Connect with us

Судова практика

Особа не може заявляти вимогу про визнання недійсним свідоцтва на знак для товарів і послуг задля перешкоджання іншій особі у використанні позначення

Опубліковано

17 листопада 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 757/30424/18 задовольнив частково касаційну скаргу позивача, який оспорював свідоцтво на знак для товарів і послуг.

Особа звернулася з позовом до Мінекономіки України та ТОВ про визнання недійсним свідоцтва України на знак для товарів і послуг, зобов’язання вчинити дії, зазначаючи, що оспорюване свідоцтво є схожим з раніше зареєстрованим позивачем знаком настільки, що їх можна сплутати, та може ввести в оману щодо особи, яка надає послуги.

Рішенням районного суду позов задоволено частково.

Читайте також: Чому не слід реєструвати торговельну марку одразу декількома мовами в одній заявці?

Постановою апеляційного суду рішення районного суду скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що Закон України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг» передбачає можливість реєстрації схожих знаків, але не для таких самих товарів і послуг. Оскільки позивачу видано свідоцтво про знак для послуг за класами МКТП № 35, 38, 41, 42, а відповідачу –  за класом МКТП № 16, товари і послуги за цими класами не є спорідненими, тотожними схожими, апеляційний суд зробив висновок про відсутність підстав для застосування до торговельної марки ТОВ положень п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг».

Читайте також: Рішення про відмову в реєстрації знака для товарів і послуг має оскаржуватися в порядку господарського судочинства

Розглянувши касаційну скаргу позивача, Верховний Суд вказав, що недійсність свідоцтва України на знак для товарів і послуг як приватно-правова категорія, покликана не допускати або присікати порушення цивільних прав та інтересів або ж їх відновлювати, а не застосовуватися з іншою метою. Суб’єктом, який може звертатися із позовом про визнання недійсним свідоцтва на знак для товарів і послуг може бути будь-яка заінтересована особа, оскільки у ст. 19 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» не встановлено певних кваліфікуючих вимог до особи, яка звертається з відповідною вимогою. Проте очевидно, що така особа сама має діяти добросовісно, не допускати зловживання правом, зокрема й на реєстрацію певного позначення як знаку для товарів та послуг не з метою індивідуалізації товарів та послуг, а з метою перешкоджання іншому суб`єкту у використанні певного позначення.

Читайте також: Чи можна заборонити використовувати торговельну марку, маючи дозвіл лише на її використання?

У цій справі суди установили, що відповідач використовує позначення з 2010 р. та має авторські права на це позначення, однак не з’ясували, що позивач використовував право на зло та наявні негативні наслідки (різного прояву) для інших осіб (негативні наслідки являють собою певний стан, до якого потрапляють інші суб’єкти, чиї права безпосередньо пов’язані з правами особи, яка ними зловживає; цей стан не задовольняє інших суб’єктів; для здійснення ними своїх прав не вистачає певних фактів та/або умов; настання цих фактів/умов безпосередньо залежить від дій іншої особи; інша особа може перебувати у конкретних правовідносинах з цими особами, які «потерпають» від зловживання нею правом, або не перебувають), не врахували, що є очевидним, що особа, яка заявляє вимогу про визнання недійсним свідоцтва на знак для товарів і послуг, сама має діяти добросовісно, не допускати зловживання правом, зокрема й на реєстрацію певного позначення як знаку для товарів та послуг, не з метою індивідуалізації товарів та послуг, а з метою перешкоджання іншому суб`єкту у використанні певного позначення.

Отже, Верховний Суд, не будучи в силу положень ч. 1 ст. 400 ЦПК України  наділеним повноваженнями встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішеннях судів попередніх інстанцій, скасував рішення судів та передав справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.