Connect with us

Судова практика

Попереднє отримання орендарем письмової згоди орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна не обов’язкове

Опубліковано

22 вересня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 906/967/19 відмовив у задоволенні касаційної скарги прокурора, який наполягав, що орендар не набув права на приватизацію орендованого майна.

Перший заступник керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Житомирської міської ради та її виконавчого комітету про визнання незаконними та скасування рішень останнього в частині надання фізичній особі-підприємцю згоди на здійснення невід’ємних поліпшень нежитлового приміщення та приватизацію цього приміщення.

Прокурор обґрунтовував позовны вимоги тим, що рішення прийнято за відсутності належного документального підтвердження здійснення поліпшень орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об`єкта без заподіяння йому шкоди, у розмірі не менш як 25 % ринкової вартості майна, що відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» є обов`язковою умовою набуття орендарем права на викуп орендованого майна.

Рішенням господарського суду, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позову відмовлено у зв’язку з тим, що прокурором не доведено обставин, які б порушували інтереси держави для скасування рішень.

У касаційній скарзі перший заступник прокурора вказував на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права, а саме ст.ст. 11, 18-2 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», ч. 2 ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» і Порядку надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення невід`ємних поліпшень орендованого державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 25 травня 2018 р. № 686, щодо врахування проведених робіт, як невід`ємні поліпшення, до надання згоди на їх проведення орендодавцем.

Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», який 7 березня 2018 р. втратив чинність на підставі Закону України від 18 січня 2018 р. № 2269-VIII, викуп застосовується щодо об’єктів малої приватизації, які не продано на аукціоні, за конкурсом, а також у разі, якщо право покупця на викуп об’єкта передбачено законодавчими актами.

Судами попередніх інстанцій установлено, що ФОП (орендар) здійснив невід’ємні поліпшення в орендованому нежитловому приміщення до прийняття виконавчим комітетом Житомирської міської ради оскаржуваного рішення.

Положення ч. 2 ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» і Порядку надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 25 травня 2018 р. № 686, як і положення ст. 18-2 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», який втратив чинність, встановлюють, що передумовою приватизації об’єкта оренди шляхом викупу, зокрема, є умова щодо отримання письмової згоди орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень орендарем.

Водночас Верховний Суд зауважив, що зі змісту наведених положень не вбачається імперативної вимоги щодо попереднього отримання орендарем письмової згоди орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень.

Отже, норми ст.ст. 11, 18-2 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», ч. 2 ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» і Порядку № 686 у подібних правовідносинах щодо врахування проведених робіт як невід’ємних поліпшень орендованого майна, до надання згоди на їх проведення орендодавцем та прийняття рішення про приватизацію цього майна слід застосовувати таким чином:

«Надання орендодавцем згоди орендарю уже після здійснення останнім невід’ємних поліпшень орендованого майна свідчить про подальше схвалення радою невід’ємних поліпшень, як і виконання робіт щодо невід’ємних поліпшень орендованого майна до прийняття рішення про приватизацію цього майна, не суперечать положенням Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» і Порядку № 686».

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.