Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

Події

Розвиток права в умовах цифрової економіки. У Харкові пройшов міжнародний юридичний форум

Опубліковано

on

Цьогорічний міжнародний юридичний форум, який є відкритою платформою для обговорення найбільш актуальних для юридичної спільноти питань, об’єднав відомих правознавців та дослідників із 23-х країн світу, зокрема, Болгарії, Данії, Естонії, Литви, Німеччини, Польщі, США, Чеської Республіки та інших держав, а ще українських урядовців, суддів, науковців, представників місій ОБСЄ й ОСЕР.

Його співорганізаторами виступили Мінекономрозвитку і торгівлі, Міносвіти і науки, Мін’юст, Харківська облдержадміністрація, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого та Національна академія правових наук України, а сам форум організовано за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Координатора проектів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Фонду Конрада Аденауера, Міжнародного Вишеградського фонду та уряду Нідерландів, а також українських і міжнародних громадських організацій.

Згідно попереднього плану другий міжнародний юридичний форум передбачав роботу чотирьох панельних дискусій, проведення тренінгів з актуальних питань корпоративного права та права інтелектуальної власності, агробізнесу, презентації навчальних програм із нагальних проблем захисту прав людини, майстер-класи з прав людини та гендерної рівності, зустрічі з представниками уряду, органів юстиції і прокуратури, відкриті лекції провідних національних та міжнародних експертів. Так, 25 вересня в актовій залі Президії Національної академії правових наук України відбулася зустріч з головою Конституційного Суду України Станіславом Шевчуком на тему «Діалоги про конституційну демократію», яку, як і форум загалом, відкрив почесний президент НАПрНУ, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, академік НАН України Василь Тацій. Він, зокрема, нагадав, що І Харківський міжнародний юридичний форум, який відбувся минулого року, об’єднав провідних науковців, юристів-практиків та представників громадських організацій із понад 20 країн світу, а його учасниками стали близько 800 осіб. «Такий форум досяг своєї мети — запам’ятався непересічною подією, як для академічної спільноти, так і для громадськості», — зазначив промовець. За його словами, цього разу широке коло професіоналів обговорюватимуть питання, що хвилюють правників усього світу.

У свою чергу голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, привітавши учасників зібрання, представив першу доповідь в рамках форуму на тему «Критерії законодавчих обмежень конституційних прав і свобод людини». У ній він акцентував увагу на подіях, які відбувалися під час Революції Гідності, зазначивши при тому, що люди вийшли на Майдан не заради зміни конкретних політиків, вони вийшли заради свободи, яка гарантує забезпечення фундаментальних конституційних прав людини та дозволяє реалізувати наше європейське прагнення. «Ми всі зараз переживаємо епоху становлення нових підходів до розуміння принципів верховенства права та верховенства Конституції, усвідомлюючи необхідність побудови авторитетної та незалежної судової влади», — наголосив С. Шевчук. На його переконання, існують принципи розуміння держави, які є універсальними та вже діють у розвинутих країнах конституційної демократії.

Говорячи про порушену проблематику, голова КСУ підкреслив, що утвердження державою конституційних прав і свобод у Конституції та створення належних умов для їх реалізації є епіцентром відносин між людиною і державою. Однак, незважаючи на статус найвищої юридичної сили, більшість конституційних прав і свобод не є абсолютними і, відповідно, їх реалізація може обмежуватися законом. За словами С. Шевчука, правомірне обмеження таких прав і свобод має на меті не допустити їх порушення та зумовлюється необхідністю поваги людей один до одного, а також з боку держави.

Як було зазначено, КСУ неодноразово висловлював позицію щодо критеріїв законодавчого обмеження конкретних прав і свобод. Так, право на свободу та особисту недоторканність, гарантоване статтею 29 Конституції України, не є абсолютним і може бути обмежене, але лише на підставах та в порядку, які визначені в законі. Станіслав Шевчук підкреслив, що обмеження конституційного права на свободу та особисту недоторканість має здійснюватися з дотриманням конституційних гарантій захисту прав і свобод людини та, як приклад, навів низку рішень Конституційного Суду України.

Зокрема, як зазначив доповідач, в одному зі своїх рішень — щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини шостої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України (щодо підслідності злочинів, вчинених на території або в приміщеннях Державної кримінально-виконавчої служби України), Конституційний Суд України встановив, що у статтях 27, 28 Конституції України інституціалізовано не лише негативний обов’язок держави утримуватися від дій, які посягали б на права людини, на життя та повагу до її гідності, а й позитивний обов’язок держави, який полягає, зокрема, в забезпеченні належної системи національного захисту конституційних прав людини шляхом розроблення відповідного нормативно-правового регулювання, впровадженні ефективної системи захисту життя, здоров’я та гідності людини тощо.

Громадяни, звертаючись до Конституційного Суду України з конституційною скаргою, мають змогу захистити свої права від «самоправства» держави, яка в деяких випадках приймає закони, що не відповідають встановленим критеріям, зазначив голова КСУ. На його переконання, обмеження конституційних прав і свобод не можуть бути свавільними. «Одним із критеріїв законодавчого обмеження прав і свобод людини є законність, що передбачає дотримання всіх правових процедур при обмеженні конституційних прав і свобод», — підкреслив він.

Резюмуючи скаане  С. Шевчук наголосив, що обмеження прав і свобод людини повинно відбуватися з урахуванням цілі таких обмежень. «Обмеження конституційних прав і свобод повинно мати легітимну мету, яка полягає в забезпеченні належного визнання й поваги до прав і свобод інших громадян, задоволенні справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві», — підсумував очільник КСУ.

До учасників форуму також звернулися голова Харківської ОДА Юлія Світлична, яка зачитала слова привітання від Президента України Петра Порошенка, а також президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин, котрий озвучив привітання Голови Верховної Ради Андрія Парубія учасникам правового форуму.

У роботі форуму також взяли участь і виступили міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, голова Верховного Суду Валентина Данішевська, керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Вон, національний радник з юридичних питань, керівник відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков.

Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Події

Медіавідкритість судів України – 2018

Опубліковано

on

18 липня у правовому клубі PRAVOKATOR.Київ презентували дослідження «Медіавідкритість судів України-2018»: результати всеукраїнського опитування працівників судів України, підготовленого  в рамках проекту «Відкритість судів для ЗМІ та громадськості як запорука верховенства права» ГО «Вектор прав людини» за підтримки програми МАТРА (Посольство Королівства Нідерланди в Україні).

У вітальному слові до учасників презентації в.о. завідувачки прес-служби (на правах сектору) Ради суддів України Валентина Пустухова (на фото праворуч) наголосила, що успіхи судів у частині відкритості до громадськості і преси є тим єдиним досягненням реформи судочинства, за яке ні суди, ні сама реформа не піддаються нищівній критиці. Тому важливо втримати темп реформи і не розгубити здобутки.

«Не варто боятися людей», – наголосила В. Пастухова, підсумовуючи свій виступ, -«Суди працюють для людей, і громадськість має знати що відбувається в судах. До людей треба йти «з відкритим забралом».

Судам не треба боятися людей

Добрий приклад того, як не варто боятися громадськості і налагоджувати контакт зі ЗМІ, продемонстрував прес-секретар Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Сергій Соколов (на фото ліворуч). Цей суд є одним з найбільших місцевих судів в Україні: 16 суддів, апарат – 95 осіб. На його FB сторінку підписані 565 осіб, а деякі публікації (пости) збирають понад 25 000 переглядів

Саме в цьому суді розглядали справу генерал-майора Віктора Назарова, обвинуваченого у загибелі 49 українських десантників у збитому 2014 року над Луганськом Іл-62, бразильця Рафаеля Лусваргі, щойно 2 травня засудженого до 13 років позбавлення волі за участь у діяльності терористичних організацій  на сході України.

В умовах, коли резонансних справ не бракує і громадська увага не вщухає, суд задовольняє її не лише постійними роз’ясненнями у ФБ, а й у пресі. Попервах у місцевій, а тепер уже й центральній – «Закон і бізнес», «Судово-юридична газета», інших.

Вибудували діалог з журналістами, про прес-конференції попереджають за тиждень, просять наперед  надсилати запитання для кращої підготовки. Судді також активні – вже не ховаються, коли до них звертаються по коментар.

Але така медійна активність суду і живий контакт з громадськістю поки-що не узвичаїлися у вітчизняній судовій системі почасти через надмірну обережність суддів у публічній сфері, про що можна зробити висновок з матеріалів опитування, представлених на презентації співавторкою дослідження Валерією Рибак (на головному фото крайня праворуч).

69 % усіх судів, що взяли участь у опитуванні (185 судів) присутні в соцмережах, в осносному – Facebook.  34 суди користуються декількома соцмережами. Деякі суди навіть мають свій профіль у забороненій в Україні соцмережі ВКонтакте.

Серед найтиповіших причин відсутності власної сторінки в судах називають такі:

– для висвітлення інформації про суд достатньо сайту суду (який суд зобов’язаний створити – ред.);

– велике навантаження на прес-секретаря (-ку);

– це не передбачено нормативними актами;

– заборона керівництва.

За наповнення офіційних сайтів судів зазвичай відповідають до 3 працівників (-ць). Для розміщення новини на сайті найчастіше передбачене попереднє її погодження де-інде 5-ма посадовцями. У більш як половині таких погоджень зазвичай бере участь голова суду.

Лише 11 % судів провели впродовж року якісь пресові заходів, серед апеляційних судів цей показник – 9 %.

Тільки у 65 судах із 269 прес-секретар (-ка) є самостійною штатною одиницею (переважно – в апеляційних судах), в решті цю роль суміщають з основною роботою.

Лише в 49 судах з опитаних є прес-служба чи прес-сектор.

На своїх офіційних веб-сторінках в апеляційних судах з’являється 100-200 новин на рік, в районних судах – 50-100 новин.

83% судів не транслюють судових справ власними технічними засобами.

Іншою причиною обережної відкритості судів можна назвати й відсутність досвіду масової комунікації та спеціальних знань, оскільки 65 % судів апеляційної ланки і 68 % місцевих судів зазначили у своїх анкетах, що потребують додаткової навчальної чи методичної допомоги. Серед найбільш актуальних тем зазначили:

  • робота із соцмережами,
  • формування контенту та бренду суду,
  • покращення навичок комунікації з медіа.

***

Модерував зустріч співавтор дослідження, член Правління ГО «Вектор прав людини», автор звітів «Суди та ЗМІ: досвід співпраці», «Прес-служби судів: погляд зсередини»  Назарій Боярський (на головному фото крайній ліворуч).

Ознайомитися з усіма матеріалами дослідження можна або скачати електронне видання «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів, 2018 рік»  можна тут 

Всі фото з презентації – тут

Читати далі

Події

ХІІІ Спеціалізована виставка «Готельний та ресторанний бізнес – 2019»

Опубліковано

on

Давно мрієте про власний ресторан? А можливо про затишний та комфортний готель? Чи бажаєте покращити свій готельно-ресторанний бізнес? Але Ви не знаєте з чого почати? Тоді за всіма порадами та відповідями запрошуємо Вас на ХІІІ Спеціалізовану виставку «Готельний та ресторанний бізнес – 2019», яка відбудеться у рамках Львівського міжнародного форуму індустрії туризму та гостинності.

Спеціалізована виставка «ГОТЕЛЬНИЙ ТА РЕСТОРАННИЙ БІЗНЕС» – це головна подія індустрії гостинності в Західному регіоні України, місце зустрічі постачальників обладнання, технологій, товарів та послуг для підприємств готельного і ресторанного бізнесу та їх безпосередніх споживачів.

Саме тут можна побачити і отримати багато цікавих пропозицій і оригінальних товарів, ознайомитися з останніми новинками. На якій би стадії облаштування або роботи ваш заклад не знаходився, виставка завжди подарує вам кілька чудових ідей.

У рамках спеціалізованої виставки «ГОТЕЛЬНИЙ ТА РЕСТОРАННИЙ БІЗНЕС»:

– 9-й конкурс професійних кухарів «ПРОСТО. Їжа без пафосу!»
– 4-й Західноукраїнський чемпіонат барменів
– Майстер-класи від відомих шеф-кухарів
– 4-й Львівський Форум готелярів і рестораторів

Запрошуємо всіх, хто будує галузь туризму та гостинності.

Буде цікаво, натхненно і головне, корисно!

Місце проведення: Львівський палац мистецтв, вул. Коперника, 17

Читати далі

Події

Запрошення на День Бухгалтера та Аудитора

Опубліковано

on

Шановні Колеги!

Запрошуємо Вас на урочистий захід, присвячений професійному святу “День Бухгалтера та Аудитора”, якій відбудеться 15.07.19, початок о 16:00, за адресою: Київ, вул. Хрещатик, 36, Колонна зала КМДА (2-й поверх).

Урочистий захід відбудеться в форматі Квіткового Балу «З любов’ю до професії».

У програмі: привітання, інструментальна музика, приємні подарунки від партнерів, тематичні фотозони.

Більш детальна інформація щодо заходу: http://celebrating15june.tilda.ws/

Реєстрація обов’язкова!

Запрошення (у паперовому вигляді) можна отримати у Виконавчій дирекції ФПБАУ, за адресою: м. Київ, вул. Стрітенська, 10, оф. 451 (будівля ТПП України), або під час реєстрації.

З повагою,
Організаційний комітет
Тел.: (044) 586-40-82 (81)

Читати далі

В тренді

 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.