Connect with us

Події

Правоохоронна сфера: біг на місці, або Що говорять міжнародні рейтинги України?

Опубліковано

В останній день травня під егідою Світового конгресу українських юристів був проведений круглий стіл на тему: «Шляхи вдосконалення діяльності правоохоронних органів України» – як підсумковий захід фахових обговорень щодо стану злочинності та дотримання конституціних прав і свобод громадян, які відбувалися напередодні.

У дискусії взяли участь члени Світового конгресу українських юристів, керівництво Союзу юристів України, а також знані фахівці в галузі юриспруденції, науковці, адвокати та представники громадянського суспільства. Зазначимо також, що модерував хід дискусії віце-президент Світового конгресу українських юристів, член комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, доктор юридичних наук Валерій Карпунцов.

Основним же доповідачем був державний радник юстиції 2 класу, кандидат юридичних наук, адвокат, правозахисник, заступник Генерального прокурора у 2000–2002, 2005–2006 та 2014–2015 роках, віце-президент Світового конгресу українських юристів, член Науково-консультативної ради при Державному Бюро розслідувань Олексій Баганець, який презентував власні правові напрацювання під назвою «Концепція вдосконалення діяльності правоохоронних органів України». Даний документ пропонує покращення ефективності роботи всіх без винятку силових органів –прокуратури, Нацполіції, Служби безпеки України, НАБУ, САП, ДБР, слідчих підрозділів Державної фіскальної служби України. Окрім того, в роботі описаний цілий комплекс організаційних, правових, кадрових та законодавчих змін, які будуть запропоновані новій владі для реалізації. Саме тому ці пропозиції були обговорені в експертному середовищі. Деякі із них викликали дискусію, і це добре, адже лише під час таких спорів народжуються дійсно якісні й фахові законодавчі ініціативи.

Не будемо вдаватися в саму суть дискусій, а лише зазначимо, що з доповідями також виступили професор, доктор юридичних наук, завідувач кафедри правосуддя юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка Микола Погорецький, який акцентував увагу на проблемах реформування правоохоронних органів, перший заступник Генерального прокурора України у 2015 році, державний радник юстиції 3 класу, заступник голови СЮУ Володимир Гузир (про принцип правової визначеності та забезпечення основних прав і свобод людини та громадянина), доктор юридичних наук, професор кафедри кримінального та адміністративного права Академії адвокатури України, голова Київської міської організації «Союз юристів України», президент видавничої організації «Юрінком Інтер» Віктор Ковальський (наголошував на тому, що якість закону є запорукою вдосконалення діяльності правоохоронних органів), голова ГО «Українське юридичне товариство», адвокат Олег Березюк (про проблеми і перспективи боротьби із правопорушеннями і злочинністю на рівні ОТГ), а також старший науковий співробітник Інституту держави і права імені Корецького, кандидат юридичних наук, адвокат Микола Сірий, який підсумував дискусію розглядом питань про стан і перспективи реформ органів правопорядку.

Як відомо, однією з найгостріших проблем сьогодення є стійке погіршення криміногенної ситуації в Україні, розгул і безкарність криміналітету і, як наслідок, – беззахисність громадян від злочинних посягань. Як відзначалося, зростання рівня злочинності й відсутність ефективної системи захисту громадян – це результат невдало проведених реформ. Про це свідчать хоча б наступні дані, озвучені під час круглого столу.

Так, станом на 2018 рік Україна посідала 152 сходинку із 163 позицій за міжнародним рейтингом найбезпечніших для життя держав під назвою Global Peace Index, при чому нас обігнали навіть такі країни як Центрально-Африканська Республіка і Судан. Далі – за рейтингом надійності поліцейських служб у минулому році ми знаходимося на 101 місці зі 137 наявних, попереду нас такі держави як Замбія, Ямайка, Уганда та Малаві! Просто клас!

Наведено й іще один цікавий факт: за даними Всесвітнього економічного форуму, Україна у 2017–2018 роках увійшла до списку країн з найвищим рівнем організованої злочинності і посіла 113 місце в списку зі 137 держав. І тут ми поруч із країнами Південної і Америки та Африки.

Тож сьогодні є гостра потреба виправити допущені помилки й цим самим підвищити свій міжнародний рейтинг як демократичної держави, оскільки зростання рівня злочинності не лише підриває довіру громадян до соціально-політичних і правових інститутів держави, а й становить реальну загрозу для національної безпеки України. Саме тому на завершення розгляду проблемних питань реформування правоохоронних органів учасники круглого столу колегіально вирішили прийняти резолюцію як підсумок усіх дискусій та доповідей, яку направити новому Президенту України, секретарю Ради національної безпеки України та новій Верховній Раді України – для подальшого реагування на недоліки в реформуванні правоохоронного сектору.

Підготував Максим БОНДАР,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.