Події
Забезпечення сталості та єдності судової практики адміністративними судами
Національна школа суддів України провела онлайн-підготовку для підтримання кваліфікації суддів та помічників суддів окружних адміністративних судів, програма якої включала семінар-практикум «Судові витрати: практика правозастосування у судах адміністративної юрисдикції». Навчання було організовано та проводилося Львівським регіональним відділенням НШСУ.
Читайте також: Підготовка викладачів для суддів адміністративної юрисдикції
Тижневу підготовку відкрив ректор Національної школи Микола Оніщук, який, наголосив, що програма навчання формувалася з урахуванням запитів суддівської спільноти. Він також висловив вдячність голові та суддям Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за постійний робочий контакт і досягнутий рівень співпраці, що є надзвичайно важливим для формування єдності судової практики.
Із вітальним словом до учасників звернувся голова КАС ВС Михайло Смокович, який, привітавши учасників, побажав їм конструктивного спілкування, наголосивши, що незалежно від досвіду роботи суддею – навчання має бути його постійним та добрим супутником. Голова КАС ВС також зазначив, що стратегічно правильним є спільне навчання суддів разом із їхніми помічниками, адже вони є однієї командою, яка разом працює задля винесення законного судового рішення.
А директорка Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Оксана Польна наголосила на важливості спільної інтерактивної роботи.
Слід відзначити, що до проведення навчання було залучено досвідчену команду фахіціва, зокрема суддю Великої Палати Верховного Суду Олександра Золотнікова; суддів КАС ВС Альберта Єзерова, Андрія Жука, Анну Бучик, Наталію Коваленко, Володимира Кравчука, Наталію Блажівську, Яна Берназюка, Ірину Желтобрюх; суддю Вищого адміністративного суду України у відставці Олександра Ситникова; суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду Оксану Гінду та Тетяну Шинкар; суддю Львівського окружного адміністративного суду Оксану Клименко; менеджерку проекту РЄ «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду», кандидатку юридичних наук Ірину Кушнір; старшого наукового співробітника Інституту держави і права імені Корецького НАН України, заступника голови правління Центру політико-правових реформ, кандидата юридичних наук, національного експерта проекту ЄС «Право-Justice» Віктора Тимощука; старшого національного експерта проекту ЄС «Підтримка реформи публічних закупівель в Україні» Олександра Шатковського та головну наукову співробітницю відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України, кандидатку філологічних наук, доцентку Оксану Кабиш.
Як було зазначено, підготовка має на меті поглибити знання суддів, що допомагатиме їм у здійсненні їх професійної діяльності, та обговорити колізійні норми і судову практику.
Серед тем, що виносилися на розгляд аудиторії, були:
- застосування Конституції України під час здійснення правосуддя;
- особливості застосування процесуальних строків в умовах воєнного стану;
- особливості написання судових рішень суддями окружних адміністративних судів;
- представництво в адміністративному судочинстві;
- акцентуаційна компетентність судді;
- вирішення адміністративних спорів між суб’єктами владних повноважень;
- розгляд спорів щодо публічних закупівель адміністративними судами;
- процесуальний примус в адміністративному судочинстві.
Слухачі у співпраці із викладачами-тренерами також проаналізували Закон України «Про адміністративну процедуру» та його вплив на здійснення адміністративного судочинства; актуальну судову практику у сфері містобудування та архітектури, а також правові позиції Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду справ, переданих на її розгляд для вирішення виключної правової проблеми або відступу від висновку щодо застосування норм права в подібних відносинах та правові позиції у сфері оподаткування. Належну увагу було приділено й розгляду та обговоренню практики Європейського суду з прав людини, зокрема, щодо захисту прав платників податків в світлі рішень ЄСПЛ.
Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України