Connect with us

Судова практика

Кримінальна відповідальність за організацію азартних ігор, вчинену до набрання чинності Законом № 768-IX, не виключається з її набранням

Опубліковано

3 червня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 539/971/20 задовольнив касаційну скаргу прокурора, який наполягав на помилковості декриміналізації судами інкримінованого особі діяння.

Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, задоволено клопотання захисника обвинуваченої та закрито кримінальне провадження за її обвинуваченням у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку з набранням чинності закону, яким скасовано кримінальну відповідальність за інкриміновані обвинуваченій діяння.

Читайте також: Два роки безконтрольності? П’ятнадцять запитань щодо закону про гральний бізнес

Фігурантка справи  умисно, з метою отримання прибутку та сприяння у здійсненні азартних ігор на комп’ютерних симуляторах здійснювала діяльність, пов’язану з організацією та наданням доступу для проведення азартних ігор.

У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на позицію щодо застосування норми права, викладену в постанові Верховного Суду від 18 листопада 2020 р. у справі № 715/190/18, вказував на те, що викладення в новій редакції диспозиції ст. 203-2 КК України не свідчить про повну декриміналізацію діянь, пов`язаних із зайняттям гральним бізнесом, оскільки до набрання чинності Законом України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» від 14 липня 2020 р. № 768-IX заборонялося ведення грального бізнесу взагалі, а після цього кримінально протиправною визнається діяльність з організації та проведення азартних ігор без ліцензії.

Читайте також: Декриміналізація діяння як тяжкого злочину не є підставою для визнання результатів НСРД недопустимими доказами

Верховний Суд вказав, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається, якщо набрав чинності закон, яким скасовано кримінальну відповідальність за діяння, вчинене особою.

При вирішенні питання щодо можливості закриття кримінального провадження з цієї підстави суду обов`язково необхідно з`ясувати, чи дійсно має місце декриміналізація діяння, в якому обвинувачується особа.

У випадку ж зміни закону України про кримінальну відповідальність має вирішуватись лише питання щодо застосування закону у часі відповідно до вимог ст. 5 КК України.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що особа обвинувачується у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України в редакції Закону № 1019-VII від 28 лютого 2016 р., якою передбачено кримінальну відповідальність за зайняття гральним бізнесом взагалі (гіпотеза) із покаранням (санкцією) у виді штрафу від 10 тисяч до 40 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Читайте також: Кримінальне провадження може бути закрито через закінчення строків давності тільки якщо не встановлено особу правопорушника

Законом України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» від 14 липня 2020 р. № 768-IX, який набрав чинності 13 серпня 2020 р. ст 203-2 КК України викладено в новій редакції, частиною першою якої було визначено нові диспозицію і санкцію, а саме – за організацію або проведення азартних ігор без ліцензії.

Об`єктом злочину, передбаченого ст. 203-2 КК України, був і є встановлений порядок зайняття господарською діяльністю, але у редакції Закону, яка діяла до 13 серпня 2020 р. він стосувався законодавчої заборони на здійснення грального бізнесу як виду господарської діяльності взагалі, а у зміненій редакції Закону такий порядок стосується тільки у частині законодавчої заборони на незаконну діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей.

Отже, висновок суду першої інстанції щодо декриміналізації діяння особи за ч. 1 ст. 203-2 КК України є передчасним, оскільки цю статтю Закону законодавцем не виключено, а змінено лише її редакцію, диспозиція якої охоплює здійснення господарської діяльності у сфері забороненого законом грального бізнесу.

Тому, з’ясувавши, що судами обох інстанцій допущено неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та зроблено передчасний висновок щодо наявності підстав для закриття кримінального провадження на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України, Верховний Суд скасував ухвали судів обох інстанцій і призначив новий розгляд у суді першої інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.