Connect with us

Події

Мобільні телефони відслідковувати легко, месенджери – ні

Опубліковано

Леонід Лазебний, журналіст, головний редактор інформаційно-правової платформи ActiveLex

Триває 9-й Kyiv Criminal Legal Forum Асоціації адвокатів України.

Впродовж першої сесії говорили про використання інфографіки під час розгляду кримінальних проваджень і правовий пуризм в заповненні адвокатських ордерів.

Одна з двох других сесій Форуму «Сучасні технології та комунікації у кримінальній юстиції» під модеруванням партнера АО «Barristers» Олексія Шевчука зібрала зірковий склад доповідачів з числа медійників і представників силових структур.

Генеральний продюсер телеканалу ZIK Наталія Влащенко докоряла силовикам за їхню войовничу пасивність у спілкуванні із засобами масової інформації – не йдуть на контакт і уникають відповідей, коли до них звертаються журналісти по коментарі.

В результаті – журналісти питають адвокатів, які відгукуються з більшим бажанням та гласно обстоюють свою позицію. Причому роблять це доказово і красномовно – чого не діждеш від прес-центрів силових структур. А потім останні закидають журналістам «однобоке» висвітлення.

Отже, органи досудового розслідування мають змінити своє ставлення, інакше їхній голос лишатиметься непочутим.

Власні ФБ-сторінки – тільки для обласних управлінь поліції

Заступник Міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко не спромігся навести статистики щодо того скільки притягнуто до відповідальності правоохоронців за порушення прав адвокатів і журналістів, хоча наголосив, що відновлено справу про побиття журналістів в Оболонському райвідділі поліції.

Всі гучні кримінальні справи обов’язково пов’язані з медіа, наголосив заступник Міністра, – якщо у підозрюваних чи обвинувачених є гроші і зв’язки з медіа, вони використовують для впливу на розслідування та досягнення певного юридичного результату, і кращим прикладом для цього є випадок із депутатом Р. Іванісовим, щодо якого в ЗМІ було організовано низку публікацій про його невинуватість, несправедливе засудження чи навіть відсутність події злочину.

Зі свого боку МВС намагається виключити будь-який вплив публічних висловлювань своїх співробітників на хід кримінальних проваджень, тому з наступного року ФБ-сторінки матимуть тільки обласні управління поліції, а нижчі ланки, і тим більше самі поліцейські, не матимуть можливості висловлюватися про винуватість підозрюваних, перебіг розслідувань чи рапортувати про свої успіхи.

Не проходять повз увагу МВС і прикрі випадки, коли співробітники системи на замовлення торгують інформацією, яку перехоплюють з каналів мобільного зв’язку. Нещодавно групу таких співробітників було викрито і затримано.

Досі не виконуються вимоги КПК про те, що особу необхідно впродовж року після прослуховування повідомляти особу, яку «слухали» про порушення її конституційних прав, зокрема осіб, які виявилися не причетними до злочинів.

Насамкінець А. Геращенко визнав, що 9 з 10-ти злочинів розкривають завдяки прослуховуванню.

9 з 10-ти злочинів розкриваються завдяки відслідковуванню мобільних телефонів

Тим часом, адвокат Amber Law Company Катерина Дробязко вважає, що електронні докази варто досліджувати більш ретельно, бо в контексті доказування створити такий доказ не складає проблеми. Будь-яка з програм, начебто, створена для жартів може прислужитися для підробки доказів. Приміром, існує додаток для підміни телефонного номера. Отримавши, вхідний дзвінок, абонент бачить певний вхідний номер, а насправді телефонують з іншого, причому у роздруку телефонних дзвінків також відображується «підроблений» номер. В таких випадках суддя попервах цілком підставно може вважати, що телефон «правильний».

Краще бути живим параноїком

Консультант ООН з питань інформаційної безпеки Володимир Безмалий додав, що нині, використовуючи сучасні технічні засоби (вартістю навіть не більше 2000 дол.) не складає проблеми підробити номер телефона  і навіть голос абонента, до чого доволі часто вдаються пранкери.

Тому цілком виправданою зараз є добре продумана «параноя» самозахисту в мобільній мережі. Особливо це стосується адвокатів, чиї розмови та маршрути пересування можуть цікавити багато кого і не для доброї справи.

Якщо адвокат має нещастя використовувати смартфон (як це роблять усі інші), то має блокувати його кодом як мінімум з 6 знаків, один з яких – буква. На додаток до цього слід використовувати дворівневу ідентифікацію кругом у комунікаційно-цифровому середовищі, в тому числі й щодо всіх адрес електронної пошти.

Під час важливих розмов слід складати всі телефони учасників у «чохол Фарадея», попередньо витягши батарею, бо сяде.

Обов’язково слід використовувати антивірус, бажано платний. А головне –  смартфон має бути як мінімум 2-річного віку. Старші моделі вже не дають можливість завантажувати програми, які гарантують повноцінний захист.

Цих правил варто дотримуватися і членам сім’ї, стосуються вони навіть собаки, адже дізнатися щоденний вечірній маршрут особи можна за інтернет-трекером домашнього улюбленця.

Форум триває. Докладніше про нього – читайте на LexInform наступного тижня.

Фото надане Асоціацією адвокатів України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.