Connect with us

Судова практика

Невиплата індексації заробітної плати є обмеженням майнових прав особи

Опубліковано

Працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.

16 січня 2018 р. Верховний суд України ухвалив постанову у справі № 243/5366/16-ц за касаційною скаргою на рішення суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду про відмову в задоволенні позову про стягнення індексації заробітної плати.

Позивач у період з 27 червня 1979 р. по 27 липня 1999 р. працював у ВАТ «Содовий завод». Рішенням Слов’янського міського суду Донецької області від 27 січня 1998 р. з ВАТ «Содовий завод» стягнуто на його користь заборгованість із заробітної плати у розмірі 1 364 грн 03 коп., рішенням Слов’янського міського суду Донецької області від 3 квітня 2000 р. з ВАТ «Содовий завод» стягнуто на його користь заборгованість із заробітної плати у сумі 990 грн 30 коп.

На підставі вказаних судових рішень у травні 2016 р. йому виплачено заборгованість у розмірі 2 793 грн 73 коп.

Оскільки індексація заробітної плати з часу нарахування, присудження і на час її виплати не проводилась,  позивач просив стягнути індексацію заробітної плати за період з 1 грудня 1997 р. по 1 травня 2016 р. у розмірі 21 316 грн 08 коп.

Рішенням Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 11 серпня 2016 р., залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Донецької області від 7 вересня 2016 р. у позові відмовлено.

Верховний Суд дійшов висновку,  що невиплата індексації заробітної плати є обмеженням права позивача на майно, оскільки Конституційний Суд України у рішенні від 15.09.2013 № 9-рп/2013 встановив, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв’язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги (пункт 2.2.). Працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності, як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців (пункт 2.3).

З огляду на це, Верховний Суд постановив касаційну скаргу задовольнити частково, а справу повторно направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення.

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.