Connect with us

Судова практика

Біологічний батько не зобов’язаний утримувати до досягнення повноліття дитину, яку всиновив інший чоловік

Опубліковано

31 серпня 2022 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 522/5039/21 задовольнив частково касаційну скаргу біологічного батька, з якого суди попередніх інстанцій вирішили стягнути аліментів на утримання.

Матір дитини звернулася до суду з позовом до біологічного батька про стягнення аліментів на утримання дитини, мотивуючи тим, що вона народилася під час перебування сторін у шлюбі. Після розірвання шлюбу з відповідачем позивачка уклала шлюб із іншим чоловіком та змінила прізвище. Чоловік позивачки в новому шлюбі всиновив дитину.

Суд першої інстанції, виходячи з того, що батьківські права та обов’язки щодо усиновленої дитини мають виконуватись як батьком, так і усиновлювачем, дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, проте зменшив розмір стягнутих аліментів.

Читайте також: Конфліктна поведінка усиновленої дитини не може бути підставою для скасування її усиновлення

Верховний Суд, розглянувши справу за касаційною скаргою батька дитини вказав, що ухвалюючи судові рішення про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої, суди попередніх інстанцій вважали, що аналіз положень ч. 1 ст. 232 СК України дає підстави для таких висновків:

– юридичний акт усиновлення змінює суб’єктний склад батьківських правовідносин;

– батьки усиновленої особи перестають бути суб’єктами батьківських прав та обов’язків, і водночас, між усинолювачем та усиновленим встановлюються правові зв’язки, які існують між батьками та дітьми;

– суб’єктний склад може не змінюватися, а доповнюватися, оскільки батьківські права та обов’язки щодо дитини виконуватимуться і батьками, і усиновлювачами.

Крім того, суди вказали, що із конструкції ч. 1 ст. 232 СК України вбачається альтернативність підходу щодо збереження батьківських прав та обов`язків залежно від особливостей усиновлення; в ситуації усиновлення однією особою (другим з подружжя) закон вказує на можливість збереження майнових обов’язків (права на аліменти), а загальною умовою реалізації права на аліменти є виявлення бажання другим з батьків за походженням на отримання аліментів.

Однак, судами попередніх інстанцій допущене неправильне застосування норм матеріального права, а саме – помилкове тлумачення закону, оскільки аналіз вищенаведених положень сімейного законодавства свідчить про те, що обов’язок утримувати дитину до її повноліття заснований на факті батьківства, натомість усиновлення змінює суб’єктний склад правовідносин матері, батька та дитини.

Читайте також: Міждержавне усиновлення – лише в найкращих інтересах дитини

Щодо тлумачення положень абз. 2 ч. 1 ст. 232 СК України в контексті збереження прав та обов`язків з дитиною одним із батьків за походженням, то їх треба розуміти таким чином, що законодавець передбачив можливість дитині, яка усиновлена однією особою, зберегти правовий зв’язок із батьком або матір’ю за походженням, які не позбавлені батьківських прав та надали згоду на усиновлення.

При цьому таке збереження правового зв’язку можливо лише у спосіб, який виключає ситуацію в якій у дитини, з юридичної точки зору, будуть одночасно наявні дві матері або два батька.

Тобто у разі, якщо дитина усиновлена чоловіком, збереження прав та обов’язків між дитиною та її батьком за походженням (біологічним батьком) виключене, однак можливе збереження прав та обов’язків між матір’ю та дитиною.

Відповідно, якщо усиновлювачем є жінка, збереження прав та обов’язків між дитиною та її матір’ю за походженням (біологічною матір`ю) виключається, але можуть бути збережені права та обов’язки між батьком та дитиною.

Сімейне законодавство України не передбачає обов’язку батька за походженням, чия дитина усиновлена іншим чоловіком, утримувати таку дитину до досягнення нею повноліття.

Виходячи з наведеного, за висновком ВС, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про наявність правових підстав для стягнення аліментів на утримання.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.