районного суду Черкаської області), Олександр Панасюк (заступник голови Апеляційного суду Вінницької області), Андрій Зайцев (суддя судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області, кандидат юридичних наук), Артем Шаіпов (радник з правових питань та суддівської відповідальності проекту USAID «Справедливе правосуддя») а також представники згаданих юридичних фірм та адвокатських об’єднань.

За результатами запеклих баталій суддівське журі та партнери визначили призерів і переможців:

1 місце та приз від Юридичної компанії «ВОЛХВ» — команда «Білі комірці» у складі Ганни Симонової та Ольги Бойко (Одеський державний університет внутрішніх справ);

2 місце і призи від Адвокатського об’єднання «Патюк та партнери» — команда «Law vs. Love» у складі Владислава Сінявіна і Мар’ї Сатуєвої (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого);

3 місце та приз від Адвокатського об’єднання «Адвокатська компанія «Якименко та партнери» — команда «Кубик Рубіка» у складі Тетяни Максимович й Анни Шуть и (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого).

Перемогу в номінації «Кращий оратор» — представник позивача та представник відповідача — святкували Максим Ільніцький (Донецький національний університет імені Василя Стуса) та Богдан Веселовський (Інститут міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка). Призери та переможці у зазначених номінаціях були також нагороджені призами від проекту USAID «Справедливе правосуддя» — подарунковими комплектами з 7-ми книг серії «Харьковская цивилистическая школа».

Від партнера турніру — Юридичної фірми «Укрєвролекс» приз за кращі меморандуми позивача та відповідача отримала команда «Врятовані полімери» в складі Євгенія Білаша і Вадима Магазинника (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова).

Зазначимо також, що в межах турніру був презентований фільм, підготовлений студентами-медиками Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова, в якому висвітлені правові та ціннісні питання визнання права на життя дітей, які народжуються передчасно. Разом із тим працював дискусійний майданчик за участю суддів і партнерів турніру, які висвітлили позитивні моменти виступів команд, а також надали практичні поради щодо публічних виступів у суді, професійного становлення в юридичній професії. Безумовно такий захід відіграє важливу роль у підготовці висококваліфікованих фахівців, адже співпраця правничих шкіл, суддів, практикуючих юристів, лікарів закладає позитивні ціннісні орієнтації та можливості самореалізації студентської молоді.

Ірина Коваль, завідуюча кафедрою цивільного права і процесу ДонНУ імені Василя Стуса, доктор юридичних наук, доцент

Олена Антонюк, доцент кафедри цивільного права і процесу ДонНУ імені Василя Стуса, кандидат юридичних наук

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.