Connect with us

Судова практика

Методист бібліотеки не може бути звільнений за аморальний проступок, оскільки не є учасником навчально-виховного процесу

Опубліковано

15 січня 2020 р. Верховний Суд у справі № 136/1207/17 залишив без задоволення касаційну скаргу на постанову апеляційного суду про відновлення на роботі методиста, звільненого за аморальний проступок.

У серпні 2017 р. методист бібліотеки звернулася до суду із позовом до Липовецької центральної районної бібліотеки, Відділу культури і туризму Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області, в якому просила поновити її на посаді методиста І категорії, а також стягнути на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу. В обґрунтування позову посилалася на те, що згідно з наказом Липовецької ЦРБ її було звільнено звільнена з посади методиста І категорії з підстав, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 41 КЗпП України, у зв`язку з учиненням працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи. Своє звільнення вона вважала незаконним, оскільки не була працівником, який за посадою виконує виховні функції.

Рішенням районного суду в задоволенні позову відмовлено. Апеляційний суд це рішення скасував та ухвалив нове, яким позов задовольнив, виходячи із того, що посада методиста бібліотеки таки не належить до переліку посад, із яких працівника може бути звільнено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 41 КЗпП України, оскільки виконання виховної функції посадовою інструкцією позивача не передбачене.

Директор Липовецької центральної районної бібліотеки подав  касаційну скаргу на постанову апеляційного суду, просив її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Верховний Суд зазначив, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 41 КЗпП вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи, є підставою для розірвання трудового договору з працівником.

Згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників бібліотеки, централізованої бібліотечної системи, затвердженим наказом Міністерства культури і мистецтв України та Міністерства праці і соціальної політики України від 14 квітня 2000 р. № 16, існує професія «методист (бібліотечна справа)», і саме на підставі цього Довідника була створена Посадова інструкція методиста I категорії Липовецької ЦРБ. У вказаній інструкції не визначено обов`язків працівника з виконання виховної чи педагогічної функції.

У постанові Верховного Суду України від 22 березня 2017 р. у справі №6-3135цс16 зроблено висновок працівники, які виконують виховну функцію, – вчитель, педагог, вихователь – зобов`язані бути людиною високих моральних переконань та бездоганної поведінки. Особистий приклад викладача та його авторитет і високоморальна поведінка мають виключно важливе значення у формуванні свідомості молоді. Тому якщо педагог недостойною поведінкою скомпрометував себе перед учнями, іншими особами, порушив моральні норми, втратив тим самим авторитет, дискредитував себе як вихователь, він може бути звільнений з роботи за п. 3 ч. й ст. 41 КЗпП. З підстав вчинення аморального проступку, несумісного з продовженням такої роботи, можуть бути звільненні лише ті працівники, які займаються виховною діяльністю, наприклад, вихователі, вчителі, викладачі, практичні психологи, соціальні педагоги, майстри виробничого навчання, методисти, педагогічні працівники позашкільних закладів. Звільнення не може бути визнано правильним, якщо воно проведено лише внаслідок загальної оцінки поведінки працівника, не підтвердженої конкретними фактами.

Установивши, що посада позивача не належить до посад осіб, які обіймають учасники навчально-виховного процесу, і до повноважень позивача не входить виконання педагогічної чи виховної функції, апеляційний суд дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для визнання незаконним і скасування наказу про звільнення та поновлення її на посаді, оскільки позивач не є суб`єктом звільнення з роботи з підстав, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

Отже, Верховний Суд залишив у силі постанову апеляційного суду.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.