Connect with us

Судова практика

Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних підстав

Опубліковано

Верховний Суд визнав, що не підлягає скасуванню  рішення апеляційного суду, в якому неправильно зазначено предмет спору у мотивувальній частині, якщо це загалом не вплинуло на правильність вирішення спору судом і не потягло за собою зміну чи скасування законного і справедливого рішення суду першої інстанції.

17.01.2018 Верховний суд України ухвалив постанову у справі № 907/485/16 за касаційною скаргою на рішення суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду щодо стягнення компенсації вартості перерахованих обсягів природного газу (завданих збитків).

Позивач обґрунтовував свої вимоги тим, що 30 березня 2016 р. працівниками позивача під час контрольного огляду вузла обліку на об’єкті відповідача виявлено та зафіксовано порушення на ринку природного газу, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу.

На думку позивача, відповідачем порушено пп. 5 п.7.4 Типового договору розподілу природного газу.

Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, у задоволенні позову відмовлено.

Судові рішення мотивовано тим, що позивачем не доведено наявності складу цивільного правопорушення в діях відповідача, а саме: протиправної поведінки відповідача та причинно-наслідкового зв’язку між завданими збитками та поведінкою відповідача.

Дослідивши матеріали справи, Верховний Суд встановив, що суди попередніх інстанцій дійшли неспростовного висновку про недоведеність позивачем здійснення відповідачем несанкціонованого відбору природного газу (про що зазначає позивач), відсутність складу цивільного правопорушення в діях відповідача, і відповідно, відсутність підстав для задоволення позову про стягнення з відповідача компенсації вартості перерахованих обсягів природного газу (завданих збитків).

Суд відхилив аргумент позивача про те, що судами попередніх інстанцій не враховано та не досліджено того, що відсутність на запірному крані раніше встановлених пломб видно на фото – та відеоматеріалах, які є додатками до Акту про порушення. Так, судами попередніх інстанцій у вирішенні спору було досліджено складений позивачем Акт про порушення, відповідно до якого зафіксовано порушення на об’єкті відповідача Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване відновлення газоспоживання та несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку.

Згідно з Актом про порушення на вказаному об’єкті виявлено самовільне підключення хлібопекарської печі, що раніше була відключена механічним шляхом.

Водночас, як встановлено судами попередніх інстанцій, документального підтвердження зняття, пошкодження, зриву пломб на газопроводі (про що зазначає позивач) не надано.

У даному випадку, позивач намагався перекласти на суд доведення тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог, тоді як саме на позивача покладається обов’язок фіксації факту порушення, у випадку його виявлення (у тому числі, фіксації зриву або пошкодження пломб на запірних пристроях, якщо останнє мало місце).

Позивач, без наведення відповідної інформації у Акті про порушення, з посиланням виключно на речові докази –  фото – та відеофіксацію (які, без фіксації відповідного порушення у акті про порушення, не мають самостійного доказового значення, оскільки суть фото – та відеофіксації полягає саме у підтвердженні викладеної в акті про порушення інформації), намагався перекласти на суд здійснення фіксації факту можливого порушення (зриву чи зняття пломб), що прямо суперечить приписам ст.ст. 32, 33, 34 ГПК України.

Посилання позивача на те, що суд апеляційної інстанції у мотивувальній частині постанови неправильно зазначив предмет спору заслуговує на увагу, проте, Касаційний господарський суд врахував, що не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.

Виходячи з цього, Верховний Суд постановив відмовити позивачу у задоволенні скарги та залишити без змін рішення суду апеляційної та першої інстанцій.

Повний текст рішення.

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.