Connect with us

Події

Орієнтація на міжнародні стандарти

Опубліковано

Дії національних судів під час розгляду проваджень, пов’язаних із воєнними злочинами, мають узгоджуватися з міжнародними стандартами судочинства.

Читайте також: Реалії захисту інтересів військових та ветеранів в Україні

На кінець минулого року до українських судів надійшло понад півтори тисячі кримінальних проваджень щодо злочинів агресії та воєнних злочинів. Більше тисячі з них розглянули суди першої інстанції, а рішення в деяких із цих проваджень уже переглянуті в апеляційному і навіть касаційному порядках. Таким чином українські суди напрацьовують усталену практику розгляду такої категорії справ. У цьому контексті постає логічне запитання: якщо національна судова система справляється з розглядом кримінальних проваджень, пов’язаних із війною, то чим зумовлена необхідність створення спеціального міжнародного трибуналу? На це вказував не так давно голова Верховного Суду Станіслав Кравченко під час науково-практичної міжнародної конференції «Спеціальний трибунал. Реінтеграція Криму та всіх тимчасово окупованих територій. Воєнні злочини. Компенсаційний механізм». Як зазначав очільник ВС, необхідність створення спеціального міжнародного трибуналу визначається передусім потребою забезпечення справедливості в суспільстві. При цьому, якщо розглядати кримінальне провадження стосовно тих осіб, які приймали рішення щодо розв’язання агресивної війни проти України, в рамках національної системи, то ці особи будуть недосяжними, як у процесі розгляду провадження, так і для виконання судового рішення, що, в свою чергу, не забезпечить досягнення поставленої мети.

Також Станіслав Кравченко вказав, що судова система України адаптувалася до реалій і продовжує виконувати покладені на неї законодавством функції із забезпечення правосуддя. «У 2022 році кількість проваджень значно зменшилася. Натомість ми очікуємо, що цьогоріч цей показник наблизиться до довоєнного, що становив 3,5 млн проваджень. Тобто попри складні умови, спричинені повномасштабною війною, громадяни продовжують звертатися за захистом своїх прав саме до судів. Це свідчить, що рівень правосвідомості українців лишається надзвичайно високим», – наголосив Станіслав Кравченко. Крім того, за даними Офісу Генерального прокурора, станом на кінець року було зареєстровано вже понад 118 тис. злочинів агресії і воєнних злочинів. На переконання голови ВС, зараз усі зусилля треба скеровувати передусім на фіксацію слідів таких злочинів. Це дасть змогу в майбутньому притягти винних до відповідальності та забезпечити відшкодування шкоди, завданої внаслідок агресії рф проти України.

Читайте також: Рішення суду повинні базуватися на належній юридичній кваліфікації фактичного змісту конкретних правовідносин й ухвалюватися згідно з вимогами закону

Станіслав Кравченко також роз’яснив, чому дуже важливо, щоб дії національних судів під час розгляду проваджень, пов’язаних із воєнними злочинами, узгоджувалися з міжнародними стандартами судочинства. Це обов’язкова умова того, що рішення українських судів надалі будуть сприйняті в цивілізованому світі як справедливі.

Підготувала Надія Бондаренко,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.