Події
Як модернізувати правову сферу?
У Варшаві пройшов перший юридичний форум Східного партнерства
Перший юридичний форум східного партнерства, що відбувся 26—27 травня у Варшаві, зібрав понад 200 провідних українських юристів та правників з багатьох європейських країн. Його учасників привітали Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, віце-маршал Сейму Республіки Польща Малгожата Госьєвска, керівники установ, провідних юридичних фірм та закладів освіти країн-учасниць форуму.
Читайте також: Кримінально-правові відповіді на виклики воєнного стану в Україні
Організація заходу й клубний принцип роботи надали можливість виступити більшості учасників з цікавими та актуальними повідомленнями. З українського боку виступили Олеся Отраднова, Ганна Огринчук, Олексій Кот, Ярослав Романчук, Ольга Сушик, Ірина Паліашвілі, Юлія Атаманова та Дмитро Таранчук. Оглядаючи програму форуму, теми доповідей учасників, привертає увагу дійсно гостра та складна проблематика глобальних викликів для юридичного ринку в новій геополітичній та економічній реальності. Такі виклики, як відомо, ускладнюють управління юридичним бізнесом. Спікери поділилися своїми думками про негативний вплив пандемії Covid-19 на роботу юридичних фірм, йшлося й про наслідки нинішньої воєнної кризи. На першій сесії особливу увагу було приділено змінам у правовій сфері, викликаних війною в Україні, вплив російських санкцій на роботу юристів, а також радикальних змін у законодавстві, що призвели до трансформації клієнтської бази, змін ролі юристів у вирішенні проблем поточної політичної ситуації на легальних ринках та економічні наслідки подій.
Друга сесія була присвячена питанням розвитку юридичного ринку в контексті інноваційних ресурсів, сучасних інструментів і технологій. Спікери обговорили шляхи та мотиви залучення технологій у юридичну сферу, наголосивши при цьому на консерватизмі та архаїчному характері правової сфери, яку необхідно цифровізувати та модернізувати. Так, експерти справедливо вважають, що Legal Tech – ідеальний інструмент для зменшення дистанції між юристами та клієнтами, саме такий інструмент допоможе спростити багато робочих процесів та забезпечити клієнтів юридичною інформацією.
Читайте також: Війна як фактор впливу на спадкові правовідносини
Крім того, спікери обговорили й те, як можливо ефективно та креативно використовувати наявні цифрові інструменти, програми та системи. Розробка таких інструментів має свої складнощі. Учасники дискусії не змогли обійти й питання адвокатської діяльності та створення особистого бренду в соцмережах, а також того, як ефективно й правильно використовувати публічність та присутність у мережах для нетворкінгу, пошуку клієнтів, набуття і ствердження ділової репутації.
У ході третьої сесії, присвяченої міжнародному досвіду та ефективним способам управління ризиками у випадках шахрайства, хабарництва та корупції в корпоративному секторі, наявній практиці пошуку вкрадених активів та повернення їх власникам, експерти розповіли про наявні інструменти боротьби з корупцією. Фахівці також обговорили важливість дотримання формальних процедур для бізнесу та фактичного виявлення корупційних злочинів. На думку учасників форуму, для подолання корупції потрібно змінювати систему та менталітет заявників. Учасники дискусії також обговорили досвід застосування антикорупційної практики в різних країнах світу.
Четверта сесія форуму була присвячена майбутньому юридичного фаху, власне управлінню людським капіталом, питанням мотивації особистості працівників юрфірм, зокрема. Під час заходу учасники обмінялися прогнозами щодо майбутнього професії юриста, намагалися розкрити й поділитися секретами управління, врахування особливостей менеджменту в крупних, середніх та малих юридичних фірмах та державних відомствах. Експерти дійшли висновку, що через вплив останньої пандемії та війни робота юриста з часом стане гібридною, тобто потрібно поєднувати роботу в офісі та на відстані.
Та ключовою темою дискусії стало складне та важливе питання механізму репарацій і контрибуцій як способу відшкодування збитків, заподіяних військовою агресією росії проти України. Не менш важливим було й обговорення питання міжнародної кримінальної відповідальності керівництва та громадян рф за вчинення військових злочинів в Україні. Учасники сесії обговорили можливості відшкодування збитків, нанесених агресією росії, а також бюрократичні та юридичні проблеми, методи реєстрації збитків і потенційні варіанти компенсації. Йшлося і про можливість використання репарацій, зокрема від заморожених російських активів. Що важливо, експерти також окреслили можливі шляхи притягнення до відповідальності причетних до скоєння військових злочинів та обговорили проблемні аспекти роботи міжнародних інституцій, які потенційно можуть притягнути злочинців до відповідальності. Спікери одностайно підкреслили гостру необхідність якнайшвидше виробити ефективну систему покарання.
Загалом потрібно відзначити значну важливість цього міжнародного заходу, в контексті назви якого вказується, що це перший юридичний форум країн Східного партнерства. Адже, окрім спілкування та професійного досвіду, його учасники отримали й необхідний обсяг інформації, що, безумовно, є позитивним при прийнятті відповідних рішень, пошуці відповідей на виклики та вирішені проблем юридичного бізнесу.
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Джерело: Юридичний вісник України