Connect with us

Судова практика

Мільйони з рахунків вкладника – пов’язаної особи були списані не помилково

Опубліковано

Скасовуючи рішення суду першої та апеляційної інстанцій, Верховний Суд вказав, що за грошові кошти з депозитних рахунків пов’язаної особи – вкладника неплатоспроможного банку Фонд гарантування вкладів фізичних осіб має право придбати акції додаткової емісії, які у подальшому можуть бути відчужені на користь держави.

25 квітня 2018 р. Верховний Суд своєю постановою у справі № 201/551/17 скасував рішення попередніх інстанцій з огляду на те, що мало місце не протиправне списання коштів клієнта банку, а від імені вкладника уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб уклала договір купівлі акцій.

Між позивачем та ПАТ КБ «ПриватБанк» (далі – відповідач чи ПриватБанк) було укладено низку договорів депозитних вкладів. ПриватБанк не повідомив позивача про розірвання депозитних договорів, списання коштів з його рахунків та про підстави для таких дій. Зокрема з рахунків позивача було списано близько 4 млн грн. та 2 млн доларів США, про що позивачу стало відомо під час перевірки рахунків депозитних вкладів та карткових рахунків у «Приват-24» 22 грудня 2016 р.

29 грудня 2016 р. позивач звертався до ПриватБанку з вимогою про повернення коштів на відкриті на його ім’я рахунки та просив банк надати належним чином посвідчені копії документів про повернення цих коштів. Цього зроблено не було.

Позивач подав позов про розірвання договорів, відшкодування збитків у розмірі 6 153 306,06 грн, 2 023 284,91 доларів США та моральної шкоди у розмірі 5 943 111,70 грн.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін апеляційною інстанцією, позов задоволено частково – відмовлено в частині стягнення моральної шкоди.

Суди вирішили, що ПриватБанком було неправомірно та помилково здійснено списання коштів, проте позивачем не доведено факту спричинення моральної шкоди.

У касаційній скарзі стверджувалося, що суди попередніх інстанцій не взяли до уваги факту пов’язаності позивача з ПриватБанком, встановленого рішенням Національного банку України від 13 грудня 2016 р. № 105, згідно з яким позивач є пов’язаною з банком особою. Позивачем факт його пов’язаності з банком та вищевказане рішення НБУ у встановленому законом порядку не оскаржено.

Колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку, що за грошові кошти з депозитних рахунків позивача були придбані акції додаткової емісії ПриватБанку, які у подальшому відчужені на користь держави не помилково, а на підставі передбачених законом положень.

Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, яка під час тимчасової адміністрації у ПАТ КБ «ПриватБанк» діяла від імені Фонду на підставі меморіальних ордерів за підписом Фонду у порядку, визначеному положеннями ст. 41-1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», здійснила списання грошових коштів від імені позивача як його представник.

Отже, судами попередніх інстанцій не було враховано, що саме цим представником позивача 20 грудня 2016 р. підписано договори про придбання додаткової емісії акцій ПриватБанку.

Колегія суддів зазначила, що уповноважена особа Фонду від імені усіх власників акцій ПриватБанку, у тому числі від імені позивача, уклала договір купівлі-продажу акцій цього банку, за умовами якого Держава Україна в особі Міністерства фінансів України придбала 100 % акцій ПриватБанку.

Таким чином грошові кошти позивача, від імені якого на підставі вимог закону діяла уповноважена особа Фонду, були обміняні на акції додаткової емісії ПриватБанку і в подальшому продані Державі.

На підставі вищевикладеного Верховний Суд скасував рішення першої та апеляційної інстанцій відмовивши у задоволені позовних вимог.

Леонід Лазебний

Повний текст рішення.

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.