Connect with us

Події

Використання потенціалу експертної та оціночної діяльності в роботі правоохоронців

Опубліковано

Нещодавно у приміщенні Київської обласної держадміністрації відбувся семінар-тренінг «Використання потенціалу експертної та оціночної діяльності в роботі правоохоронних органів, адвокатури та суду», організований спільними зусиллями Союзу експертів України, Союзу юристів України, Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції, юридичного факультету НАУ за підтримки фахових журналів «Право і юстиція», «Бюлетень Міністерства юстиції України».

Відкриваючи захід, президент Союзу експертів України, кандидат юридичних наук Ігор Стародубов наголосив на нових викликах, що стоять перед експертами з урахуванням нинішньої судової реформи. Існування конкурентного середовища в судовій експертизі є запорукою дієвого механізму реалізації принципу змагальності сторін у судовому процесі. А намагання держави монополізувати судову експертизу позбавляє особу права доводити обставини, на які вона посилається, доказами, що зібрані через неупереджені та незалежні джерела. Суд уособлює державу, від імені якої підтримує державне обвинувачення прокурор. Призначення судової експертизи виключно державним установам позбавляє особу можливості отримання незалежного висновку експерта, унеможливлення долучення до матеріалів справи гіпотетично «неякісного» висновку гарантується тим, що правова оцінка цих доказів є виключною прерогативою судів. Водночас розвиток технологій спонукає до трансформації експертної діяльності в більш гнучку інституцію, яка чутливо реагує на науково-технічні зміни і не консервує методологічно способи і засоби досліджень, що проводяться.

У свою чергу голова Київської обласної організації СЮУ, заслужений юрист України Микола Матьора наголосив, що за Конституцією людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Забезпечення охорони прав та свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку, в тому числі і від злочинних посягань є однією з основних функцій держави. Станом на 2018 рік Україна посідала 152 сходинку зі 163 позицій за міжнародним рейтингом найбезпечніших для життя країн Global Peace Index. Не в останню чергу така ситуація викликана й певними вадами в роботі експертів.

Значна кількість повторних судових експертиз свідчить про те, що помилки виявляються слідчими і судом при оцінці висновку експерта в ході проведення досудового розслідування та судового розгляду. Тезово причини і наслідки такої ситуації можна сформулювати так: виявлення помилок — це результат контролю керівника і самоконтролю експерта. Напружений графік роботи, обмеження часу ознайомлення з висновками є логічними наслідками допущених помилок. В основному, контроль зводиться до подання аналізу дотримання методичних рекомендацій з оформлення висновку; відсутність у керівника спеціальної підготовки по галузях знань, які застосовуються для проведення експертизи унеможливлює ефективний контроль з боку керівництва; для уникнення помилок, в процесі самоконтролю експерт повинен зіставити результати проміжних етапів експертизи з основними висновками, перевірити дотримання вимог методики, провести науково-аналітичний і логічний аналіз на предмет виявлення протиріч при складенні висновку.

Серед пропозицій, які прозвучали, дотримання професійного добору кадрів, підтримання мотивації та інтересу до професійної діяльності експертів, удосконалення системи їх навчання покращення технічного оснащення робочих місць, підготовка оглядів експертної практики та аналізу практичних помилок у висновках.

Вказувалося й на ключову роль професійних об’єднань у захисті прав та законних інтересів судових експертів як з боку Союзу експертів України, так і з боку Союзу юристів України. В той же час спільна діяльність цих професійних організацій здатна гарантувати якість підготовки експертних кадрів, констатували присутні.

У ході семінару-тренінгу окрему увагу було приділено особливості обліку і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичних осіб-підприємців з ознакою провадження незалежної професійної адвокатської та експертної діяльності. Роз’яснення з цієї теми підготувала судовий експерт, кандидат економічних наук, керівник економічної секції ГО «Союз експертів України», директор ПП «Галаексперт» — Галина Кузнєцова.

За результатами роботи семінару підписано Меморандум про співпрацю між Союзом експертів України та Союзом юристів України. Від імені цих двох потужних громадських об’єднань документ підписали президент СЕУ Ігор Стародубов та Голова СЮУ Святослав Піскун.

Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.